"Spotkanie Wielkanocne"- grupa "Pajacyki"
11 kwietnia do grupy „Pajacyki” zostali zaproszeni rodzice naszych milusińskich, aby wspólnie celebrować czas, który został do Świąt Wielkiej Nocy. Spotkanie rozpoczęliśmy programem artystycznym, w którym dzieci zaprezentowały wiadomości na temat tradycji i zwyczajów wielkanocnych. Były wesołe piosenki, wierszyki, teatrzyk, inscenizacje muzyczno - ruchowe i oczywiście serdeczne życzenia. Wszystkim obecnym udzielił się nastrój przedświąteczny tak bardzo, że powstały nie tylko piękne stroiki wielkanocne, ale również zostały pomalowane gliniane pisanki, które wcześniej dzieci samodzielnie wykonały na warsztatach ceramicznych w Muzeum Kultury Ludowej. W przyjaznej atmosferze czas upłynął bardzo szybko i niesamowicie twórczo. To spotkanie było nie tylko wspaniałą lekcją poznawania tradycji ludowych, ale przede wszystkim służyły integracji dzieci i rodziców we wspólnych działaniach. Wszystkim obecnym na warsztatach rodzicom i dzieciom dziękujemy za wspólnie spędzony czas!!!
"Pisanki, kraszanki, jajka malowane..."
Czas Świąt Wielkanocnych jest związany przede wszystkim z tradycją malowania pisanek. W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają różne nazwy: pisanki, kraszanki, oklejanki... Coraz częściej spotyka się osoby, które przed Wielką Nocą, w tradycyjny, ręczny sposób wykonują pisanki. w naszym przedszkolu Pani Grażynka pokazała dzieciom malowanie jajek woskiem. Na spotkaniu przedszkolaki poznały proces tworzenia pisanki oraz utrwaliły tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi.
Koguciki poznały to, co odległe i nieznane, czyli kosmos i przestworza
Miniony tydzień upłynął dzieciom z grupy „Koguciki” pod hasłem „KOSMOS”. Cykl zajęć edukacyjnych nawiązywał do zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Lotnictwa i Kosmonautyki, który przypada na 12 kwietnia. Przedszkolaki zgłębiały tajemnice wszechświata, zadawały pytania, ale także dzieliły się swoją wiedzą. Dowiedziały się, co to jest układ słoneczny, ile krąży planet wokół Słońca oraz jak się nazywają, dlaczego po dniu następuje noc. Poznały wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika i teorię o tym, że "Ziemia krąży wokół Słońca". Zamieniły się w planety i zaprezentowały ich krążenie wokół gorącej gwiazdy. Dowiedziały się o pierwszych lotach w kosmos i pierwszych krokach człowieka na Księżycu. Wiedzą, kto to jest Gagarin, Hermaszewski i pies Łajka. Wysłuchały ciekawostek o kosmosie, rozwiązywały zagadki dotyczące realizowanego tematu oraz obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą lotów kosmicznych. Po solidnej dawce wiedzy, "Koguciki" wykonały prace plastyczne: „Rakieta”, „W kosmosie”.
Spotkanie z muzyką
"Cztery pory roku"- pod takim hasłem odbyło się kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci miały okazję zobaczyć, usłyszeć brzmienie najniżej brzmiącego instrumentu dętego blaszanego- tuby oraz fletu poprzecznego- instrumentu dętego drewnianego. Przedszkolaki poznały także pojęcie muzyki ilustracyjnej.
"Gaik zielony" i "Marzanka Zimy koleżanka"
Jak co roku, przedszkolaki przygotowały wraz z paniami Gaik i Marzankę. Tym samym wzięły udział w konkursie organizowanym przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. "Koguciki" otrzymały II miejsce w kategorii "Marzanka", a "Prosiaczki" III w kategorii "Gaik". Gratulujemy!!!
