"Dzień Dzikiej Flory i Fauny obchodzony 19 września to ważne święto, zwłaszcza teraz, gdy pozostaje coraz mniej miejsca dla dzikiej przyrody, wypieranej przez człowieka i jego potrzeby. Rozrastające się miasta, drogi, przemysł, osuszanie podmokłych terenów. wszystko to sprawia, ze kurczą się lub zanikają naturalne siedliska, a wraz z nimi zamieszkujące gatunki roślin i zwierząt. Na problem zagrożeń płynących ze strony człowieka zwróciła uwagę także sieć sklepów "Stokrotka", która włączyła się w akcję, poprzez książeczkę "Nela poznaje zagrożone gatunki zwierząt".Dzieci bardzo chętnie zbierają naklejki, przez co również uświadamiają sobie, że nie tylko w Polsce , ale i na całym świecie istnieją zagrożone wyginięciem zwierzęta i rośliny. Motywacją jest pluszak z gatunku zagrożonych organizmów. Dzieci chętnie wymieniają się naklejkami i wiadomościami dotyczącymi zwierząt. Podczas Przedszkolaki obejrzały film "Korytarze życia", który opowiada o znaczeniu korytarzy ekologicznych dla ochrony dzikich drapieżników i zachowania bogactwa przyrodniczego. Wsłuchując się w odgłosy lasu i odgłosy ruchu ulicznego, zgodnie opowiedziały się za ciszą, spokojem, jakie niosą ze sobą odgłosy przyrody. Poznały zagrożone gatunki roślin i zwierząt, które zostały wpisane do "Czerwonej Księgi Zwierząt i Roślin". Poznały wygląd wymarłego pata "Dodo", gdzie do jego wymarcia przyczynili się ludzie. Po zajęciach, przedszkolaki wybrały się w najbliższą okolicę, by obejrzeć zagrożone gatunki drzew- dęby. "Koguciki" będą pamiętały, że jeżeli wszyscy zadbamy o nasze środowisko, to ono odwdzięczy się nam widokiem bezcennym barwnych owadów, zwierząt i bogactwem roślinności w naturalnym środowisku.odpowiedziały zgodnie, że i duży, i mały musi dbać o środowisko, w którym żyje. To takie ważne!!!
"Dzień Dzikiej Flory i Fauny"- "Koguciki"
"Bajka w okienku"- czytanie przez Panią Anię
Przedszkolaki rozpoczęły kolejny cykl spotkań z pracownikiem biblioteki- Panią Anią, która wykorzystując technikę KAMISHIBAI, przeczytała dzieciom bajkę "Wilk i siedem koźlątek"
"Prosiaczki" w ogrodzie przedszkolnym
"Co nam Jesień w darze niesie?"- grupa "Pajacyki"
W trakcie zajęć "Pajacyki" przypomniały sobie, jak wygląda jarzębina i jaka fantastyczna może wiązać z nią zabawa. Po wysłuchaniu pięknego opowiadania pt:. "Jarzębinka" przedszkolaki zabrały się do pracy. Dzielnie nawlekając koralik po koraliku, stworzyły oryginalne naszyjniki i bransoletki- wspaniały prezent dla MAMY!
"Bezpieczni na drodze"- "Prosiaczki" i "Króliczki"
Dzieci z grupy I i II wybrały się na pobliskie skrzyżowanie w celu praktycznej nauki przechodzenia przez jezdnię. Przedszkolaki zapoznawały się z wyglądem i znaczeniem kilku ważnych znaków drogowych. Przedszkolaki obserwowały też zachowanie pieszych i pojazdów. Przechodziły na drugą stronę ulicy z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa. W salach powstały również prace plastyczne związane z tematyką bezpieczeństwa pieszych i ruchu ulicznego.
"Pajacyki" z wizytą w bibliotece
Dzieci uczestniczą w cyklicznych spotkaniach w Bibliotece Miejskiej. Tym razem, na zaproszenie pań bibliotekarek, przedszkolaki udały się tam, by poznać bliżej kolejną ciekawą postać z bajki- Pippi Langstrumpf, bohaterkę książki Astrid Lindgren. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadań o niezwykłych przygodach dziewczynki i jej przyjaciół. Przedszkolaki podróżowały z Pippi, wykonywały przygotowane przez nią zadania i z radością przyjmowały jej figle!!!
