Dziś dzięki artystom z Agencji Artystycznej "Pozytywka" z Olsztyna, mieliśmy kolejną okazję przeżyć niezwykłą przygodę z muzyką. Wysłuchaliśmy, obejrzeliśmy i przede wszystkim, dzieci miały możliwość osobistego kreowania ilustracji muzycznej w audycji pt.: "Muzyka smutku i radości". W dzisiejszej audycji saksofon pełnił rolę wiodącą. Dzieci dowiedziały się, a część z nich przypomniała sobie, że jest to instrument dęty drewniany. Mimo metalowego korpusu, zaliczany jest do drewnianych, ponieważ pochodzi z grupy fletów i dźwięk można uzyskać poprzez czarę, tak samo jak we flecie i klarnecie. Pani Sara Szymczak, śpiewając swoim pięknym głosem, przybliżyła dzieciom muzykę GOSPEL, będącą rodzajem chrześcijańskiej muzyki obrzędowej (sakralnej), w której dominuje wokal. Przedszkolaki podczas dzisiejszego spotkania osłuchiwały się z JAZZEM i BLUESEM. W turnieju wiedzy o muzyce zwyciężył Michał Radzewicz z grupy "Koguciki", zaś wyróżnienia za udział otrzymali: Hania Jusis z grupy "Pajacyki" oraz Franio Sulej z grupy "Koguciki". Serdecznie gratulujemy Zwycięzcom, zaś Muzykom serdecznie dziękujemy za kolejny piękny koncert. (I. Jachimek)
"Muzyka smutku i radości" - SPOTKANIE Z MUZYKĄ
"Gaik i Marzanna"- grupa "Króliczki" i "Koguciki"
Zgodnie z tradycją obchodów Święta Wiosny, dzieci z grupy "Króliczki" wykonały Gaik- symbol nadchodzącej wiosny. Sosnowe gałązki przedszkolaki przyozdobiły kolorowymi wstążkami, jajeczkami oraz ozdobami z papieru. Natomiast dzieci z grupy "Koguciki" wspólnie z panią Lucynką zrobiły słomianą kukłę - Marzannę, symbolizującą zimę. Zarówno Gaik, jak i Marzanna w korowodzie powędrowały do Muzeum Kultury Ludowej.
Światowy Dzień Wody
22 marca dzieci z grupy "Koguciki" i "Pajacyki" obchodziły Międzynarodowy Dzień Wody. Podjęte działanie miało na celu rozwijanie zainteresowań o otaczającym świecie oraz rozbudzanie poczucia odpowiedzialności za istniejące, niewielkie zasoby wody pitnej, uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci brały udział w zabawach umysłowych, rozwiązywały zagadki, obejrzały inscenizację "Deszczowy Król" w wykonaniu nauczycielek, obserwowały doświadczenia z wodą. Zadania przeplatane były muzyką i zabawami rytmicznymi. Na zakończenie dziewczynki pokolorowały kropelki wody, a chłopcy wykonali plakat ścienny w formie w kształcie ogromnej kropli wody, której środek stanowiły obrazki przedstawiające wodę lub jej wykorzystanie do różnych celów. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy dbać o jej zasoby.
Zabawy z figurami geometrycznymi - "Prosiaczki"
Podczas dzisiejszych zajęć dzieci z grupy "Prosiaczki" utrwalały kształty i nazwy figur geometrycznych, nazwy kolorów, a przy tym wzbogacały słownictwo i rozwijały twórcze myślenie, tworząc ciekawe kompozycje.
Międzynarodowy Dzień Poezji - 21 marca 2018 r.
"Prawdziwą ojczyzną poety jest jego język,
bowiem poeta nosi swój świat ze sobą."