"Dbamy o zdrowie" - zajęcia w grupie "Pajacyki"
Dzieci utrwaliły wiadomości na temat zdrowego odżywiania, dbania o higienę jamy ustnej i całego ciała oraz korzyści z uprawiania sportu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. W tym dniu przedszkolaki samodzielnie komponowały zdrowe, bogate w witaminy kanapki, które smakowały wyśmienicie. Własnoręcznie przygotowane posiłki dzieci chętnie zjadały. O zasadach zdrowego odżywiania dzieci miały okazję porozmawiać z ekspertem – panią Marzeną Tomaszewską – przedszkolnym dietetykiem żywienia. Nasz gość przygotował specjalny pokaz o szkodliwym wpływie słodyczy na wzrost kości. Układając, wespół z panią Marzenką, piramidę żywności i aktywności ruchowej mali słuchacze po raz kolejny usłyszeli, że niektóre produkty spożywcze, pomimo, że są smaczne i pysznie wyglądają, niekoniecznie służą zdrowiu. Podczas zajęć przedszkolaki rozwiązywały także zagadki, był czas na wspólne zabawy ruchowe przy piosenkach o zdrowiu oraz wykonanie pracy plastycznej.
"Węgorzewo- z pocztą przez stulecia" - grupa"Króliczki"
"Malowany wózek, para siwych koni..." - "Prosiaczki" na wystawie zabawek
"Prosiaczki" oglądały wystawę zabawek "Malowany wózek, para siwych koni..." ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Dzieciom bardzo podobały się koniki na biegunach, drewniane wozy i machające skrzydłami ptaki. Przedszkolaki były zachwycone różnorodnością i pomysłowością twórców, gdyż zabawki poruszały się i wydawały zabawne dźwięki. Wycieczka była bardzo udana. Wszystkie dzieci wróciły z niej zadowolone i pełne wrażeń oraz nowych, ciekawych wiadomości.
Koguciki na wystawie zabawek ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Jest w Węgorzewie takie miejsce, gdzie dorośli powracają wspomnieniami w świat dzieciństwa, a dzieci mogą zobaczyć czym bawiły się ich babcie i dziadkowie. Tym miejscem jest galeria zabawek ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
Ta wyjątkowa i sentymentalna wystawa zatytułowana „Malowany wózek, para siwych koni…” cieszyła oczy naszych dzieci z grupy „Koguciki”. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądały zgromadzone eksponaty wykonane z drewna malowanego i niemalowanego oraz z gliny. Warto było odwiedzić to miejsce. Pomysłowość z jaką zabawki zostały wykonane z pewnością zaskoczy niejedną osobę odwiedzającą galerię.
„Pajacyki” z wizytą w Muzeum Kultury Ludowej
Nie tylko wielkie bitwy czy odkrycia tworzą historię. Jej częścią mogą być również zwyczajne zabawki.
Dzieci z grupy „Pajacyki” wybrały się do Muzeum Kultury Ludowej, by obejrzeć niezwykłą wystawę zabawek, zatytułowaną „Malowany wózek, para siwych koni…” W tym magicznym miejscu przedszkolaki poznały zabawki, którymi bawili się ich rodzice, dziadkowie a nawet pradziadkowie. Wśród ekspozycji można było podziwiać koniki na biegunach, tak zwane „klepaki” – osadzone na kijkach ptaszki uderzające skrzydłami, kurki, kotki, psy, drewniane auta, lokomotywy, samoloty, proce i wiele innych niepowtarzalnych zabawek. Nie zabrakło też instrumentów muzycznych - grzechotki, kołatki, terkotki . Wizyta w galerii dla naszych dzieci była wspaniałą i niezapomnianą lekcją historii, która ukazuje ponadczasową rolę zabawki i zabawy.
"Od gliny do wielkanocnego jajka" - Pajacyki w pracowni ceramicznej
Grupa „Pajacyki” odwiedziła pracownię przy Muzeum Kultury Ludowej, gdzie odbyły się warsztaty ceramiczne. Przedszkolaki chętnie bawiły się gliną. Efektem ich pracy są „wielkanocne jajka”, które dzieci samodzielnie robiły i ozdabiały. „Pajacyki” były bardzo zaangażowane i zainteresowane tym, co działo się na warsztatach. Zajęcia dały dzieciom wiele radości oraz pozwoliły im wykazać się inwencją twórczą. Na zakończenie dowiedziały się, że ich gliniane dzieła muszą dokładnie wyschnąć oraz zostaną wypalone w profesjonalnym piecu ceramicznym i „wrócą" do swoich właścicieli na Święta Wielkanocne.
Zajęcia w Pracowni Ceramicznej - grupa"Koguciki"
Wiosenne zasiewy - grupa "Pajacyki"
"Pajacyki" poznały zwyczaj wysiewu nasion owsa w okresie przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Była to także dobra okazja do rozmów na temat zachowania odpowiednich warunków do rozwoju i wzrostu roślin.