"Pajacyki" poznają zabytki naszego miasta
W ramach 25.Europejskich Dni Dziedzictwa. Krajobraz dziedzictwa. Dziedzictwo krajobrazu., którego głównym celem jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna oraz promowanie różnorodności dziedzictwa kulturowego, dzieci z grupy "Pajacyki" wybrały się na spacer ulicami miasta. Przedszkolaki poznały wówczas krótką historię Węgorzewa, oglądały zabytki rodzinnego miasta, słuchały ciekawostek z nimi związanych. Po powrocie do przedszkola miały okazję oglądać ilustracje przedstawiające Węgorzewo w dawnych czasach. Zwieńczeniem działań było wykonanie przez dzieci prac plastycznych w formie widokówek zatytułowanych "Poznajcie zabytki Węgorzewa". Uczestniczenie w takich działaniach z pewnością rozbudza w przedszkolakach zainteresowanie rodzinnym miastem, jego historią, tradycjami i zabytkami.
"Dbajmy o naszą planetę"- zajęcia w grupie "Prosiaczki"
W związku z akcją "Sprzątanie Świata 2017" dzieci z zainteresowaniem i zaangażowaniem wzięły udział w zajęciu, podczas którego dowiedziały się, jak ważne jest przestrzeganie zasad ochrony przyrody, segregacja śmieci, a także wykorzystanie surowców wtórnych. Plastikowe butelki posłużyły maluszkom w zabawach ruchowych, było wiele radości. Ponadto podczas słuchania opowiadania dzieci koncentrowały uwagę i podejmowały próby dostrzegania związków przyczynowo- skutkowych, co miało odzwierciedlenie w wypowiedziach.
Udział przedszkolaków w Akcji "Nie ma śmieci-są surowce"
Dzieci ze wszystkich grup w przedszkolu dołączyły do akcji na rzecz poszanowania środowiska „SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2017". Tegoroczna 24 edycja akcji przebiega pod hasłem „Nie ma śmieci - są surowce!”. Dzieci zaopatrzone w gumowe rękawice i plastikowe worki z zapałem zabrały się do sprzątania terenu wokół przedszkola. Czynny udział w akcji umożliwił dzieciom zrozumienie, iż niektóre przedmioty, potocznie nazywane śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ). Podejmowane działania są przyjazne środowisku, uwrażliwiają dzieci na dbanie i ochronę otaczającego środowiska. Pamiętajmy, że chodzi o to, aby pokochać swój najmniejszy skrawek Ziemi, tak na co dzień, po prostu – dodaje Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka Sprzątania Świata w Polsce.
"Przyrodnicze zainteresowania Franka"
Franuś - to botanik pasjonata. Wraz z mamą stworzył w domu zielnik z suszonych roślinek, który przyniósł do przedszkola.Podczas spaceru szuka różnych okazów, najciekawsze suszy i przykleja na kartkę. Przyniósł również te rośliny o naturalnym wyglądzie. Dzieci miały za zadanie przyporządkować roślinę zieloną do zasuszonej. Nie było łatwo. Trzeba było porównywać wygląd liścia, kwiatka itp. Wysuwa się jeden wniosek: zielnik - to źródło wiedzy, o tym co nas otacza i świetna zabawa. Po prostu, wszyscy byli bardzo skupieni i zainteresowani.
Spacer wzdłuż Węgorapy - "Króliczki"
Dzieci z grupy "Króliczki" wybrały się na spacer wzdłuż Węgorapy, która wypływa z jeziora Mamry i przepływa przez Węgorzewo. Przedszkolaki miały okazję zaobserwować roślinność brzegową oraz ptactwo wodne. Celem spaceru było rozwijanie u dzieci zainteresowań otaczającą przyrodą oraz uwrażliwianie na dbanie i ochronę środowiska przyrodniczego.
