Tym razem dzieci z grupy „Koguciki” zaprosiły do udziału w zajęciu młodszych kolegów i koleżanki z grupy „Króliczki.
„Dynia Dana czyli dyniowe wyzwanie”- realizacja kolejnego zadania z ogólnopolskiego projektu promującego zdrowe nawyki żywieniowe #WITAMINKI.
- 30
Jesienne zabawy Maluszków na świeżym powietrzu
Lato odeszło już w zapomnienie, zrobiło się jesiennie. Na szczęście na dworze jest jeszcze bardzo przyjemnie - ciepło i słonecznie. Dlatego wykorzystaliśmy tę nastrojową aurę na zabawę na świeżym powietrzu. Wiadomo bowiem, że ruch jest nieodzownym elementem rozwoju każdego dziecka oraz niezastąpionym sposobem na wyzwolnie energii. Najlepszą obecnie zabawą dla dzieci stało się zbieranie, podrzucanie liści, turlanie.
"Nasi ulubieńcy" - cykl zajęć w grupie "Prosiaczki"
Obecność w domu zwierzęcia sprzyja rozwojowi emocjonalnemu i społecznemu dziecka, które wchodzi w bliskie relacje ze zwierzakiem, przywiązuje się do niego, uczy się troszczyć o nie. Dowiaduje się, że zwierzęta też mają swoje potrzeby, które trzeba zaspokoić, że podobnie jak ludzie odczuwają ból. W minionym tygodniu 3-latki miały okazję poznać różne zwierzęta domowe, np. psy, koty, rybki. Swoją wiedzę zdobywały poprzez różne działania dydaktyczne: obejrzały prezentację multimedialną o tym jak opiekować się domowym pupilem, na chwileczkę zamieniały się w zwierzątka domowe, układały pocięte obrazki oraz rytmy. Maluszki przyniosły zdjęcia swoich pupili i opowiadały o nich: w jaki sposób dbają i opiekują się swoimi ulubieńcami, czym ich karmią, jakie warunki spełniają, aby czuły się w ich otoczeniu szczęśliwe.
21
„Tradycyjne rybołówstwo na Mazurach”- dzieci z grupy „Króliczki”
W dniu 6 listopada dzieci z grupy „Króliczki” udały się do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie celem obejrzenia wystawy „Tradycyjne rybołówstwo na Mazurach”. Etnograf, pani Ewa Błaszko, w sposób bardzo przystępny opowiedziała przedszkolakom o sposobach pozyskiwania ryb. Wskazała dzieciom narzędzia rybackie, pokazała sposób działania niektórych z nich. Zwróciła uwagę dzieci na fakt, iż rybacy samodzielnie wykonywali narzędzia, a rybołówstwo na Mazurach, z uwagi na liczne jeziora i rzeki stanowiło główne zajęcie, a także źródło utrzymania wielu z nich. Serdecznie dziękujemy.
25
"Polska moja Ojczyzna"- historia powstania państwa polskiego i symbole naszego kraju - grupa "Pajacyki"
Przedszkolaki, w oparciu o „Legendę o Lechu Czechu i Rusie”, poznały historię powstania państwa polskiego. Podczas zajęć edukacyjnych, dzieci podejmując różne aktywności, utrwaliły symbole narodowe naszego kraju - godło, flaga, hymn. Uczestniczyły w rozmowie dotyczącej barw narodowych Polski i wspólnie z nauczycielką omówiły ich symboliczne znaczenie. Przedszkolaki wskazywały na mapie obrazkowej stolicę Polski - Warszawę, rzekę Wisłę oraz region w którym mieszkamy. Obejrzały filmik edukacyjny "Polskie symbole narodowe" oraz rozwiązywały zagadki na temat - "Polska moja Ojczyzna". Na zakończenie zajęć, dzieci wykonały godło Polski.
32
LEKCJA RELIGII O PAPIEŻU JANIE PAWLE II – GRUPA "KOGUCIKI"
Na zaproszenie Pani Ani – naszej katechetki – przedszkolaki z grupy "Koguciki" wybrały się na wystawę o Papieżu Janie Pawle II, przygotowaną i zaprezentowaną przez dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Węgorzewie. Przedszkolaki obejrzały ciekawą bajkę edukacyjną, poznały różne ciekawostki dotyczące życia naszego Papieża, wzięły udział w zgaduj-zgaduli oraz miały okazję podziwiać różnorodne materiały w formie albumów, autentycznych pamiątek i własnoręcznie wykonanych plakatów czy obrazów związanych z życiem i posługą Jana Pawła II. Serdecznie dziękujemy Pani Ani oraz uczniom SP Nr 1 za ciekawą lekcję i miłe przyjęcie.
