Aktualności
Święta Wielkanocne - rozmowa na temat zwyczajów świątecznych - grupa "Koguciki"
"Koszyczek z wikliny pełen jest pisanek,
a przy nich kurczaczek i z cukru baranek.
Przy baranku babka, sól, chleb i wędzonka,
oto wielkanocna świąteczna święconka".
Stanisław Karaszewski
Poznanie przez dzieci zwyczajów tradycji polskich jest elementem łączności między pokoleniami, jest to również element wychowania patriotycznego i kulturalnego. W naszej grupie "Koguciki" odbyły się zajęcia nawiązujące do tej tematyki. Na dzisiejszych zajęciach dzieci miały okazję poznać zwyczaje i tradycje związane z obchodami Świąt Wielkanocnych. Przedszkolaki poznały symbolikę produktów, które umieszczamy w koszyczku wielkanocnym. Dzieci wykonywały wiele różnorodnych zadań, które przygotował im wielkanocny zajączek. Między innymi szukały pisanek, przeliczały wzory na pisankach i odkładały kurkom, które miały cyfry o tej wartości, układały historyjki obrazkowe i opowiadały ich treści. Wesoło bawiły się przy piosence "Pisanki, kraszanki", grały na instrumentach do piosenki "Kurczątko". Wszystkim dzieciom i rodzicom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.
Pisanki - wielkanocne skarby
"Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne,
pięknie ozdobione, ale niezbyt mocne.
Pisanki, kraszanki, całe w ornamentach,
uświetniły nasze wielkanocne święta!"
Stanisław Karaszewski
Czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych, to szczególna okazja do poznania przez wychowanków przedszkola polskich tradycji świątecznych, m.in. tradycji malowania pisanek. Dziś, dzieci ze wszystkich grup wiekowych zostały zaproszone przez Panią Grażynkę Grzeszuk na pokaz techniki tworzenia pisanek. Pani Grażynka pokazała przedszkolakom malowanie jajek woskiem i zabarwianie ich farbkami. Dzieci dowiedziały się również, iż w zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają różne nazwy: pisanki, kraszanki, oklejanki oraz usłyszały i zobaczyły, jakie są naturalne barwniki do jajek. Podczas spotkania przedszkolaki poznały proces tworzenia pisanki oraz utrwaliły tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi.
Spotkanie z muzykami z Agencji Artystycznej "Pozytywka" z Olsztyna pt.: "Mezalians"
Podczas dzisiejszego spotkania z muzykami z Agencji Artystycznej "Pozytywka", dzieci miały okazję poznać brzmienie i wygląd instrumentów: tuby oraz fletu poprzecznego. Dowiedziały się, że tuba należy do instrumentów dętych blaszanych, a flet poprzeczny do dętych drewnianych. Przedszkolaki wzbogaciły wiedzę dotyczącą funkcjonowania orkiestry oraz poznały znaczenie pojęć z nią związanych: orkiestra dęta, kapelmistrz, buława.
42. ŚWIĘTO WIOSNY w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie - Regionalny Konkurs na Gaik i Marzankę
Szanując tradycje ludowe związane z obchodami Święta Wiosny, dzieci z grupy "Koguciki" wykonały "Marzannę" - symbol odchodzącej zimy, a dzieci z grupy "Pajacyki" - "Gaiczek" - symbol nadejścia wiosny. Prace zostały wykonane na coroczny Regionalny Konkurs na Gaik i i Marzankę organizowany przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Zgodnie z tradycją i zasadami konkursu, "Marzanna" została wykonana ze słomy i ozdobiona bibułą. "Gaik" natomiast - to sosnowe gałęzie ozdobione kwiatkami z bibuły i wydmuszkami z jajek. Miło nam poinformować, że "Gaik" zajął I miejsce, a "Marzanna" III miejsce, w swoich kategoriach.
