"REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ" - odśpiewanie hymnu państwowego przez całą społeczność przedszkola i zaproszonych gości
100. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę - Uroczysta Akademia w naszym Przedszkolu
"Polsko kochana, dziś święto Twoje,
ze sztandarem stoję.
W hołdzie żołnierzom, w hołdzie wolności,
w hołdzie poczucia ludzkiej godności".
Polska odzyskała niepodległość w 1918 r., po 123 latach zaborów. Rada Regencyjna przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. W tym roku obchodzimy szczególną - 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Dziś - 9 listopada w naszym przedszkolu uroczystą akademią uczciliśmy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo. Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to sprawa bardzo bliska sercom wszystkich Polaków, także tych najmłodszych, zaś najdroższy dla nas wyraz - OJCZYZNA. Udowodniły to dzieci 5-6 - letnie z grup "Pajacyki" i "Koguciki" swoim uroczystym występem przed zromadzoną publicznością. Dzieci zostały przygotowane pod kierunkiem pań Grażyny Grzeszuk, Katarzyny Balsewicz, Krystyny Kalich, Lucyny Szender, Grażyny Adamczuk. Uroczystość rozpoczęła Dyrektor przedszkola pani Małgorzata Borejko, witając przybyłych gości oraz podkreślając w swym przemówieniu wagę dzisiejszego spotkania, przepełnionego dumą i radością, które płyną z Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Dyrektor ZOEASiP w Węgorzewie - pani Bożena Stępak, Dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie - pani Magdalena Górniak, ks. Marek Gadomski z Parafii pw. Dobrego Pasterza w Węgorzewie, przedstawiciel 11 Mazurskiego Pułku Artylerii W Węgorzewie - pani por. Jolanta Onoszko, przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Węgorzewie - pani kpt. Ewa Pietrzak, rodzice i dziadkowie naszych wychowanków. Dzieci rozpoczęły akademię tańcząc poloneza skomponowanego przez Wojciecha Kilara do filmu "Pan Tadeusz". Następnie zaśpiewały pieśni patriotyczne: "Pierwsza kadrowa", "Marsz Pierwszej Brygady", "Piechota","Jak długo w sercach naszych" oraz piosenki dziecięce "Jesteśmy Polką i Polakiem", "Nasze polskie ABC". Mali artyści pięknie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej, m.in. "11 listopada", "Co to jest Polska?", "Katechizm polskiego dziecka". Na zakończenie akademii wszyscy zgromadzeni na uroczystości odśpiewali 4 zwrotki hymnu państwowego.
"Polska - moja Ojczyzna"
"Polska- moja Ojczyzna"- pod takim hasłem dzieci uczestniczyły w szeregu zajęć. Podejmowane zagadnienia służyły kształtowaniu poczucia przynależności narodowej i postawy patriotycznej. Przedszkolaki, za pomocą różnych środków wyrazu, zdobywały wiedzę na temat kraju ojczystego. Dzieci wzbogaciły wiedzę o symbolach i barwach narodowych, ich poszanowaniu. Poznały, na miarę swojego wieku, znaczenie pojęć związanych z tożsamością narodową. W oparciu o literaturę, ilustracje, poznały wybrane miejsca charakterystyczne dla Polski, jak również miejscowości i najbliższego otoczenia (prezentacja multimedialna "Na skrzydłach historii"). Słuchały utworów muzycznych o charakterze patriotycznym. Odśpiewały Hymn Państwowy, zachowując należytą postawę. Zwieńczeniem działań był udział w uroczystej akademii z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Serce rosło, kiedy z ust małych dzieci płynęły słowa pieśni patriotycznych.
"Na skrzydłach historii" - Węgorzewo
Jednym z zadań Międzynarodowego Projektu "Piękna Nasza Polska Cała" jest wykonanie prezentacji o swojej miejscowości pt. "Na skrzydłach historii" (historia, zabytki, ciekawostki) składającej się z max 15 slajdów. To zadanie zostało wykonane. Prezentację przygotwała pani Danuta Milinkiewicz. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem ogladały slajdy przedstawiające naszą miejscwość - Węgorzewo.