9
„Biało – czerwone kwiaty dla mojej Ojczyzny” - realizacja zajęć w ramach ogólnopolskiej kampanii "BohaterON w Twojej Szkole"- dzieci z grupy "Pajacyki"
30 października w grupie "Pajacyki" odbyło się kolejne zajęcie edukacyjne realizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii "BohaterON w Twojej Szkole". Tym razem dzieci omawiały tegoroczny plakat akcji, przedstawiający przykłady współczesnego patriotyzmu, który przejawia się w czynnościach, jakie możemy wykonywać na co dzień. Przedszkolaki nazywały wszystkie sytuacje umieszczone na plakacie, wymieniały przykłady zachowań dzieci i dorosłych, którzy kochają i dbają o swój kraj. Następnie dzieci miały okazję obejrzeć mundur harcerski, krzyż harcerski, lilijkę, odznaki oraz dowiedzieć się, że ważnym dla zucha i harcerza jest szanować swój kraj i jego historię. Dzieci wyraziły chęć posiadania takiego umundurowania i jednogłośnie stwierdziły, że w przyszłości też wstąpią w szeregi drużyny zuchowej. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną - „Biało – czerwone kwiaty dla mojej Ojczyzny”.
14
„Muzyka zaklęta w kolorach”- zajęcia umuzykalniające w grupie dzieci „Króliczki”
- 15
„Jesienny spacer”- dzieci z grupy „Króliczki”
- 5
Wizyta pszczelarza w grupie "Pajacyki"
W piątek 27 października grupę Pajacyki odwiedził kolejny gość. Tym razem był to Pan Piotr Uściłowicz, tata Hani i Karinki, który w bardzo ciekawy i interesujący sposób przybliżył nam jak wygląda życie pszczół - tak ważnych dla świata małych stworzonek. Dzieci poznały ich wygląd, sposób porozumiewania się oraz co robią poszczególne osobniki w ulu. Mieliśmy okazję zobaczyć wygląd ula, jego rodzaje jak również dowiedzieć się w jaki sposób i przy pomocy jakich narzędzi pszczelarze pozyskują miód. Dzieci przekonały się, że praca z pszczołami jest niezwykle interesująca ale też niezwykle ciężka, a pszczoły to bardzo ważne i pożyteczne stworzenia. A także jakie zdrowotne korzyści niesie za sobą spożywanie miodu. Na zakończenie dzieci otrzymały upominki. Serdecznie dziękujemy za bardzo ciekawe i pouczające doświadczenie.
39
"Lekcja bohaterstwa" - realizacja zajęć w ramach ogólnopolskiej kampanii "BohaterON w Twojej Szkole"- dzieci z grupy "Pajacyki"
Przedszkolaki z grupy "Pajacyki po raz kolejny wzięły udział w zajęciach realizowanych w ramach akcji "BohaterOn w Twojej Szkole" aktywnie uczestnicząc w "Lekcji bohaterstwa". Wspólnie obejrzały opowiadanie Elizy Piotrowskiej pt. "Jak zostałem bohaterem", w którym narratorem jest ciekawy świata 8 - letni Leon mieszkający w Warszawie. Chłopiec dzięki opowieściom przyszywanej babci Anastazji oraz przyjaźni z rówieśnikiem Helmerem z Angoli poznaje uniwersalne znaczenie takich pojęć jak: ojczyzna i bohaterstwo. Wykazuje się również czujnością i odwagą, gdy z pomocą policjantów udaje mu się złapać osiedlowego złodziejaszka, co sprawia, że 11 listopada staje się jego ulubionym dniem w roku – dniem prawdziwego bohaterstwa! Za pośrednictwem obrazowego i humorystycznego języka dzieci dowiedziały się, jak można zostać bohaterem, nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem. W kolejnym etapie zajęć zastanawiały się wspólnie nad znaczeniem słów: ojczyzna, historia, wolność, bohater. Na zakończenie projektowały pocztówkę ilustrującą jakiś wyjątkowy dla nich przedmiot lub najpiękniejsze miejsce, jakie znają ze swojej okolicy, które chcieliby pokazać komuś, kto przyjechałby do Polski z Angoli.
