SZANOWNI RODZICE! DROGIE DZIECI!
Proponowane ćwiczenia usprawniają aparat głosotwórczy, wyrabiają ruchliwość, elastyczność i sprawność narządów mowy.
1. Ćwiczenia oddechowe. Nabieranie powietrza w policzki i powolne wypuszczanie, wciąganie powietrza nosem i wypuszczanie ustami.
2. „Konik na spacerze”. Jedzie konik na spacer (kląskanie z rozciąganiem ust). Obok dużego konia biegnie mały źrebak (kląska czubek języka). Nagle konik zgubił podkowę (powolne kląskanie). (Imię dziecka) zobaczył/a kulejącego konika i zaprowadził/a go do kowala. Kowal podkuł konika (stuk-puk, stuk-puk). Zadowolone koniki pogalopowały do stajni (kląskanie bardzo szybko).
3. Nauka unoszenia języka za górne zęby (przypominamy wiele razy dziennie):
☺ Dotykamy palcem, słomką lub łyżeczką podniebienia tuż za górnymi zębami, nazywając je „zaczarowanym miejscem” lub „parkingiem”, w którym język – „samochód” powinien przebywać, gdy mamy zamkniętą buzię.
☺„Konik jedzie na przejażdżkę” - naśladowanie konika stukając czubkiem języka o podniebienie, wydając przy tym charakterystyczny odgłos kląskania.
☺„Malarz” – maluje sufit dużym pędzlem. Pomaluj pędzlem (językiem) swoje podniebienie, zaczynając od zębów w stronę gardła.
☺„Młotek” – spróbuj zamienić język w młotek i uderzaj o dziąsła tuż za górnymi zębami, naśladując wbijanie gwoździków.
☺„Żyrafa” – ma długą szyję, wyciąga mocno szyję do góry. Otwórz szeroko usta i spróbuj wyciągnąć język do góry, najdalej jak potrafisz.
☺„Słoń” – ma długą trąbę i potrafi nią wszędzie dosięgnąć. Ciekawe, czy potrafisz dosięgnąć językiem do ostatniego zęba na górze i na dole, z prawej i lewej strony.
☺„Chomik” – wypycha policzki jedzeniem, a ty pokaż jak można wypchnąć policzki językiem, raz z prawej, raz z lewej strony.
☺„Karuzela” – dzieci bardzo lubią kręcić się w koło, twój język także. Włóż język między usteczka, a dziąsła i zakręć nim raz w prawą, raz w lewą stronę.
☺„Winda” – otwórz szeroko buzię, poruszaj językiem tak, jakby był windą – raz do góry, raz do dołu.
Z poważaniem
Izabela JACHIMEK