Zapraszamy do obejrzenia
Pobierz : prezentacja_NA_SKRZYDLACH_HISTORII.pdf
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania w grupie "Koguciki"
W dniu, w którym obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania - 8 listopada - dzieci z grupy "Koguciki" przypomniały sobie i wspólnie ustaliły, co należy jeść, aby być zdrowym. Był to dzień, w którym przyjrzeliśmy się z bliska naszym nawykom żywieniowym, bo jak wiadomo miłośników szybkich gotowych, ale niezdrowych dań także wśród dzieci nie brakuje. Okazją do kształtowania właściwych nawyków żywieniowych było przygotowanie przez dzieci śniadania w przedszkolu. Wszystkie dzieci miały okazję wybrać produkty, które są zdrowe i smaczne. Samodzielnie przygotowane kanapki smakowały wyśmienicie i każdy przedszkolak miał świadomość, że produkty, których użyli do przygotowania kanapek, dostarczą im witamin i energii do nauki. Wszystkie dzieci zgodnie potwierdziły, że od tej pory częściej będą zwracały uwagę, na to, co jedzą.
Dawne zabawy i gry towarzyskie - lekcja muzealna
Zabawa to nieodłączny element naszego życia, który towarzyszy nam od najmłodszych lat. Dnia 7.11.2018 r., dzieci z grupy "Koguciki" wesoło bawiły się w Muzeum Kultury Ludowej w zabawach przygotowanych przez pana dr Jerzego Łapo. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak bawili się ich dziadkowie w latach dziecięcych. "Zabawa z bąkiem", "Zabawa z poduszką", "Wyliczanki", "Gra w wesołe minki", "Ciuciubabka - Pawle, gdzie jesteś?", "Chodzi Mruczek" - to zabawy, w które bawiły się dzieci, jeszcze nie tak dawno na polskiej wsi i w miastach. Za wspólne, nowo poznane zabawy, które bardzo nam się podobały, bardzo dziękujemy. Chętnie będziemy wesoło bawić się w nie w przedszkolu.
"Magnesowe czary" - zajęcia badawcze w grupie "Króliczki"
Magnetyzm - to tajemnicze zjawisko, niczym magia. To wielka siła, która działa na naszej planecie i w całym wszechświecie. Aby przybliżyć dzieciom to zjawisko 7 listopada odbyły się zajęcia badawcze, podczas których dzieci za pomocą doświadczeń i obserwacji poznały niektóre właściwości magnesu. W toku ciekawych zabaw i eksperymentów dzieci obserwowały zachowania magnesów, sprawdzały, jakie przedmioty są przez nie przyciągane, a których magnes nie przyciąga.
Zajęcia w Bibliotece - dzieci z grup "Pajacyki" i Króliczki"
Dzieci z grup "Pajacyki" oraz "Króliczki" odwiedziły Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Węgorzewie. Uczestniczyły aktywnie w zajęciach pt. "NASZE PSIAKI I KOCIAKI", zorganizowanych dla nich przez Panie Bibliotekarki. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki o pieskach i kotkach, z zaciekawieniem słuchały wierszy o czworonożnych przyjacielach, rozwiązywały krzyżówkę pt. "Jak pies z kotem". Wypowiadały się o sprawowaniu opieki nad zwierzętami domowymi. W kolejnej części spotkania dzieci brały udział w zabawach ruchowych, w których naśladowały zwierzęta: "Ciepło-zimno", "Pieski do domków". Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę.
"Jesień w lesie - przygotowania zwierząt do zimy"
W dniach 29 - 31 października w najmłodszej grupie "Prosiaczki" odbyły się zajęcia edukacyjne pt. "Jesień w lesie" ,podczas których dzieci szukały odpowiedzi na pytania: "Jakie zwierzęta mieszkają w lesie?", "Co jedzą?", "Gdzie śpią?". Przyjrzeliśmy się również bliżej jak zwierzęta przygotowują się do zimy, a w szczególności jeż, wiewiórka, niedźwiedź. Były piosenki, wierszyki, zagadki słuchowe, zabawy ruchowo - naśladowcze "Co robi jeż?, "Wiewiórki do dziupli", zabawa ze śpiewem "Stary niedźwiedź", prace zespołowe "Czyj to domek?", "Kopczyk z lisci", "Zapasy wiewiórki", zagadki "Co to za zwierzę?" na podstawie opisu oraz opowiadanie pt. "Jesienne klopoty leśnych zwierząt" z udziałem Krasnala Hałabały, który o lesie i jego mieszkańcach nam opowiadał. W nawiązaniu do tematu zajęć dzieci wykonały pracę przestrzenną "Jeż z masy solnej".