Tadeusz Różewicz
Dzieci z grup "Koguciki" i "Pajacyki" obchodziły dziś Międzynarodowy Dzień Poezji, który corocznie obchodzony jest 21 marca na całym świecie. Święto to ustanowiło UNESCO w 1999r. Nasze przedszkole również zapragnęło tego dnia zapoznać dzieci z magią słowa. Dzięki zajęciom przygotowanym i poprowadzonym przez panie Lucynę Szender i Katarzynę Balsewicz, przedszkolaki zostały zapoznane ze słowami "poezja" i "poeta". Pani Lucynka omówiła dekorację sporządzoną do zajęć, dzieci dowiedziały się, że celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Uczestnicy zajęć zostali zapoznani z nazwiskami polskich poetów piszących wiersze dla dzieci, dowiedzieli się, jakie wiersze napisali: Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Maria Konopnicka, Stanisław Jachowicz, Czesław Janczarski. "Koguciki" i "Pajacyki" przypomniały sobie znane oraz poznały nowe tytuły wierszy. Kolejno przedszkolaki wysłuchały czytanych przez panią Lucynkę wierszy m.in. "Chory kotek" i "Stefek Burczymucha" oraz wierszy z płyty CD "Zaczarowany świat wierszy Jana Brzechwy", recytowanych przez Piotra Fronczewskiego. W kolejnej części zajęć dzieci indywidualnie i w grupach pracowały z książką. Na zakończenie zajęć kolorowały obrazki ilustrujące znane wiersze. (I. Jachimek)
"Ozdoby wielkanocne" u "Króliczków"
W toku dalszego poznawania tradycji wielkanocnych, dzieci z grupy "Króliczki" malowały jajka, które z mamą Amelki i Hani ozdabiały różnorodnymi ozdobami. Przedszkolaki wykonywały także wielkanocne zajączki z wykorzystaniem plastikowych łyżek i płatków kosmetycznych. Dziękujemy mamom za poświęcony czas i zaangażowanie.
"Żegnamy zimę - witamy wiosnę"
21 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście powitały Panią Wiosnę. Z zainteresowaniem obejrzały teatrzyk pod tytułem "Gdzie jest Wiosna?" w wykonaniu pań. Przedszkolaki bardzo radośnie witały kolejną porę roku, Zieloną Wiosnę, która przygotowała dla nich wiele zabaw i zagadek. Dzieci miały możliwość podzielenia się swoją wiedzą na temat pięknej, radosnej pory roku. Nie zabrakło też piosenek i pląsów o tematyce wiosennej. Poznały także zwyczaj pożegnania zimy i powitania wiosny. Była zimowa panna Marzanna oraz zielony, ukwiecony Gaik. Dzień upłynął w miłej i wesołej atmosferze. Wszyscy bowiem z utęsknieniem czekaliśmy na nadejście wiosny.
"Zielony ogródek" - grupa "Pajacyki"
Chcąc przyspieszyć przyjście wiosny, dzieci wspólnie z paniami założyły "Zielony ogródek". Na stołach pojawiły się doniczki, ziemia, nasiona oraz konewki z wodą. Przedszkolaki przypomniały, co potrzebne jest roślinom do prawidłowego wzrostu- oczywiście woda i słońce. Dzieci posiały rzeżuchę, owies oraz wysadziły cebulę. Wszystko dokładnie podlały i postawiły w nasłonecznionym miejscu. Teraz będą pielęgnować swój ogródek i obserwować zmiany.
Przedszkolaki "W KRAINIE DOBRYCH UCZYNKÓW"
Przedszkolaki po raz kolejny wzięły udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Poszukiwacze przygód" zainicjowanym przez miesięcznik . Tym razem dzieci uczestniczyły w cyklu zajęć i zabaw, podczas których kształtowały opiekuńczą postawę wobec zwierząt. Za realizację działań w ramach małego projektu "W KRAINIE DOBRYCH UCZYNKÓW" nasze przedszkole otrzymało certyfikat.
"W KRAINIE DOBRYCH UCZYNKÓW" - relacja z realizacji projektu
"Koguciki" w Szkole Podstawowej nr 1 w Węgorzewie
W dniu 20 marca w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Węgorzewie odbyły się Dni Otwarte dla przedszkolaków, które od września podejmą naukę w tej szkole. Miały one na celu przede wszystkim zapoznanie przyszłych uczniów ze szkołą, jej ofertą edukacyjną a także z nauczycielami. Z tej okazji dzieci z grupy "Koguciki" miały możliwość poznania sal lekcyjnych oraz zintegrowania się ze starszymi kolegami. Uczestniczyły w różnorodnych zabawach - było wspólne śpiewanie, rozwiązywanie zagadek, słuchanie bajki. Kolejnymi zajęciami, w jakich uczestniczyły dzieci był język angielski oraz zajęcia komputerowe, w salach specjalnie do tych zajęć przystosowanych i wyposażonych w odpowiedni, nowoczesny sprzęt.
