• "Kubusiowi Przyjaciele Natury". Misja Sklep: "Na tropie mądrych zakupów i życia w zgodzie z naturą" - grupa "Pajacyki"

          • 22 marca dzieci z grupy "Pajacyki" brały aktywny udział w zajęciach edukacyjnych realizowanych w ramach ogólnopolskiego programu ekologicznego "Kubusiowi Przyjaciele Natury". Podczas zajęć pod hasłem "Misja: Sklep. Na tropie zakupów i życia w zgodzie z naturą" dzieci dowiedziały się:
            - jak dbać o siebie, dbając o klimat – czyli w zgodzie z naturą
            - dlaczego mówi się, że ruch to zdrowie
            - dlaczego warto jeść owoce i warzywa
            - co to znaczy jeść sezonowo
            - jak mądrze robić zakupy.
            Do realizacji zajęć wykorzystano materiały edukacyjne projektu "Kubusiowi Przyjaciele natury" m.in. scenariusz, karty pracy, film pt. "Dbaj o ruch i odżywianie, bo bieganie i skakanie to energii wyzwalanie" oraz grę "Mistrz Kanapka".

          • „Zielganoc na Mazurach”- lekcja muzealna- dzieci z grupy „Króliczki”

          • Wielkanoc była bardzo ważnym momentem dla wszystkich mieszkańców wsi. W Muzeum Kultury Ludowej, przygotowano wystawę świąteczną nawiązującą do czasu obrządków i zwyczajów Wielkiego Tygodnia. Pani Roksana - etnograf, w sposób bardzo przystępny , opowiedziała dzieciom o dawnych tradycjach, zwyczajach związanych z okresem Postu oraz Wielkiego Tygodnia. Na stole świątecznym przedszkolaki mogły zobaczyć produkty dostarczane przez gospodarstwo tj. jajka, chleb, schab, szynkę, twaróg. Nie zabrakło również jaj naturalnie malowanych łupinami cebul oraz zielonym owsem, gałązek z młodymi listkami, bazi, baranka, baby wielkanocnej oraz ptaszków ze słonego ciasta, bo przecież to one zwiastowały wiosnę. Pani Roksana zwróciła uwagę na wiele ludowych, ciekawych tradycji, między innymi wskazała umieszczone w chacie gałązki jałowca, których używano w Wielkanocny Poniedziałek do smagania czyli uderzania po łydkach. Pani Roksano bardzo dziękujemy.

          • ŚWIĘTO WIOSNY - dzieci z grup "Pajacyki" i "Koguciki"

          • 20.03.2024 r. dzieci z grup "Pajacyki" i "Koguciki" wspólnie powitały Panią Wiosnę. Na początku wykazały się wiadomościami dotyczącymi zmian, jakie zachodzą w przyrodzie wraz z nadejściem Wiosny - rozwiązując zagadki oraz odpowiadając na pytania dotyczące tej tematyki. Układały "Wiosenną historyjkę" i obejrzały teatrzyk kukiełkowy w wykonaniu pań "O wiośnie w lesie i wiewiórki ważnym interesie". Usypiały także małe żabki, ozdobiły suknię Pani Wiosny kolorowymi kwiatami. Na zakończenie dzieci namalowały, jak wyobrażają sobie Panią Wiosnę.

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY - dzieci z grupy "Prosiaczki"

          • „Maszeruje Wiosna a ptaki wokoło,
            lecą i świergocą głośno i wesoło,
            maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat,
            gdy go w górę wznosi zielenieje świat”.

            Powitanie wiosny to wyjątkowy moment, gdy natura budzi się do życia po długiej zimie. W naszym przedszkolu przygotowania do powitania  wiosny  zaczęły  się  kilka  dni  wcześniej.  Zmieniła się dekoracja przedszkola z zimowej  na  wiosenną. 21 MARCA w naszej sali od samego rana zrobiło się zielono i wesoło. Witaliśmy wiosnę piosenkami i tańcami. Podczas przemarszu wzdłuż kanału śpiewaliśmy wiosenne piosenki i w ten sposób pożegnaliśmy zimę.

          • „Dzień Poezji na ludowo” - dzieci z grupy „Króliczki”

          • Czas wielkanocny, to także czas poezji. Zarówno gospodarze, jak również goście odwiedzający, znali wiele krótkich wierszy, w formie zaklęć, życzeń, powitanek, zaproszeń do świątecznych zabaw, które wybrzmiewały w tym okresie. Serdecznie dziękujemy pani Roksanie za prezentację tak cennego słowa naszym dzieciom.

          • "Zielganoc w mazurskiej chacie" - lekcja muzealna - dzieci z grupy "Koguciki"

          • 19.03.2024 r. dzieci z grupy "Koguciki" odwiedziły Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, uczestnicząc w lekcji muzealnej o treści wielkanocnej "Zielganoc w mazurskiej chacie". Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały informacji dotyczących tradycji, zwyczajów i obrzędów związanych z Wielkim Postem i Świętami Wielkanocnymi. Serdecznie dziękujemy pani Roksanie za wspaniałą lekcję historii.

