Przedszkole przyłączyło się do Akcji „Razem dla Lenki, Naszej Perełki” zorganizowanej przez Szkołę Podstawową w Perłach na rzecz uczennicy. Każdy, kto zechce zaangażować się w tę szlachetną akcję, może ofiarować fant, który trafi na licytację i będzie cennym wsparciem Lenki. Fanty można składać w wyznaczonym miejscu w holu przedszkola do 30 kwietnia 2024 r.
Zbieramy fanty na licytację. Tu każdy może pomóc.
UWAGA! PRZEDŁUŻONA REKRUTACJA!
WESOŁYCH ŚWIĄT!
Wiosenne dekoracje naszego przedszkola i ozdoby wielkanocne
Miło nam zaprezentować piękne dekoracje, które własnoręcznie wykonała pani Grażynka Adamczuk. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ukazujących talent pani Grażynki.
14
"W pogoni za wielkanocnym zajączkiem"- dzieci z grupy "Prosiaczki"
"Skacze drogą zając, skacze po cichutku,
przykucnął pod płotem, hop i już w ogródku,
kic, kic, kic cichutko, skrada się do domu."
W ramach realizacji cyklu zajęć o tematyce świątecznej, w czwartek 28 marca 2024 r. dzieci z grupy "Prosiaczki" poszukiwały wielkanocnego zająca i kolorowych jajek, sprytnie poukrywanych w ogrodzie przedszkolnym. Była to zabawa podsumowująca wielkanocne działania Maluszków. Radości nie było końca.
Warsztaty Wielkanocne w grupie „Koguciki”
27.03.2024 r.
Przed nami radosny czas Świąt Wielkanocnych. Aby umilić oczekiwanie na spotkanie z wielkanocnym Zajączkiem, zaprosiliśmy do wspólnej zabawy naszych rodziców. Dzieci zaprezentowały krótką inscenizację i wręczyły rodzicom gliniane baranki wykonane na warsztatach muzealnych. Przedszkolaki wspaniale bawiły się przygotowując wspólnie ze swoimi rodzicami oraz rodzeństwem stroiki wielkanocne. Efekt finalny był zachwycający. Gotowe stroiki były przepiękne i bardzo pomysłowe. Dziękujemy serdecznie za wspaniale spędzony czas w miłej atmosferze.44
"Święta Wielkanocne" - dzieci z grupy "Koguciki"
"Bajeczka wielkanocna" - dzieci z grupy "Koguciki"
"Wielkanocne życzenia" - dzieci z grupy "Koguciki"
Wiersz "Na wielkanocnym stole" - dzieci z grupy "Koguciki"
Wielkanocne pisanki – pokaz tradycyjnego ozdabiania pisanek wykonywanych metodą batiku szpilkowego
"Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne,
Pięknie ozdobione, ale niezbyt mocne.
Pisanki, kraszanki, całe w ornamentach,
Uświetniły nasze wielkanocne święta."Tradycją Świąt Wielkanocnych jest ozdabianie jajek. 26 marca 2024 r. dzieci ze wszystkich grup w przedszkolu poznały różne rodzaje ozdobionych jajek: kraszanki, drapanki, wyklejanki, ażurowe, pisanki. Utrwaliły również symbole wielkanocne: baranek, kurczaczek, zajączek. Dowiedziały się w czym kiedyś barwiono jajka: łupinki cebuli, marchew, burak, szpinak i jakie wtedy powstawały kolory jajek. Z uwagą obserwowały sposób wykonania wzorków szpileczką maczaną w wosku, a następnie malowanie w farbie. Po wyjęciu z farby powstały kolorowe wielkanocne pisanki, którymi dzieci były zachwycone. Ozdabianie jajek na Święta Wielkanocne jest tradycją ludową przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
15
"Wystawa Gaików i Marzanek" - dzieci z grup "Prosiaczki" i "Króliczki"
25.03.2024 r.
Wynoszenie ze wsi Marzanny i wnoszenie do niej Gaika były obrzędami nierozłącznymi, uzupełniającymi się wzajemnie i miały ogromne znaczenie jako akt pożegnania (czy wręcz wygnania zimy), wraz ze wszystkimi jej bolączkami oraz inauguracja i powitanie wiosny. Obecnie zwyczaj ten ma już jedynie zabawowy charakter i został w większości przejęty przez najmłodszych. Warto jednak mieć także świadomość dawnych tradycji i ich pochodzenia, ponieważ zawsze wiążą się one z warunkami i sposobem życia naszych przodków, którzy byli tu przed nami, i o których pamięć warto zachować. Dziękujemy Pani Ewo za oprowadzenie po wystawie, a tym samym przybliżenie naszym przedszkolakom zwyczajów związanych z pożegnaniem Zimy i powitaniem Wiosny.12
„Gaik” dzieci z grupy „Króliczki” zdobył I miejsce na 45 Święcie Wiosny 23 marca 2024 r.