"Pajacyki" w Szkole Podstawowej nr 1 w Węgorzewie
Uczniowie i nauczyciele serdecznie powitali dzieci w progach swojej szkoły. Przedszkolaki odwiedziły sale lekcyjne, w tym salę językową, gdzie uczestniczyły w krótkiej lekcji języka angielskiego. Udały się również do sali komputerowej. Zasiadały w szkolnych ławkach, oglądały podręczniki. Miło spędziły czas ze starszymi kolegami i koleżankami. Na zakończenie dzieci otrzymały zakładki do książek, naklejki z logo szkoły oraz kolorowe balony.
Zajęcia z cyklu "Poznajemy nasz kraj"- "Nad morzem"
W ostatnim czasie "Prosiaczki" zgłębiały wiedzę na temat swojego kraju, a w związku z tym, iż 17 marca przypada Światowy Dzień Morza, przedszkolaki 16 marca poznały bliżej jedno z miejsc charakterystycznych dla Polski- morze. W różnych formach przekazu wzbogacały swoje wiadomości.
Światowy Dzień Morza
17 marca obchodzony jest Światowy Dzień Morza - święto mające na celu zwrócenie uwagi na to, że morze jest naszym wspólnym dobrem i bardzo istotna jest dbałość o ochronę środowiska morskiego. Data obchodów jest powiązana z rocznicą podpisania Konwencji, na mocy której powołano Międzynarodową Organizację Morską wyspecjalizowaną agendę Narodów Zjednoczonych. Należy do niej obecnie 171 państw.
Z tej okazji 16 marca przedszkolaki z grupy „Pajacyki” i grupy „Koguciki” wyruszyły w niezwykłą morską podróż, podczas której poznały genezę święta, uczyły się wskazywać różne morza na globusie, nazywały je i określały gdzie leżą. Dowiedziały się jakie rośliny i zwierzęta żyją w głębinach morskich. Zwróciły uwagę na pogorszający się stan światowych mórz – niebieskiej części naszej planety i wypowiadały się, w jaki sposób powinniśmy dbać o nasze wodne dobro. Słuchały szumu morza ukrytego w muszlach, porównywały ich kolory i kształty. Wysłuchały opowieści „Skarb piratów”. Nie obyło się też bez zagadek i konkursów o tematyce morskiej – „Przenieś rybkę”, „Policz perły”, „Ile macek ma ośmiornica”, „Papierowe statki”. Nie zabrakło również wspólnych zabaw muzyczno – ruchowych: „Ławica i rekin”, „Kryjówki na rafie koralowej”, „Morskie fale i rybki”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wykonali prace pt. „W głębinach morskich” wykazując się kreatywnością i inwencją twórczą. Dzięki zabawom wymyślonym przez panią Krysię i panią Danusię przedszkolaki przeżyły wspaniały rejs, pełen wrażeń i ciekawych odkryć, zrobiły kolejny krok w kierunku troski o środowisko morskie.
Teatr "Karuzela" - "Cztery żywioły"
Przedszkolaki obejrzały spektakl teatralny pt. "Cztery żywioły" w wykonaniu artystów Teatru "Karuzela" z Białegostoku. Była to opowieść o czterech braciach, którzy żyli ze sobą w zgodzie. Jednak pewnego dnia, podczas wielkiej kłótni ich drogi rozeszły się. Żywioły próbowały udowodnić, który z nich jest najważniejszy i najpotężniejszy. Głównym celem przedstawienia było uświadomienie dzieciom ról, jakie pełnią woda, ogień, ziemia i powietrze w przyrodzie, ukazanie integracji ze środowiskiem i szacunek do otaczającej przyrody.
Dzieci z grupy "Pajacyki" w Szkole Podstawowej nr 2 w Węgorzewie
"Pajacyki" bardzo wesoło spędziły czas w Szkole Podstawowej nr 2 w Węgorzewie w ramach "Dnia Otwartego", na który zostaliśmy zaproszeni. Na wstępie dzieci wysłuchały przemówienia Dyrektor szkoły Pani Haliny Anchim, poznały sylwetkę patrona szkoły - Janusza Korczaka. Obejrzały występy uczniów klas III. Następnie zostały zaproszone do klasy III, której wychowawczynią jest Pani Joanna Lachowicz. Dzięki uprzejmości Pani Asi przedszkolaki miały okazję zobaczyć, jak wygląda klasa, zasiąść w ławkach. Słuchały i rozwiązywały zagadki przygotowane przez uczniów. Na zakończenie wspólnie z koleżankami i kolegami z klasy III wykonały pamiątkowego pieska. Po czym, ponownie wróciły na salę gimnastyczną, gdzie tańczyły przy wesołych dźwiękach zumby. Na zakończenie dzieci otrzymały gazetkę szkolną oraz magnesy z logo szkoły. "Pajacyki" były bardzo zadowolone z pobytu w Szkole Podstawowej nr 2 i z pewnością raźniej przekroczą jej progi we wrześniu. Serdecznie dziękujemy!
