W poniedziałek 22 lutego obchodziliśmy w naszej grupie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Podczas wspólnych zabaw dzieci usprawniały aparat mowy – gimnastykowały swój język, wykonywały ćwiczenia oddechowe, próbowały powtarzać „łamańce językowe”. Obejrzały krótką prezentację multimedialną „Jak inaczej nazywamy…”, podczas której wymieniały nazwy przedmiotów i dowiedziały się, jak inaczej mogą je nazywać dzieci z różnych regionów Polski. Chętne Maluszki wzięły udział w konkursie recytatorskim i zaprezentowały znane sobie krótkie rymowanki. Celem zajęć było zwrócenie uwagi na piękno języka polskiego oraz na potrzebę dbania o nasz język ojczysty. Przedszkolaki poznały polskich pisarzy, którzy poświęcili swoją twórczość dzieciom. Obejrzały ilustracje i wysłuchały wiersza Juliana Tuwima „Rzepka” aktywnie uczestnicząc w jego recytacji. Na zakończenie Maluszki pokolorowały obrazki nawiązujące do treści wysłuchanego utworu.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - dzieci z grupy "Prosiaczki"
- 33
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - dzieci z grupy "Pajacyki"
"Od stuleci polska mowa, ma w zapasie różne słowa –
kto się ćwiczy w ich wymowie, ten bez trudu je wypowie!"(Małgorzata Strzałkowska)
"Dbajmy o swój najpiękniejszy na świecie język ojczysty" - takie przesłanie towarzyszyło dzieciom z grupy „Pajacyki” podczas dzisiejszych zajęć nawiązujących do obchodzonego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Przedszkolaki bardzo chętnie podejmowały wszystkie proponowane przez nauczyciela aktywności. Z otwartością i zaangażowaniem wykonywały ćwiczenia usprawniające narządy mowy - czyli gimnastykę buzi i języka, ćwiczenia oddechowe oraz zabawy językowe. Uważnie słuchały, powtarzały trudne słowa, zmierzyły się z łamańcami językowymi, próbując powiedzieć m.in. „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”. Odgadywały zagadki słowne i obrazkowe, budowały wyrazy po podaniu pierwszej sylaby, dobierały rymy do podanych słów, układały zdania. Wysłuchały wiersza „Żuk” Jana Brzechwy oraz oglądały książeczki innych autorów dziecięcej literatury. Na zakończenie pięknie recytowały wiersz „Mowa polska” M. Strzałkowskiej i zaśpiewały piosenkę „Ojczysta mowa”. Dziękujemy pani Izabeli Jachimek - surdologopedzie, za udostępnienie pomocy dla dzieci, które sprawiły wiele radości i uśmiechów.
59
Wiersz "Mowa polska" - dzieci z grupy "Pajacyki"
Piosenka "Ojczysta mowa" - dzieci z grupy "Pajacyki"
21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - dzieci z grupy "Koguciki"
Dzień 19 lutego w naszej grupie był Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Zajęcia wówczas miały na celu zwrócenie uwagi na potrzebę troski o język ojczysty, kształtowanie świadomości językowej małych Polaków oraz propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Przedszkolaki uczestniczyły w ćwiczeniach oddechowych, gimnastyce buzi i języka, co wpływa na rozwój aparatu mowy. Rozwiązywały rebusy obrazkowo-literowe. Zmierzyły się z łamańcami językowymi, co okazało się świetnym pomysłem na dobrą zabawę. Dobierały podpisy do obrazków. Dokonywały analizy i syntezy wyrazów. Zainspirowane ilustracjami, tworzyły związki frazeologiczne (pracowity jak mrówka, głodny jak wilk i inne...). Ponadto przypomniały autorów dziecięcej literatury, którzy dają, niezmiennie od lat, wiele inspiracji do zabaw z naszym językiem: J. Tuwim, J. Brzechwa, W. Chotomska, M. Konopnicka, Cz. Janczarski, S. Jachowicz. Dzieci rytmizowały krótkie wierszyki, rymowanki ze zróżnicowanym tempem, dynamiką, barwą. Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia różnego rodzaju książek, które niewątpliwie bawią, uczą, wzbogacają język, są bezcenne dla doskonalenia umiejętności budowania poprawnych wypowiedzi. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, które z pewnością wzbogaciły ich doświadczenia językowe i komunikacyjne. Dziękujemy pani Izabeli Jachimek - surdologopedzie, za pomoc w realizacji działania.
77
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - dzieci z grupy "Króliczki"
"Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie,
bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka".Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, obchodzonego 21 lutego, dzieci z grupy "Króliczki" brały czynny udział w zabawach, poprzez które poznały różne sposoby usprawniania aparatu artykulacyjnego. Były to: dmuchanie na piórka, przenoszenie papierowych kropek za pomocą słomki na skrzydełka biedronki, gimnastyka języka. Przedszkolaki powtarzały także trudne słowa, zwroty, powiedzenia, "łamańce językowe". Dowiedziały się, że język to nie tylko narząd w naszej buzi, lecz także zbiór znaków, liter, wyrazów, za pomocą których porozumiewamy się ze sobą. Podczas dzisiejszych zajęć, dzieci poznały poetów i pisarzy, którzy piszą wiersze, opowiadania, bajki dla dzieci. Były próby dobierania rymów do podanych słów, recytacja wierszyka, budowanie wyrazów po podaniu pierwszej sylaby. Dzieci dowiedziały się o potrzebie troski o język ojczysty, dbania o jego rozwój i poprawną polszczyznę.