W ramach obchodów 45 Święta Wiosny zorganizowanego przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie został rozstrzygnięty Regionalny Konkurs na Gaik i Marzankę. Miło nam poinformować, że grupa „Króliczki” otrzymała I miejsce w kategorii „Gaik”. Gratulujemy. Organizatorom konkursu dziękujemy za dyplom i nagrody.
"Marzanka" dzieci z grupy "Koguciki" zdobyła II miejsce na 45. Święcie Wiosny
23 marca 2024 r. w ramach 45. Święta Wiosny zorganizowanego przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie został rozstrzygnięty Regionalny Konkurs na Gaik i Marzankę. Miło nam poinformować, że grupa "Koguciki" w kategorii - "Marzanka" zajęła 2 miejsce. Serdecznie gratulujemy! Dziękujemy organizatorom konkursu za dyplom i nagrody.
1
"Dzień Poezji" w grupie "Pajacyki" - realizacja działania promującego czytelnictwo wśród dzieci w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - edycja 2024
W Dniu Poezji - 21 marca 2024 r. grupa "Pajacyki" zapoznała się z kluczowym słowem tego dnia, czym jest poezja oraz ze sławnymi poetami. Zwłaszcza tymi, którzy pisali wiersze dla dzieci. Na zakończenie dzieci miały okazję bezpośredniego udziału w zabawach polegających na słuchaniu czytanych przez nauczyciela wierszy. Przedstawiały je za pomocą gestów i ruchu wykorzystując zgromadzone stroje, przebrania i rekwizyty. Nasze działania spotkały się z wielkim zainteresowaniem i dużą dawką śmiechu.
11
„Dzień Poezji" - realizacja działania promującego czytelnictwo wśród dzieci w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - edycja 2024 - dzieci z grupy „Prosiaczki” i „Króliczki”
22 marca 2024 r. dzieci odwiedziła mama Frania z grupy „Prosiaczki” pani Ewa Błaszko - etnograf Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, która przeczytała przedszkolakom wiersze Jana Brzechwy. Serdecznie dziękujemy.
5
"Czytamy z naszymi rodzicami" – spotkanie z panią Marią w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury"
22.03.2024 r. Realizacja działania promującego czytelnictwo wśród dzieci w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - edycja 2024
"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."
(Wisława Szymborska)
Dzieci z grupy "Koguciki" bardzo lubią i cenią sobie spotkania z rodzicami, podczas których z uwagą słuchają ulubionych bądź nowych bajek, historii i opowiadań czytanych przez mamę lub tatę. Tym razem gościliśmy panią Marię – mamę Lusi, która zaprezentowała kilka humorystycznych opowiadań Renaty Piątkowskiej. Utwory wybrane przez panią Marię wszystkich wprawiły w doskonały nastrój i wywołały uśmiech na twarzach. Serdecznie dziękujemy Lusi oraz jej mamie za mile spędzone chwile z ciekawą lekturą.5
"Światowy Dzień Poezji" w grupie "Koguciki" - realizacja działania promującego czytelnictwo wśród dzieci w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - edycja 2024
21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji i z tej okazji dzieci z grupy "Koguciki" zaprosiły panią Anię Bolik-Kun, która na co dzień pracuje w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Węgorzewie, do wspólnego celebrowania tego dnia. Pani Ania przeczytała przedszkolakom wiersze Danuty Wawiłow, Doroty Gellner oraz innych znakomitych polskich poetów tworzących dla dzieci. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem słuchały prezentowanych utworów, a także aktywnie uczestniczyły w recytacji, włączały się do rozmowy na temat treści wierszy. Dodatkową atrakcją była zabawa "Wyścig żab" nawiązująca do wiersza Jana Brzechwy "Żaba". Serdecznie dziękujemy pani Ani za wspólnie spędzony czas i wspaniale dobraną literaturę, która nie tylko uczyła, ale też dostarczyła nam dużo radości i dobrego humoru.
14
"Wiosna w naszej sali"- dzieci z grupy "Króliczki"
Pierwszego Dnia Wiosny przedszkolaki założyły zielony ogródek na oknie. Po uprzednim przypomnieniu warunków odpowiednich do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, dzieci przystąpiły do wysiewu zboża, rzeżuchy, pietruszki, mięty oraz wysadzenia cebulki.
12
Miło nam poinformować, iż otrzymaliśmy kolejny certyfikat, tym razem za zrealizowanie "BROKUŁOWEGO WYZWANIA"
Archiwum Aktualności
BIERZEMY UDZIAŁ