"Koguciki" z wizytą w Szkole Podstawowej nr 2 w Węgorzewie
"Koguciki" odwiedziły Szkołę Podstawową nr 2 im. J. Korczaka w Węgorzewie. Celem naszej wizyty było bliższe poznanie szkoły, do której dzieci będą uczęszczać po ukończeniu przedszkola. Nasi podopieczni zostali bardzo miło przyjęci. Spotkanie rozpoczęła Dyrektor szkoły pani Halina Anchim, która serdecznie przywitała przybyłych gości. Zapoznała obecnych z sylwetką patrona - Janusza Korczaka. Następnie dzieci obejrzały część artystyczną w wykonaniu uczniów klas III. Przedszkolaki miały również możliwość wzięcia udziału w przygotowanych dla nich zajęciach dydaktycznych z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Jednocześnie umożliwiono nam zwiedzanie sal lekcyjnych, sali gimnastycznej, biblioteki oraz stołówki. Dzieci pełne wrażeń wróciły do przedszkola.
"Króliczki" w pracowni ceramicznej
"Króliczki" rozpoczęły cykl zajęć związanych z tradycjami obchodów Świąt Wielkanocnych. Dzieci w pracowni ceramicznej Muzeum Kutury Ludowej wykonywały zajączki i baranki z gliny oraz ozdabiały je według własnych pomysłów. Prace te będą wypalone w specjalnym piecu, a następnie dodatkowo ozdobione. Z pewnością baranki i zajączki będą ozdobą domu w czasie świąt.
"Pajacyki" świętują Dzień Kobiet
"Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy.
I pierwszy promień bliskiej wiosny.
Dzień bez kłopotów i bez trosk.
Dużo radości.
Dla mamy, Pani, dla dziewczynek,
W domu, w przedszkolu, na wycieczce.
Każdego dnia dobry uczynek -
To jest od chłopców upominek"
Małe Kobietki z grupy "Króliczki" świętują Dzień Kobiet
Z okazji Dnia Kobiet, chłopcy z grupy "Króliczki" przygotowali dziewczynkom i paniom niespodzianki. Były życzenia, uśmiechy i słodkie upominki. Nie zabrakło także rozmów o pracy kobiet w różnych zawodach. Bardzo dziękujemy rodzicom za pamięć.
Europejski Dzień Logopedy
"Dbaj o swój język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie..."
Małgorzata Strzałkowska
Dzieci z grup "Prosiaczki" i "Króliczki" świętowały dziś Europejski Dzień Logopedy/Terapeuty Mowy. Hasłem tegorocznego EDL jest komunikacja wspomagająca i alternatywna (AAC) - "Komunikowanie się nie tylko słowami...". Komunikacja wspomagająca i alternatywna - to różne metody komunikacji wykorzystywane do wspierania osób w każdym wieku, które mają trudności z rozumieniem i wyrażaniem siebie za pomocą mowy dźwiękowej. Zajęcia rozpoczęły się wspólnym zaśpiewaniem przez wszystkie dzieci krótkiej piosenki - powitania na melodię "Panie Janie". Następnie przedszkolaki wspólnie z logopedą wyjaśniały pojęcie terapeuta mowy/logopeda oraz wykonywały wybrane ćwiczenia usprawniające narządy mowy. Do tego celu zostały wykorzystane "zdjęcia-minki", które dzieci losowały z pudełka oraz program multimedialny. Następnie uczestnicy zajęć rozwiązywali zagadki "O jakiej głosce jest mowa?", wzięli udział w zabawie oddechowo-fonacyjno-słuchowej "Wilczek" z wykorzystaniem kolorowych piórek oraz zabawie logorytmicznej "Maszerują dzieci w koło", do której wszyscy otrzymali instrumenty perkusyjne. Na zakończenie zajęć dzieci zostały poproszone do pracy przy stolikach z wykorzystaniem słomek. Dziękuję wszystkim przedszkolakom oraz paniom nauczycielkom za wspaniałe, wspólne zajęcia, zaś wszystkim logopedom składam najserdeczniejsze życzenia wielu sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym. Izabela Jachimek
Archiwum Aktualności
BIERZEMY UDZIAŁ