16
"Jak zostałem bohaterem" - opowiadanie Elizy Piotrowskiej
„DĄB-DRZEWO PAMIĘCI”- dzieci z grupy „Króliczki”
#SzkołaPamięta
W tym roku po raz kolejny bierzemy udział w akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Akcja ta, odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
11
"Kolorowe warzywa" - cykl zajęć w grupie "Prosiaczki"
- 8
"SZKOŁA PAMIĘTA 2023" - dzieci z grupy "Prosiaczki"
#SzkołaPamięta
Najmłodsze dzieci także zrealizowały jedno z zadań w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła Pamięta 2023". Maluszki wykonały pracę plastyczną, która polegała na pokolorowaniu płomienia i wyklejeniu świeczki kolorowymi wydzierankami.
"KARTKA DLA BOHATERA" - realizacja zajęć w ramach ogólnopolskiej kampanii "BohaterON w Twojej Szkole"- dzieci z grupy "Koguciki"
Dzieci z grupy "Koguciki" wzięły udział w kolejnej lekcji związanej z realizacją projektu edukacyjnego "BohaterON". W ramach realizowanych zajęć obejrzały bajkę "Jak zostałem bohaterem" Elizy Piotrowskiej przedstawioną przez naszą Nadię metodą peer learningu. Rozmawiały na temat bohaterskich czynów, podawały własne definicje bohatera. Na zakończenie dzieci wykonały kartkę dla bohatera, wyrażając w rysunku wszystko to, co bliskie ich sercu. Z powstałych prac wykonały gazetkę tematyczną.
11
"SZKOŁA PAMIĘTA 2023" - dzieci z grupy "Pajacyki"
#SzkołaPamięta
PAMIĘTAMY! W ramach akcji "Szkoła pamięta 2023" organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki grupa "Pajacyki" wykonała wiązankę z materiału przyrodniczego i kwiatów z bibuły, by złożyć ją na pomniku bohaterów naszej wolności. 24 października dzieci odwiedziły Cmentarz Komunalny w naszym mieście. Postawiły przyniesione znicze na pomniku "W Hołdzie Poległym i Pomordowanym na obszarach Syberii" oraz na pomniku poświęconym "Poległym przy rozminowywaniu terenu Powiatu Węgorzewskiego", na którym również złożyły swoją wiązankę. Celem podjętych działań było zwrócenie uwagi dzieci na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego miasta, regionu, społeczności. Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za zakup zniczy, by w szczytnym celu móc udać się na cmentarz ze światełkiem pamięci.28
"SZKOŁA PAMIĘTA 2023" - dzieci z grupy "Koguciki"
#SzkołaPamięta
PAMIĘTAMY! 24 października w ramach akcji "Szkoła pamięta 2023" organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki dzieci z grupy "Koguciki" odwiedziły Cmentarz Komunalny w Węgorzewie. Celem było zwrócenie uwagi dzieci na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego miasta, regionu i społeczności. Dzieci postawiły przyniesione znicze na pomniku "W Hołdzie Poległym i Pomordowanym na obszarach Syberii" oraz na pomniku poświęconym "Poległym przy rozminowywaniu terenu Powiatu Węgorzewskiego". Serdecznie dziękujemy rodzicom Amelki państwu Aleksandrze i Damianowi Dworzeckim za podarowanie dzieciom zniczy na ten szczytny cel.14
Nasze przedszkole bierze udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła pamięta 2023"
Koncert Agencji Artystycznej "Pozytywka" z Olsztyna
W naszym przedszkolu odbył się dziś koncert Agencji Artystycznej "Pozytywka" pt. "Mezalians". Podczas koncertu dzieci mogły usłyszeć na żywo brzmienie tuby i fletu poprzecznego oraz zdobyć wiedzę na temat budowy tych instrumentów. Ponadto przedszkolaki podczas muzycznej opowieści poznały znaczenie słów: orkiestra dęta, kapelmistrz, buława oraz melodie: walca, polki i marszu. Na zakończenie spotkania odbył się minikonkurs wiedzy o muzyce, w którym udział wzięli: Alicja Szymczyk z grupy "Króliczki", Mikołaj Składaniec z grupy "Pajacyki" oraz Fabian Michalak z grupy "Koguciki". Zwycięzcą został Mikołaj Składaniec. Gratulujemy Mikołajkowi i serdecznie dziękujemy Muzykom za wprowadzenie w piękny świat muzyki, za przekazaną wiedzę.
29
Archiwum Aktualności
BIERZEMY UDZIAŁ