• Przedszkole Nr 2 im. Misia Uszatka

• "Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć o tym, jak żyć, co robić i jak postępować,

nauczyłem się w przedszkolu. Mądrość nie znajdowała się na szczycie wiedzy

zdobytej w szkole średniej, ale w piaskownicy"

ROBERT FULGHUM

Przedszkole Nr 2 im. Misia Uszatka w Węgorzewie funkcjonuje od 1962 r.,  jest publiczną placówką oświatową usytuowaną w sercu Węgorzewa, przy ul. Portowej 6, w malowniczym zakątku miasta, przy Porcie Żeglugi Mazurskiej, z dala od głównych arterii komunikacyjnych. Lokalizacja przedszkola pozwala na codzienny pobyt dzieci w naturalnych warunkach rekreacyjnych, co stwarza niepowtarzalny walor naszej placówki.

Patronem przedszkola od 2002 r. jest ulubieniec wielu pokoleń Polaków, bohater literatury dziecięcej     i filmów animowanych Miś Uszatek.

Organem prowadzącym placówkę jest Gmina Węgorzewo, zaś dyrektorem przedszkola jest                     mgr Małgorzata Danuta Borejko.

Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku od godziny 6.30 do 16.00.

Nasze przedszkole to parterowy budynek, z czterema przestrzennymi salami, gabinetem terapii logopedycznej oraz zagospodarowanym, dużym ogrodem przedszkolnym. Sale zabaw są jasne, kolorowe, bardzo dobrze wyposażone w adekwatny do wieku dzieci sprzęt, zabawki i pomoce dydaktyczne. Ogród, wzbogacony o miniogródek botaniczny, przeznaczony jest do zabaw dziecięcych oraz do realizowania treści edukacyjnych z zakresu wiedzy na temat roślinności naszego regionu, rozwijania świadomości ekologicznej  i zamiłowania do piękna przyrody polskiej. Nasze sale przedszkolne oraz duży i bezpieczny plac zabaw, zapewniają dzieciom optymalne warunki do dobrego samopoczucia.

W placówce funkcjonują cztery oddziały, do których przyjmowane są dzieci w wieku od 3 do 6 lat:

• grupa I „Prosiaczki” – dzieci 3-letnie,
          • grupa II „Króliczki” – dzieci 4-letnie,
          • grupa III „Pajacyki” – dzieci 5-letnie,
          • grupa IV „Koguciki” – dzieci 6-letnie.

Praca wychowawcza w przedszkolu odbywa się w następujących obszarach edukacyjnych:

• społeczno-moralnej,
          • zdrowotnej,
          • kulturowo-estetycznej.

Ofertę edukacyjną wzbogacamy o terapię logopedyczną, rytmikę, język angielski, zajęcia koła plastycznego.

Przedszkole pracuje na przyjętym do realizacji w roku szkolnym 2016/2017 programie: „Nasze przedszkole” – Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci, Grupa MAC S.A. 2016. Program ten jest realizowany we wszystkich grupach wiekowych.

Jesteśmy przedszkolem przyjaznym dziecku. Każde dziecko w naszym przedszkolu od pierwszych dni pobytu może liczyć na pełną akceptację, zrozumienie i wsparcie w budowaniu poczucia własnej wartości. Skupiamy się przede wszystkim na możliwościach naszych wychowanków, przekazując im wiedzę                i kształcąc kompetencje przydatne zarówno obecnie, jak i docelowo w przyszłości. Nasze przedszkole skutecznie przygotowuje dzieci do twórczego rozwiązywania problemów, korzystając z różnych źródeł wiedzy i właściwego opracowywania własnych informacji.

Wykwalifikowana kadra pedagogiczna stosuje nowatorskie metody pracy. Jest kreatywna i bardzo zaangażowana w swoją pracę. Systematycznie doskonali swoje umiejętności i poszerza wiedzę.

Zapewniamy troskliwe i indywidualne podejście do potrzeb każdego dziecka. Starannie dobieramy formy i metody pracy, dostosowane do potrzeb i możliwości dziecka. Dzięki temu stwarzamy im możliwość: uczestniczenia w ciekawych zajęciach, kreatywnego myślenia, samorealizacji, samodzielnego działania, współpracy z innymi.

Prowadzimy własną, zdrową kuchnię i podajemy dzieciom pełnowartościowe posiłki, dostosowane do ich potrzeb i upodobań smakowych oraz diet dzieci z alergiami pokarmowymi.

Naszymi sprzymierzeńcami i sojusznikami w organizacji procesu wychowawczo-dydaktycznego są rodzice, organ prowadzący, środowisko lokalne. Do wszystkich działań placówki zawsze staramy się angażować rodziców dzieci, personel przedszkola oraz zaprzyjaźnione instytucje z terenu miasta. Działania te zostały nagrodzone przyznaniem nam licznych certyfikatów: Międzynarodowego Certyfikatu „Partnerskie Przedszkole”, Certyfikatu „Przyjaciele Natury”, „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, „Przedszkole z Pasją”, „Certyfikatu z Janem Brzechwą o Zdrowiu”, Międzynarodowego Certyfikatu Zielonej Flagi. Dwukrotnie zostały nam przyznane Certyfikaty Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty: Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu” oraz Certyfikat „Szkoła Przyjazna Środowisku”. W tradycję naszego przedszkola wpisane jest kształcenie i wychowanie, które służą rozwijaniu u dzieci poczucia odpowiedzialności, miłości Ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Naszą tradycją jest również integrowanie społeczności przedszkolnej wokół działań na rzecz poszanowania zasobów środowiska oraz doskonalenie procesów dydaktycznych i wychowawczych, w szczególności w obszarze edukacji ekologicznej i zrównoważonego rozwoju.

Priorytetem w pracy dla wszystkich pracowników placówki jest dobro dziecka i jego wszechstronny rozwój.

HISTORIA PRZEDSZKOLA