"Króliczki" w Muzeum Tradycji Kolejowej
We wrześniu przypadają 25 Europejskie Dni Dziedzictwa - jest to projekt społeczno - edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Europy. Głównym celem jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna oraz promowanie różnorodności dziedzictwa kulturowego.
Muzeum Tradycji Kolejowej otwiera wystawę fotograficzną z okazji 110 rocznicy otwarcia Linii Kolejowej Węgorzewo- Kętrzyn oraz 10- lecia Muzeum Tradycji Kolejowej. Z tej okazji dzieci z grupy "Króliczki" odwiedziły Muzeum Tradycji Kolejowej. Obejrzały bogaty zbiór zabytkowych urządzeń, narzędzi, a także rozkładów jazdy, fotografii, map dokumentujących historię kolejnictwa dawnych Prus Wschodnich, dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego i Suwalszczyzny.
Zwiedzamy przedszkole - "Prosiaczki"
Maluchy zwiedzały pomieszczenia przedszkolne. Odwiedziły swoich starszych kolegów i koleżanki. Nie zabrakło też wspólnych zabaw i pląsów.
Przedszkolaki w Muzeum Kultury Ludowej
W dniu 11 września przedszkolaki miały okazję obserwować strzyżenie owiec Parku Etnograficznym nad Węgorapą.
Warsztaty rozpoczęły się od pokazu strzyżenia owiec metodą tradycyjną przy pomocy stalowych nożyc jakich kiedyś używali dziadkowie. Kiedyś na wsiach chłopcy strzygli owce już od dziecka. Strzyżenia czarnego barana dokonał Wojciech Oczkowski.
Zajęcia z elementami metody I. Majchrzak w grupie "Króliczki"
Odimienna nauka czytania, to metoda, która pozwala na wczesne kształcenie czytania, zaczynając od imienia dziecka. "Króliczki" już w ubiegłym roku otrzymały swoje wizytówki z imionami i doskonale rozpoznają swoje imię wśród innych. Układają puzzle ze swoich imion. Prowadzone są zabawy i ćwiczenia, które prowokują dziecko do odkrywania, na drodze samodzielnego rozumowania logiki alfabetycznego szyfru. Podczas zabaw nauczyciel nazywa litery- dzieci powtarzają. Przedszkolaki chętnie uczestniczą w tego rodzaju zajęciach.
"Przedszkolakiem fajnie być!"
Podczas pierwszych dni w przedszkolu,nasi najmłodsi podopieczni uczestniczą w zabawach, zajęciach sprzyjających, przede wszystkim, budowaniu poczucia bezpieczeństwa, nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami. Ponadto wdrażane są do słuchania tekstów literackich, zachęcane są do śpiewu grupowego i zabaw ruchowych przy muzyce, zabaw kształtujących orientację w schemacie własnego ciała. Dzieci chętnie podejmują różnego rodzaju aktywności.
Przedszkolaki odwiedziły Galerię „Zakamarek”
Kiedy pojawia się możliwość obejrzenia nowej, ciekawej wystawy, z wielką ochotą chodzimy tam z dziećmi.
Tym razem przedszkolaki obejrzały wystawę obrazów pani Gizeli Kot – lokalnej artystki z Węgorzewa oraz fotografie i rzeźby z korzenia. Ich twórcą jest miejscowy pasjonat pan Marek Kot. Zaprezentowane prace wywołały na twarzach dzieci zdumienie. Największą uwagę zwróciły na obraz z końmi. Celem tego spotkania było wzbogacenie wiadomości przedszkolaków na temat obszaru jakim jest sztuka.
"Pierwszy dzień w przedszkolu" - grupa "Prosiaczki"
1 września w naszym przedszkolu powitaliśmy kolejną grupę maluszków. Mamy nadzieję, że pobyt w przedszkolu będzie dla nich miłym wydarzeniem, a na ich buziach przez cały czas będzie gościł uśmiech i zadowolenie.
Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2017/18 !
Archiwum Aktualności
BIERZEMY UDZIAŁ