Najlepsze Sportsmenki z wizytą w przedszkolu
Kajakarstwo WAŻNA sprawa:) w Naszym Przedszkolu gościliśmy wyjątkowe siostry - Medalistki Mistrzostw Polski – Katarzynę Kozakiewicz ( Mistrzostwa Polski Juniorów- I miejsce) i Dorotę Kozakiewicz (Mistrzostwa Polski Seniorów- III miejsce). Dziewczyny wielokrotnie reprezentowały nasz kraj , również poza granicami. Kasia i Dorota opowiedziały o początkach swojej przygody ze sportem oraz istotnych sprawach związanych z uprawianą przez nie dyscypliną, m.in. jak ważne są odpowiedni trening, pasja i prawidłowe odżywianie. Pokazały swoje medale, które każde dziecko mogło wziąć do rąk i dokładnie obejrzeć. Nasze przedszkolaki miały okazję spróbować swoich sił w krótkim treningu, co sprawiło im wiele radości. Bardzo dziękujemy za przybliżenie przedszkolakom dyscypliny sportu jaką jest kajakarstwo.
Wszystko jest poezją... - grupa "Koguciki"
Poezja uczy, wzrusza i bawi.
23 marca grupa "Koguciki" odwiedziła Miejsko - Gminną Bibliotekę. Spotkanie miało związek ze Światowym Dniem Poezji obchodzonym 21 marca i poświęcone było wierszom dla najmłodszych. Dzieci wysłuchały kilku z nich: "Ptasie radio", "Małpa w Kąpieli", "Muchy samochwały" oraz "Siedmiomilowe buty" w interpretacji niezapomnianej pani Ireny Kwiatkowskiej. Układały puzzle, rozwiązywały zagadki, recytowały wiersze oraz wspólnie z panią Anią ułożyły hasło: "Wszystko jest poezją".
Woda to życie - grupa "Prosiaczki" i "Króliczki"
Dzieci podczas zajęć bliżej poznały właściwości wody, jej obieg w przyrodzie. Wzbogaciły wiedzę na temat zjawisk związanych z żywiołem wody, przez co wzrosła świadomość przedszkolaków na temat pozytywnych i negatywnych skutków działania wody. Utrwalone zostały także zachowania proekologiczne. Ponadto dzieci miały okazję do ekspresji ruchowej przy muzyce z wykorzystaniem rekwizytów.
"Święto Wiosny" w naszym przedszkolu
Wesoło i śpiewnie rozpoczęła się WIOSNA w naszym przedszkolu. Wszystkie grupy zebrały się zgodnie zaproszeniem w sali „Kogucików”, by wspólnie pożegnać Zimę i powitać Wiosnę. Dzieci obejrzały przedstawienie z wykorzystaniem sylwet „Zwiastuny wiosny” w wykonaniu nauczycielek. Wysłuchały także zagadek słuchowych, gdzie rozpoznawały odgłosy wiosennych ptaków oraz rozwiązywały zagadki o tematyce wiosennej. Przedszkolaki śpiewały piosenki „Uciekaj Zimo”, „Zielona żaba”, „Maszeruje Wiosna”, „My są żabki…” Następnie pani Iza przybliżyła dzieciom zwyczaje związane z nadejściem wiosny. Dzieci poznały datę rozpoczęcia kalendarzowej wiosny, dawny zwyczaj topienia marzanny i chodzenia z gaikiem.
Międzynarodowy Dzień Wróbla - zajęcia "Kogucików"i "Króliczków"
"Nasz wróbelek nasz, wierność jego znasz,
jaskółeczki za morzami, a wróbelek zawsze z nami”20 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wróbla, idea jego świętowania narodziła się w 2010 roku w Indiach, w celu nagłaśniania zjawiska zanikania tego gatunku i propagowania jego aktywnej ochrony. W przedszkolu dzień ten stał się okazją do pokazania dzieciom, że żyjemy wśród innych zwierząt, które często potrzebują naszej pomocy, zapoznania ze zwyczajami wróbla i odpowiedzi na pytania: Dlaczego wróble zniknęły? Co zrobić, aby powróciły? Co jest ich pożywieniem? Gdzie mieszkają?
Archiwum Aktualności
BIERZEMY UDZIAŁ