"Moje miasto Węgorzewo" - dzieci z grupy "Króliczki"
- 2
"Moje miasto Węgorzewo" - dzieci z grupy "Prosiaczki"
- 22
Zakładamy zielony ogródek - dzieci z grupy "Pajacyki"
"Kiedy słonko mocniej grzeje, śnieg na polach wnet topnieje.
To odchodzi biała zima, ruch w ogrodach się zaczyna.
Przygotujcie więc doniczki, skrzynki, grabki lub słoiczki.
Gdy roślinki wykiełkują, parapet w grządkę zaczarują."
W dniu 23 marca dzieci z grupy „Pajacyki” założyły zielony ogródek w sali. Przed siewem i sadzeniem przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. „O żółtym tulipanie” M. Różyckiej, układały historyjkę obrazkową do opowiadania, wymieniały części roślin oraz warunki niezbędne do ich wzrostu. Oglądały przez lupę pączki na gałązkach agrestu, porzeczki, forsycji oraz nasiona i cebulę, z której wyrośnie szczypiorek. Następnie samodzielnie założyły hodowlę różnych roślin. Mamy nadzieję, że ciepłe promienie wiosennego słonka sprawią, iż w naszych doniczkach wkrótce się zazieleni.
42
ŚWIĘTO WIOSNY - grupa "Prosiaczki"
W poniedziałek 22 marca dzieci z grupy "Prosiaczki" obchodziły Święto Wiosny. Ubrane na zielono Maluszki bawiły się przy utworze "Wiosna" Vivaldiego, rozwiązywały zagadki dotyczące aktualnej pory roku, zapoznały się z tradycją topienia marzanny, tańczyły i śpiewały. Aby każdego dnia podziwiać budzącą się do życia przyrodę i obserwować wzrost roślin, Maluszki założyły w sali "zielony kącik". A w nim... szczypiorek, pietruszka, fasolka, rzeżucha i owies.
26
POWITANIE WIOSNY - dzieci z grupy "Króliczki"
- 35
"Kto lubi kolor zielony?"- zdrowe kanapki i koktajle przygotowywane przez dzieci z grupy "Koguciki"
- 22
"Zakładamy zielony ogródek w sali"- dzieci z grupy "Koguciki"
- 52
Wiosenne zwyczaje. Marzanna, „gaik – maik” – dzieci z grupy „Pajacyki”
"Nasz gaik zielony pięknie ustrojony,
w czerwone wstążeczki i w różne kwiateczki.
Zatańczymy z gajem w zieleni, w zieleni,
wyjdzie gospodynka do sieni, do sieni."
Dziś dzieci z grupy „Pajacyki” na zajęciach poznawały obrzędy i zwyczaje kultywowane przez naszych przodków związane z powitaniem wiosny. O tym dlaczego topiono Marzannę, czym jest gaik i po co łykano bazie, przedszkolaki dowiedziały się z filmu edukacyjnego „Wiosenne zwyczaje”. Następnie dzieci przystąpiły do wykonania gaika – symbolu wiosny. Pęki gałązek sosnowych dekorowały kolorowymi wstążkami i kwiatami z bibuły. Gaik zielony w kulturze ludowej obnoszono po domach przywołując wiosnę i dobrą wróżbę na nadchodzący sezon. Zgodnie z tradycją i my postanowiliśmy wyjść do ogrodu przedszkolnego, by zbudzić ze snu wiosnę i zapewnić sobie szczęście na cały rok. Dzieci z uśmiechami na twarzy szły alejkami w barwnym korowodzie niosąc „gaik – maik”. Wiosenne okrzyki, radosny śpiew dzieci i kolorowe wstążki furkoczące na wietrze przepędzały zimę i budziły uśpioną przyrodę do życia. W wiosennych nastrojach wróciliśmy do przedszkola.
46
WIOSENNE OBSERWACJE PRZYRODY - dzieci z grupy "Prosiaczki"
Słoneczko nasze kochane,
bardzo cię prosimy,
ogrzewaj mocno ziemię,
zacieraj ślady zimy.17
Dzień Piekarzy i Cukierników - dzieci z grupy "Pajacyki"
15 marca obchodzony jest Dzień Piekarzy i Cukierników. Z tej okazji dzieci z grupy "Pajacyki" wcieliły się w role cukierników i postanowiły wykazać się swoimi umiejętnościami kulinarnymi. Pod czujnym okiem pani Krysi i pani Wiesi wspólnie przygotowały smakowite babeczki. Na wstępie przedszkolaki rozmawiały o tym, na czym polega praca piekarza i cukiernika, skąd się bierze pieczywo i smaczne wypieki na sklepowych półkach. Rozwiązywały zagadki, wybierały urządzenia i akcesoria potrzebne do wypieków. Następnie przystąpiły do pracy, biorąc czynny udział w etapach przygotowania ciasta na babeczki. Wybierały produkty, mieszały, przesiewały mąkę, nakładały ciasto do foremek, a po upieczeniu pięknie ozdabiały. Przedszkolaki z przyjemnością próbowały swoich wypieków i częstowały pracowników przedszkola. Babeczki smakowały wszystkim wyśmienicie - były tak pyszne, że znikały w mgnieniu oka.
41
Moje miasto dawniej i dziś – dzieci z grupy „Pajacyki”
"Kocham moje miasteczko, położone nad rzeczką.
Rzeczka w słońcu się mieni a miasteczko w zieleni.Znam tu wszystkich, każdego dorosłego i dziecko.