Grupa "Pajacyki" zajęła I miejsce w Regionalnym Konkursie na Gaik i Marzankę w kategorii - Gaik, organizowanym przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Grupa "Koguciki" zajęła III miejsce w Regionalnym Konkursie na Gaik i Marzankę w kategorii - Marzanka, organizowanym przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Międzynarodowy Dzień Ptaków - dzieci z grupy "Koguciki"
Międzynarodowy Dzień Ptaków - obchodzony jest 1 kwietnia. Został on ustanowiony w 1906 r. wraz z pierwszą międzynarodową konwencją o ochronie ptaków. Polska przystąpiła do niej w 1932 r. Z tej okazji dzieci z grupy "Koguciki" uczestniczyły w zajęciach poświęconych obchodom tego dnia. Przedszkolaki oglądały zdjęcia różnych ptaków, w tym również tych, które wracają do nas na wiosnę. Mali miłośnicy przyrody rozpoznawali i nazywali ptaki, słuchali ich odgłosów i naśladowali je. Wiedzę o skrzydlatych przyjaciołach wzbogacili oglądając film edukacyjny "Ptaki wiosną", z którego dowiedzieli się o ochronie ptaków. Następnie dzieci układały ptaki z puzzli i wykonały prace plastyczne pt. "Bociany".
Międzynarodowy Dzień Ptaków - dzieci z grup "Prosiaczki" i "Króliczki"
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ptaków dzieci poznawały wiosenne zwyczaje ptaków żyjących w sąsiedztwie człowieka, na terenach wodnych, miejsca gniazdowania. Przyswoiły nazwy niektórych z nich. Rozpoznawały i nazywały ptasie odgłosy. Poznały rolę ptaków w życiu człowieka, ciekawostki dotyczące skrzydlatych przyjaciół, których możemy obserwować w Polsce. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach ruchowych; naśladowczych ze śpiewem "Kaczuszka", "Kurczątka", śpiewały piosenkę "Rozśpiewany las". Wykonały rysunki ptaków pod dyktando w oparciu o wiersz. Z zainteresowaniem uczestniczyły w zabawach badawczych z jajkiem, obserwowały, podejmowały próby wyciągania wniosków. Barwne, ciekawe zajęcia przybliżyły naszym podopiecznym ornitologiczną tematykę i pozwoliły zrozumieć, iż należy dokładać wszelkich starań, by chronić ptaki i ich naturalne środowisko.
ZIELONY OGRÓDEK W NASZEJ SALI - grupa "Króliczki"
- 36
Zajęcia czytelnicze z panią Anią z Biblioteki Miejskiej - bajka w okienku "BRZYDKIE KACZĄTKO"
- 9
Zakładamy "zielony ogródek" w sali - dzieci z grupy "Prosiaczki"
- 5
Zielony ogródek w sali grupy "Pajacyki"
Wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny, dzieci z grupy "Pajacyki" postanowiły założyć "zielony ogródek" na parapecie w swojej sali. Z wielkim zaangażowaniem napełniały doniczki ziemią. Posadziły w nich cebule, z których wyrośnie szczypiorek, posiały rzeżuchę, pietruszkę oraz kwiaty - aksamitki. Dzieci wiedzą, że aby roślinki rosły, potrzebne są woda i słońce, dlatego ustawiły doniczki na parapecie w nasłonecznionym miejscu i podlały je wodą. Teraz mali ogrodnicy będą dbać o swoje roślinki i obserwować ich wzrost.
REKRUTACJA 2019/2020
Szanowni Państwo!
Informujemy, iż wymagane dokumenty dotyczące rekrutacji do naszego
przedszkola są wydawane w placówce przez Dyrektor przedszkola.
Dokumenty w wersji elektronicznej są do pobrania od 5 marca 2019 r.
na stronie internetowej w zakładce "Strefa Rodziców",
w podstronie "Rekrutacja - dokumenty do pobrania".
III Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski "OJCZYZNA W WIOSENNEJ SZACIE"
W Węgorzewskim Centrum Kultury 21.03.2019 r., w Międzynarodowym Dniu Poezji i pierwszym dniu kalendarzowej wiosny – odbył się III Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski "OJCZYZNA W WIOSENNEJ SZACIE". Organizatorami konkursu były Przedszkola nr 1 im. Kubusia Puchatka i nr 2 im. Misia Uszatka w Węgorzewie, koordynatorami: Joanna Rojek z Przedszkola nr 1 i Izabela Jachimek z Przedszkola nr 2. Uroczystość prowadziły: Małgorzata Borejko – dyrektor Przedszkola nr 2 i Teresa Matejko – dyrektor Przedszkola nr 1. Konkurs przeznaczony był dla dzieci 5-6-letnich, będących wychowankami wyżej wymienionych placówek. W konkursie udział wzięło 25 dzieci. Celami nadrzędnymi konkursu było kształtowanie więzi z językiem ojczystym, upowszechnianie wiedzy na temat polskiej poezji, a także walorów przyrodniczych i krajobrazowych naszego kraju, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze, rozwijanie kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i społecznych, wdrażanie do działań rodziców, jako przedstawicieli środowiska lokalnego. Dzieci recytowały wybrane przez siebie wiersze, wspomagając się rekwizytami, mimiką, gestem scenicznym, odpowiednią modulacją głosu, elementem ruchu, strojem. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie dzieci, ich strojów i rekwizytów, które dopełniły recytację oraz podniosły atrakcyjność występów. Występy dzieci oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Marta Hołoweńko – Przedstawiciel Rady Rodziców Przedszkola nr 2, Angelika Ruszczyk – Przedstawiciel Rady Rodziców Przedszkola nr 1, Izabela Jachimek – logopeda Przedszkola nr 2. W przerwie zaplanowanej na obrady jury, wystąpiły dzieci 4-letnie z grupy „Króliczki”, 5-letnie z grupy „Tygryski” z Przedszkola nr 1 oraz dzieci 5-6-letnie z grupy „Pajacyki” z Przedszkola nr 2. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim dzieciom za ciekawe interpretacje wierszy polskich autorów, za wytrwałość w ich pamięciowym opanowaniu oraz za odwagę, jaką mali artyści wykazali występując przed publicznością. Poziom prezentowanych wierszy był bardzo wysoki.
Komisja wyłoniła zwycięzców konkursu, którzy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Martynka Kuprewicz – Przedszkole im. Kubusia Puchatka
II miejsce – Weronika Noga – Przedszkole im. Misia Uszatka
III miejsce – Olaf Radziwoniuk – Przedszkole im. Kubusia Puchatka
Wyróżnienia otrzymali:
Hania Kluk – Przedszkole im. Misia Uszatka, Nadia Kawka – Przedszkole im. Kubusia Puchatka, Paulinka Stępniak – Przedszkole im. Misia Uszatka, Bartek Adamejtis – Przedszkole im. Kubusia Puchatka.
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie.
Przedszkole nr 1 im. Kubusia Puchatka: Michał Wolski, Wiktoria Karpińska, Lena Nawojczyk, Antosia Wysocka, Maciuś Koczara, Amelia Rembisz, Marta Pietrasz, Maciuś Baluta, Lena Stankiewicz.
Przedszkole nr 2 im. Misia Uszatka: Michał Serkis, Antoś Sulej, Hania Grzeszuk, Antosia Traczyk, Basia Brzezińska, Wiktoria Iwaniuch, Krzyś Rusinek, Mikołaj Bartoszewicz-Czupryna, Orest Przeborowski-Skowron.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w realizację III Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego.
Święto Wiosny w przedszkolu
W tym roku astronomiczna wiosna zaczyna się 20 marca, dlatego dzieci w naszym przedszkolu dziś przywitały WIOSNĘ - najpiękniejszą porę roku. Z tej okazji wszyscy przyszli dziś do przedszkola ubrani na zielono. Przedszkolaki z grupy "Koguciki" wykonały MARZANNĘ - symbol zimy, a dzieci z grupy "Pajacyki" - GAICZEK - symbol wiosny. Najmłodsze grupy "Prosiaczki" i "Króliczki" obejrzały teatrzyk z wykorzystaniem sylwet - "O WIOŚNIE W LESIE I WIEWIÓRKI WAŻNYM INTERESIE" - L. Krzemienieckiej. Śpiewały piosenki, odgadywały zagadki słuchowe (odgłosy wiosny) i obrazkowe (zwiastuny wiosny). Były też pląsy o tematyce wiosennej. Następnie wszystkie grupy spotkały się w sali "Kogucików", gdzie wspólnie pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę. Dzieci dowiedziały się o ludowym obrzędzie topienia MARZANNY i powrotu z GAIKIEM. Przywitaliśmy WIOSNĘ w "kwiecistej" sukience, w rolę której wcieliła się Hania Kluk z grupy "Pajacyki". Wspólnie z Panią Wiosną śpiewaliśmy i bawiliśmy się m.in. w "Zielony jak...?" przy wiosennych piosenkach: "Powitanie wiosny", "Wiosenny marsz", "Deszczyk pada", "My są żabki", "Zielona żaba".