31
"KOSMICZNA PRZYGODA" - dzieci z grupy "Prosiaczki"
"W Kosmosie" - praca zespołowa dzieci z grupy "Koguciki"
- 8
Bajka w okienku w naszym przedszkolu - "Pani Zima" Braci Grimm
- 14
"Bawimy się muzyką" - dzieci z grupy "Pajacyki"
W ramach podsumowania realizacji zagadnienia "Muzyka wokół nas" dzieci uczestniczyły w zabawach z dźwiękiem, muzyką, odkrywały, że nasze ciało to też instrument, nasz głos to też instrument. Przedszkolaki uczestniczyły w ćwiczeniach oddechowych z wykorzystaniem piórek, przy odpowiednio dobranej muzyce. Rytmizowały mową słowa, znane rymowanki ze zróżnicowanym tempem, dynamiką, barwą. Tworzyły akompaniament do znanych piosenek o tematyce zimowej. Ilustrowały ruchem słyszaną muzykę, wykorzystując przy tym kolorowe chustki. Wiele radości sprawiały dzieciom zabawy paluszkowe oraz ćwiczenia pobudzająco- hamujące. Zaangażowanie dzieci świadczyło o tym, iż muzyka, ruch są ważnym, nieodzownym elementem dobrego rozwoju w każdej sferze.
29
"Poznajemy Kosmos" - cykl zajęć w grupie "Koguciki"
- 81
"W Kosmosie wielki ruch" - cykl zajęć w grupie "Króliczki"
W tym tygodniu, w dniach 15-18 lutego, wędrowaliśmy po Kosmosie. Oglądaliśmy książki, prezentacje i filmy edukacyjne, słuchaliśmy ciekawostek, przez co zgłębialiśmy wiedzę dotyczącą Układu Słonecznego. Zdobyte wiadomości utrwalaliśmy podczas zabaw, a podsumowaniem naszych działań była nauka piosenki "Trzej kosmici" oraz praca plastyczna "Rakieta".
20
Dokarmiamy ptaki w naszym ogrodzie - dzieci z grupy "Koguciki"
- 2
"Zieluś piegowaty" - rysunek ufoludka na podstawie wiersza - dzieci z grupy "Koguciki"
- 11
Światowy Dzień Kota - grupa "Pajacyki"
17 lutego przedszkolaki z grupy „Pajacyki” obchodziły nietypowe święto – Światowy Dzień Kota. Dzieci wraz z Panią Agnieszką zamieniły się w sprytne, zwinne kociaki, które bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich proponowanych przez nauczyciela aktywnościach. Obejrzały prezentację przedstawiającą rasy kotów. Poznały ciekawostki dotyczące tych czworonożnych przyjaciół. Wymieniały kocich bohaterów bajek. Z zainteresowaniem wysłuchały bajki „Kot w butach”. Aktywnie uczestniczyły w „kocich zabawach”. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną „Kotki”.
32
Zimowy spacer - grupa "Króliczki"
- 9
SKRZYDLACI GOŚCIE W NASZYM OGRODZIE
W naszej ptasiej stołówce bywa gwarno i kolorowo. Każdy jest tu zajęty jedzeniem, szukaniem swoich przysmaków. Nasion wystarcza dla wszystkich skrzydlatych gości, bo przedszkolaki systematycznie dbają o dostarczanie zapasów. Dzieci wiedzą, że dokarmianie ptaków zimą to nie tylko sposób na zrobienie czegoś pożytecznego i wartościowego, ale również okazja na zdobycie wiedzy o ptakach, ich różnorodności oraz pięknie. Najczęstszymi gośćmi są sikory - bogatki oraz stada wróbli czy mazurków. Widywane są też inne ptaki np. kos, rudzik, gile, sójki sierpówki. Przedszkolaki codziennie obserwują przez okno skrzydlatych gości, cieszą się że mogą pomóc słabszym, bezbronnym stworzeniom. Ptaki odwdzięczają się radosnym trelem. Nie ma nic bardziej radosnego jak bezcenny uśmiech dziecka, cieszącego się widokiem swoich ptasich towarzyszy. Zapraszamy do obejrzenia filmiku.
Walentynkowe zabawy w grupie "Króliczki"
"Walentynki, walentynki, dla chłopaka i dziewczynki.
Piękną walentynkę mam, zaraz Ci ją dam"
Dzisiaj w grupie "Króliczki" panował wyjątkowo pogodny i radosny nastrój, a to za sprawą Walentynek. Dzieci poprzez wspólną zabawę uczyły się okazywania, wyrażania uczuć. Wykonały także walentynkową kartkę dla swoich rodziców.58
WALENTYNKI DLA RODZICÓW - dzieci z grupy "Pajacyki"
Archiwum Aktualności
BIERZEMY UDZIAŁ