          • Naukobus - mobilne laboratorium z Centrum Nauki Kopernik w SP w Węgielsztynie

          • 18.03.2024 r. grupy "Koguciki" i "Pajacyki" korzystając z zaproszenia pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Węgielsztynie, miały niecodzienną okazję uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych przez Centrum Nauki Kopernik z Warszawy "NAUKOBUS". Przygotowane atrakcje były perfekcyjnie dopasowane do wieku i zainteresowań dzieci. Każdy eksponat umożliwiał samodzielne poznawanie, odkrywanie, popełnianie błędów oraz zaspakajał naturalną dziecięcą ciekawość. Dzieci głośno wyrażały swoje emocje i śmiało komentowały to, co zaobserwowały. Zajęcia dostarczyły naszym przedszkolakom mnóstwo nowych bodźców, ciekawej wiedzy i niezapomnianych wrażeń. Serdecznie dziękujemy animatorom "Naukobusa" oraz pani Dyrektor SP w Węgielsztynie za zaproszenie.

          • BROKUŁOWE WYZWANIE - dzieci z grupy "Koguciki"

          • 15.03.2024 r.
            Tym razem naszym warzywnym bohaterem był Brokuł Borys. W ramach projektu edukacyjnego "Witaminki" zgłębialiśmy wiedzę na temat właściwości, zastosowania oraz składników odżywczych brokułu i innych zielonych warzyw. Wykonaliśmy z Brokułem Borysem kilka zadań, przygotowaliśmy kanapki z przepyszną i zdrową pastą z awokado, jajkiem i kiełkami brokułu. Było smacznie!

          • "WALC ZIMOWY ŚNIEŻYNEK Z WIATREM" - dzieci z grupy "Pajacyki"

          • Miło nam poinformować, iż dzieci z grupy "Pajacyki" zdobyły I miejsce w kategorii wiekowej 5-6 - latków w trzeciej edycji konkursu pt.: "Zima, ach to Ty" zorganizowanego przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgorzewie. Zapraszamy do obejrzenia przepięknego występu dzieci.

          • "O CZYM PRÓSZY ŚNIEG" - dzieci z grupy "Koguciki"

          • Miło nam poinformować, iż dzieci z grupy "Koguciki" zdobyły III miejsce w kategorii wiekowej 5-6 - latków w trzeciej edycji konkursu pt.: "Zima, ach to Ty" zorganizowanego przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgorzewie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z występu dzieci.

          • „Dzień Piekarza i Cukiernika”- dzieci z grupy „Króliczki”

          • 15,03.2024 r.
            Dziś w naszym przedszkolu odbył się Dzień Piekarzy i Cukierników. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca piekarza i cukiernika oraz jakie znaczenie mają dla nas te zawody. Poznały różne rodzaje pieczywa oraz składniki potrzebne do ich wypieku. Korzystając z przepisu, przygotowały ciasto na babeczki czekoladowe, które po upieczeniu przez nasze panie kucharki, smakowały wyśmienicie.

          • "Piekarenka pana Jana" - zajęcia w grupie "Pajacyki"

          • Dzień Piekarzy i Cukierników obchodzimy 15 marca, ponieważ w tym dniu przypada wspomnienie ich patrona – św. Klemensa. Z tej okazji dzieci z grupy "Pajacyki" uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, podczas których dowiedzieły się, na czym polega praca piekarza i cukiernika oraz jakie znaczenie mają dla nas te zawody.  Dzieci rozwiązywały zagadki, słuchały wiersza pt. "Piekarenka pana Jana" autorstwa Ewy Stadtmuller. Poznały także urządzenia i akcesoria potrzebne do różnorodnych wypieków. Dzieci miały również okazję wcielić się w rolę cukierników i przygotowały przepyszne babeczki posypane cukrem pudrem.

          • "Jak powstaje chleb?" - wycieczka do piekarni - dzieci z grupy "Pajacyki"

          • Kontynuując tematykę "Jak powstaje chleb ekologiczny" w ramach realizacji programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne" dzieci z grupy "Pajacyki" 14 marca 2024 r. wybrały się z wizytą do piekarni. Na miejscu miały okazję zaobserwować urządzenia, wyposażenie piekarni oraz proces powstawania chleba. Dzieci wykazały się wiadomościami dotyczącymi danej tematyki, które zdobyły podczas wcześniejszych zajęć. Na zakończenie wszyscy otrzymaliśmy słodkie upominki.

          • "Jak powstaje chleb ekologiczny" - zajęcia w grupie "Pajacyki" realizowane w ramach programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne"

          • 13.03.2024 r.
            "Jak powstaje chleb ekologiczny" to następne zajęcia, które odbyły się w grupie "Pajacyki" w ramach realizacji programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne". Dzieci podczas zajęć poznały kolejne etapy powstawania chleba. Począwszy od przygotowania pola, wysiewu zboża, zbioru dojrzałych kłosów, rozdzieleniu ziarna od słomy i dostarczeniu zboża do młyna. Gdzie ze zmielonego zboża powstaje mąka, po czym trafia do piekarni, gdzie piekarz upiecze pyszny chlebek. Podczas zajęć wykorzystywaliśmy różne środki przekazu począwszy od edukacyjnej książki z projektu, prezentacji multimedialnej, książek i ilustracji. Dzieci zapamiętały również, że podczas całego procesu należy wykorzystywać tylko naturalne środki, dzięki czemu otrzymamy smaczne i co najważniejsze zdrowe produkty.