I etap Konkursu Recytatorskiego "OJCZYZNA W WIOSENNEJ SZACIE"
W naszym przedszkolu 18.03.2019 r. odbył się konkurs recytatorski kwalifikujący dzieci do III Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego "OJCZYZNA W WIOSENNEJ SZACIE". Konkurs odbył się w formie uroczystości kształtującej więzi z językiem ojczystym, popularyzującej polską poezję dla dzieci, rozwijającej zdolności recytatorskie i wzmacniającej emocjonalnie dzieci podczas występów na forum. Mali artyści wykazali się umiejętnościami recytatorskimi i aktorskimi. Dzieci recytowały polską poezję, prezentując przygotowany strój, pomocne rekwizyty, w zamierzony sposób stosowały gest sceniczny i element ruchu. W przepięknej scenografii, którą zaprojektowały i wykonały panie Aldona Balsewicz i Grażyna Adamczuk, wszyscy wspaniale wystąpili przed zgromadzoną publicznością i jury. W konkursie wzięło udział 13 dzieci 5-6-letnich: Grupa "Króliczki": Paulinka Stępniak, Antoś Sulej, Michałek Serkis. Grupa "Pajacyki": Wiktoria Iwaniuch, Basia Brzezińska, Hania Kluk, Hania Grzeszuk, Antosia Traczyk, Błażej Szewiak, Krzyś Rusinek. Grupa "Koguciki": Weronika Noga, Mikołaj Bartoszewicz-Czupryna, Orest Przeborowski-Skowron. Komisja konkursowa w składzie: pani Marta Hołoweńko - przedstawiciel Rady Rodziców, pani Małgorzata Borejko - dyrektor przedszkola oraz pani Izabela Jachimek - logopeda, zakwalifikowała do II etapu konkursu wszystkich uczestników dzisiejszej uroczystości. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy, książki i notesy z długopisem za udział w konkursie. Konkurs finałowy odbędzie się 21 marca 2019 r. o godz. 9:30 w Węgorzewskim Centrum Kultury.
Zajęcia z cyklu "Kubusiowi Przyjaciele Natury" - Scenariusz nr 2 - DBAM O AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ - grupa "Koguciki"
Celem zajęcia były następujące zagadnienia: - co to znaczy dbanie o aktywność fizyczną, - dlaczego warto się ruszać, - jakie są formy i dyscypliny sportu, - jak łączyć elementy ruchu w układy ćwiczeń. Na początku zajęć dzieci bawiły się w pokazywanie i naśladowanie (dzieci podawały przykłady aktywności ruchowych i aktywnego spędzania czasu, po czym naśladowały ruchy prezentowane przez chętne dzieci). Kolejnym działaniem była zabawa plastyczna w kartach pracy, podczas której dzieci wybierały spośród pokazanych ikonek 6 ćwiczeń. W ten sposób powstały koła ćwiczeń, będące unikalnym układem każdego dziecka. Następnie dzieci "testowały" swoje zestawy ćwiczeń - ustalając liczbę powtórzeń całego układu. Po czym wykonywały swój układ ćwiczeń, tyle razy, ile określiły podczas pracy przy stołach. Po skończonych ćwiczeniach, dzieci wsłuchiwały się w swój organizm, obserwując swoje ciało, swój oddech, bicie serca. Podczas następnego zadania, dzieci poznawały różnorodne dyscypliny sportowe i po wylosowaniu prezentowały je gestem dla całej grupy. Pozostałe dzieci odgadywały nazwę dyscypliny. Po zakończonej zabawie nastąpiło podsumowanie. Dzieci podawały przykłady różnych dyscyplin sportowych, indywidualnych i grupowych, wymieniały to, co jest potrzebne do trenowania danej dyscypliny. Zwracając szczególną uwagę, że w sporcie liczy się współpraca i dobra zabawa, a nie wygrana za wszelką cenę. Na zakończenie otrzymały kolejny stempel za wykonanie zadania w Kartach Sprawności "Kubusiowego Przyjaciela Natury" i otrzymały nowe zadanie.
16
"Co kryje w sobie las" - zajęcia w grupie "Koguciki"
- 24
Archiwum Aktualności
Nasze przedszkole otrzymało dyplom za udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterOn w Twojej Szkole 2025”. Akcja miała na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
BIERZEMY UDZIAŁ