"Od ziarenka do bochenka" - lekcja muzealna
Spotkanie odbyło się w ramach realizacji zagadnień z projektu "Piękna nasza Polska cała". Celem zajęć muzealnych było zapoznanie dzieci z kolejnymi etapami powstawania chleba, uświadomienie, że jest on symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi: rolnika, młynarza i piekarza. Dzieci wysłuchały wiersza "Pieczywo", obejrzały także bajkę "Miś Uszatek"- "Złoty dzwoneczek". Wiedzą już, że rolnik sieje i zbiera ziarna z pola, potem zawozi je do młyna. Młynarz miele zboże na mąkę, a piekarz wyrabia ciasto z mąki, soli, wody i drożdży. Chleb wypieka w gorącym piecu. Przedszkolaki dowiedziały się, że w dawnych czasach chleb wypiekano w domu, widziały wiele narzędzi, przedmiotów, dzięki którym, w kolejnych etapach otrzymywano chleb. Pani w bardzo przystępny sposób opowiedziała dzieciom o zwyczajach, tradycjach, wierzeniach związanych z chlebem. Bochen chleba miał specjalne miejsce na stole. Przykrywano go białą serwetą. Szanowano też okruchy chleba, które zbierano i zjadano, bądź wrzucano do pieca. To była bardzo cenna lekcja.
Kółko plastyczne - "Plastelinowy obrazek"
Tym razem dzieci uczęszczające na zajęcia kółka plastycznego, w dniach 22.10.2018 r. i 29.10.2018 r., wykonywały prace pt.: "Plastelinowy obrazek". Praca polegała na rozprowadzeniu plasteliny na całej powierzchni kartki i narysowaniu zaplanowanych wzorów za pomocą wykałaczek i wsuwek do włosów. Etapem końcowym było pomalowanie konturów wydrapywanek farbą plakatową. Podczas wykonywanych działań dzieci rozbudzały własną wyobraźnię i kreatywność, o czym samemu można się przekonać, oglądając wystawę prac w naszym przedszkolu.
Audycja muzyczna pt.: "Nad pięknym modrym Dunajem"
Rozpoczęliśmy kolejny już cykl "Spotkań z muzyką" przygotowywanych przez muzyków z Agencji Artystycznej "Pozytywka" z Olsztyna.
"Dzień Poczty Polskiej" - dzieci z grupy "Króliczki" na poczcie
W dniu 18 października dzieci z grupy "Króliczki" uczestniczyły w zajęciach, podczas których wzbogaciły wiedzę na temat funkcjonowania poczty. Ponadto udały się do Urzędu Pocztowego w Węgorzewie, celem złożenia życzeń urzędnikom pocztowym z okazji przypadającego w tym dniu Dnia Poczty Polskiej. Przedszkolaki zakupiły pocztówkę przedstawiającą nasze miasto oraz znaczek i wspólnie z paniami wysłały kartkę pocztową z pozdrowieniami do Miejskiego Przedszkola Nr 2 w Aleksandrowie Łódzkim, realizując jedno z zadań Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała", poprzez włączenie się do wykonania mapy Polski z nadesłanych pocztówek, pod hasłem "Piękna nasza Polska cała". Dzieci miały również możliwość obserwowania odbioru listów i kartek ze skrzynki pocztowej przez urzędnika, poznając tym samym drogę listu.
Akcja "Zima 2018" - pomagamy bezdomnym zwierzakom
Nasze przedszkole
przyłącza się do akcji
''Zima 2018"
organizowanej przez Węgorzewskie Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami.
Zbieramy produkty i akcesoria dla bezdomnych zwierzaków: suchą karmę, puszki, makarony, koce, kołdry, poduszki, ręczniki, smycze, kagańce, obroże oraz miski.
Zachęcamy wszystkich Rodziców i Dzieci do udziału w akcji!!!
UWAGA KONKURS!
Zapraszamy Rodziców dzieci ze wszystkich grup wiekowych
do udziału w konkursie fotograficznym
"TO WSZYSTKO POLSKA"
Zdjęcia formatu A4 prosimy dostarczać do wychowawców grup do dnia 26 października.
Archiwum Aktualności
Nasze przedszkole otrzymało dyplom za udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterOn w Twojej Szkole 2025”. Akcja miała na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
BIERZEMY UDZIAŁ