I mnie też wszyscy znają, w moim małym miasteczku."Cz. Janczarski
Dziś dzieci z grupy „Pajacyki” z zainteresowaniem oglądały na szklanym ekranie fotografie przedstawiające Węgorzewo dawniej i dziś. Zajęcia miały na celu wzbogacenie wiedzy dzieci o swoim mieście rodzinnym, jego historii i teraźniejszości. Przedszkolaki dowiedziały się jak na przestrzeni wieków zmieniała się nazwa naszej miejscowości – Węgobork - niem. Angerburg, Węgorzewo. Porównywały na podstawie zdjęć wygląd Węgorzewa dawniej i dziś. Wymieniały charakterystyczne miejsca w mieście – zamek, Muzeum Kultury Ludowej, ratusz, Port „Keja”, park im. Helwinga. Zapoznały się z położeniem miasta na mapie Polski. Udzielały odpowiedzi na pytanie „Dlaczego kocham swoje miasto?”. Powstały też grupowe prace plastyczne „Moje miasto”.
22
"MOJE MIASTO WĘGORZEWO"
"W ŚWIECIE DINOZAURÓW" - dzieci z grupy "Prosiaczki"
Wujek Janek, ciocia Laura
raz ujrzeli dinozaura.
Gdy podnieśli krzyk
-to dinozaur znikł.4
Dzień Dinozaura w grupie "Króliczki"
W poniedziałek 8.03.2021 r., obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Dinozaura, który przypada na 26 lutego. Choć dinozaury dawno wyginęły, to nie przestają fascynować ludzi. Temat zwierząt prehistorycznych jest w tym tygodniu naszym tematem przewodnim. Dzieci przyniosły swoje prywatne kolekcje dinozaurów oraz książki, dzięki czemu, zrobiliśmy wspólnie kącik "Parku Jurajskiego". W wyniku różnych działań i zabaw, dzieci poznały życie tych ciekawych zwierząt. Bawiły się również w paleontologów i odszukiwały dinozaury w grochu i ryżu za pomocą pędzli. Miłym zaskoczeniem dla dzieci okazała się wizyta smoka, który choć trochę przypominał dinozaura. Przedszkolaki zafascynowane dawnymi mieszkańcami Ziemi, pokolorowały bardzo starannie odlewy gipsowe dinozaurów.
71
Dzień Kobiet w grupie "Koguciki"
"8 marca - Święto Kobiet - więc życzenia składam Tobie.
Dużo szczęścia i radości, a w nauce pomyślności.
Miej na ustach uśmiech słodki,
w życiu zaś nie doznaj troski."13
Dzień Kobiet w grupie "Pajacyki"
"8 marca - dzień radosny,
dużo kwiatów, dużo wiosny.
Wszystkim w sercach słońce świeci,
Dzień Kobiet, Dzień Kobiet - śpiewają dzieci."21
Dzień Kobiet w grupie "Króliczki"
8 marca - to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu, wszyscy chłopcy w naszej grupie samodzielnie wykonali laurki i uroczyście wręczyli je dziewczynkom w grupie, składając im serdeczne życzenia. Dziewczynki pięknie podziękowały chłopcom za ten gest.
"EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY"
„Nie można drugiego człowieka obserwować, nie działając na niego.
Staramy się, by działanie to zawsze miało znak dodatni.” -
Antoni Kępiński
W sobotę (6 marca) przypada Europejski Dzień Logopedy. Z tej okazji dzieci złożyły PANI IZABELI JACHIMEK - surdologopedzie, szczere, płynące wprost z dziecięcych serc, życzenia. Uśmiech, radość, przejęcie z jakim je wypowiadały, okazały się być bezcenne.
Światowy Dzień Dzikiej Przyrody - grupa "Pajacyki"
- 90
"Na sawannie słońce piecze, szumią trawy,
a zwierzęta mają swoje różne sprawy.
Chodzą, biegną, pływają i fruwają,
więc zobaczmy, jakie ważne sprawy mają..."
Afryka - to jeden z najpiękniejszych i najbogatszych pod względem przyrodniczym zakątek świata, o czym przekonały się dzieci z grupy „Pajacyki” w trakcie dzisiejszych zajęć. Inspiracją do zorganizowania i przeprowadzenia działań, podczas których dzieci mogły wzbogacić swoją wiedzę na temat „Dzikiej przyrody” i zwierząt egzotycznych żyjących w Afryce był Światowy Dzień Dzikiej Przyrody obchodzony corocznie 3 marca. Na sali zagościł tropikalny klimat – palmy, żyrafy, zebry, słonie, węże i inne egzotyczne stworzenia wzbudziły u dzieci radość i ciekawość tego niezwykłego świata. Dzieci przebrane za małpki wyruszyły ścieżkami sawanny na spotkanie z królem zwierząt. Na miejscu okazało się, że lew ma dla dzieci wiele zadań do wykonania. Małpki z ochotą zabrały się do pracy - układały puzzle „Zwierzęta sawanny”, rozwiązywały zagadki słowne i dźwiękowe, ćwiczyły sprawność grafomotoryczną podczas zabawy „Głodna małpka”. W zabawie sprawnościowej „Niesiemy pomoc dla zwierząt” wykazały się koncentracją i zwinnością dorównującą najsprytniejszym przedstawicielom dzikiej fauny afrykańskiej. Była też „Burza mózgów” - dzieci udzielały odpowiedzi na pytanie - "W jaki sposób człowiek może pomóc zwierzętom zagrożonym wyginięciem?". Po zabawach przyszedł czas na odpoczynek. Dzieci wyciszyły się podczas relaksacyjnego masażyku. Zwieńczeniem zajęć było zespołowe wykonanie pracy plastycznej. Za aktywny udział i prawidłowe wykonanie wszystkich działań dzieci otrzymały od króla zwierząt kuferek z niespodzianką.
"Pajacyki" z wizytą na sawannie
- 12
Archiwum Aktualności
BIERZEMY UDZIAŁ