15,03.2024 r.
Dziś w naszym przedszkolu odbył się Dzień Piekarzy i Cukierników. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca piekarza i cukiernika oraz jakie znaczenie mają dla nas te zawody. Poznały różne rodzaje pieczywa oraz składniki potrzebne do ich wypieku. Korzystając z przepisu, przygotowały ciasto na babeczki czekoladowe, które po upieczeniu przez nasze panie kucharki, smakowały wyśmienicie.
„Dzień Piekarza i Cukiernika”- dzieci z grupy „Króliczki”
- 35
"Piekarenka pana Jana" - zajęcia w grupie "Pajacyki"
Dzień Piekarzy i Cukierników obchodzimy 15 marca, ponieważ w tym dniu przypada wspomnienie ich patrona – św. Klemensa. Z tej okazji dzieci z grupy "Pajacyki" uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, podczas których dowiedzieły się, na czym polega praca piekarza i cukiernika oraz jakie znaczenie mają dla nas te zawody. Dzieci rozwiązywały zagadki, słuchały wiersza pt. "Piekarenka pana Jana" autorstwa Ewy Stadtmuller. Poznały także urządzenia i akcesoria potrzebne do różnorodnych wypieków. Dzieci miały również okazję wcielić się w rolę cukierników i przygotowały przepyszne babeczki posypane cukrem pudrem.
31
"Jak powstaje chleb?" - wycieczka do piekarni - dzieci z grupy "Pajacyki"
Kontynuując tematykę "Jak powstaje chleb ekologiczny" w ramach realizacji programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne" dzieci z grupy "Pajacyki" 14 marca 2024 r. wybrały się z wizytą do piekarni. Na miejscu miały okazję zaobserwować urządzenia, wyposażenie piekarni oraz proces powstawania chleba. Dzieci wykazały się wiadomościami dotyczącymi danej tematyki, które zdobyły podczas wcześniejszych zajęć. Na zakończenie wszyscy otrzymaliśmy słodkie upominki.
16
"Jak powstaje chleb ekologiczny" - zajęcia w grupie "Pajacyki" realizowane w ramach programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne"
13.03.2024 r.
"Jak powstaje chleb ekologiczny" to następne zajęcia, które odbyły się w grupie "Pajacyki" w ramach realizacji programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne". Dzieci podczas zajęć poznały kolejne etapy powstawania chleba. Począwszy od przygotowania pola, wysiewu zboża, zbioru dojrzałych kłosów, rozdzieleniu ziarna od słomy i dostarczeniu zboża do młyna. Gdzie ze zmielonego zboża powstaje mąka, po czym trafia do piekarni, gdzie piekarz upiecze pyszny chlebek. Podczas zajęć wykorzystywaliśmy różne środki przekazu począwszy od edukacyjnej książki z projektu, prezentacji multimedialnej, książek i ilustracji. Dzieci zapamiętały również, że podczas całego procesu należy wykorzystywać tylko naturalne środki, dzięki czemu otrzymamy smaczne i co najważniejsze zdrowe produkty.15
Teatrzyk Kamishibai - realizacja działania promującego czytelnictwo wśród dzieci w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - edycja 2024
14 marca 2024 r. nasze przedszkole odwiedziła pani Agnieszka Krukowska z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgorzewie. Przedszkolaki już po raz kolejny miały okazję wysłuchać bajki z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai czytanej przez panią Agnieszkę i jak zawsze bardzo im się podobało. Tym razem na moment przenieśliśmy się na planetę Gburkoludków. Gburkoludki nie znały trzech ważnych słów, bez których trudno sobie wyobrazić zgodne i szczęśliwe życie. Dlatego ich wzajemne relacje były bardzo skomplikowane. Na szczęście, dzięki przybyszom z Ziemi, Gburkoludki nauczyły się używać zwrotów grzecznościowych: PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM. Serdecznie dziękujemy pani dyrektor, pracownikom, a w szczególności pani Agnieszce Krukowskiej z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgorzewie za organizację wydarzeń promujących czytelnictwo, w których możemy uczestniczyć.
3
Kuratorium Oświaty w Olsztynie udzieliło nam wsparcia finansowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na rok 2024
Miło nam poinformować, iż Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, działając z upoważnienia Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, po zapoznaniu się z oceną formalną i merytoryczną wniosków przedłożonych przez Zespół ds. oceny wniosków organów prowadzących, podjął decyzję o udzieleniu nam wsparcia finansowego w kwocie 3 000,00 zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na rok 2024.
"Piramida zdrowego stylu życia dla dzieci" - spotkanie z panią intendentką
12.03.2024 r.
Zgodnie z wytycznymi wynikającymi z udziału w programie edukacyjnym "SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE", grupa "Pajacyki" 12.03.2024 r. przystąpiła do realizacji kolejnego działania "Piramida zdrowego stylu życia dla dzieci". W tym celu zaprosiliśmy do nas panią Marzenkę - intendentkę naszego przedszkola, która wyjaśniła dzieciom czym jest owa piramida oraz jakie produkty i w jakich ilościach powinny się na niej znaleźć, jak również, że aktywność ruchowa, zdrowy styl życia oraz regularne picie wody jest najważniejszą jej częścią. Następnie dzieci wybierały samodzielnie kolejne produkty, które z pomocą pani umieszczały na kolejnych stopniach piramidy. Po zakończonych działaniach podczas tworzenia "Piramidy żywieniowej" dzieci miały dokładny obraz jak ona wygląda oraz których produktów i w jakich ilościach powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi, aby był zdrowy. Zwieńczeniem zajęć było przygotowanie przez dzieci pysznej sałatki owocowej ze zdrowych i ekologicznych owoców, którą zajadały z wielkim apetytem. Serdecznie dziękujemy pani Marzence za przygotowanie i przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć.44
Międzynarodowy Dzień Pisarzy w grupie "Koguciki"
12.03.2024 r.
Zajęcia zrealizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. - edycja 2024.
Książka bawi, uczy, rozwija wyobraźnię oraz przekazuje podstawowe wartości. Głównym celem obchodów Międzynarodowego Dnia Pisarzy, które przypada 3 marca, było rozbudzenie czytelniczych zainteresowań wśród dzieci. Przedszkolaki zapoznały się z portretami wybranych pisarzy polskich i ich literaturą, dowiedziały się kim jest pisarz i jak powstaje książka. Miały również okazję, jak za dawnych czasów, pisać prawdziwym gęsim piórem. Po wysłuchaniu wiersza pt. "Smutna książeczka" dzieci zgodnie ustaliły zasady korzystania z książek i nawiązując do jednej z zasad "używaj zakładki", ochoczo przystąpiły do tworzenia własnej - zakładki "myszki".32
"Poznajemy zawód pisarza" - zajęcia zrealizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. - edycja 2024.- dzieci z grupy "Pajacyki"
"Pisarz bardzo lubi ciszę,
Wtedy dobrze mu się pisze.
Teraz już nie skrobie piórem,
Tylko stuka w klawiaturę."12 marca dzieci z grupy "Pajacyki" podczas zajęć poznały zawód pisarza. Dowiedziały się kim jest pisarz i jaka jest droga książki od autora do czytelnika. Oglądając przygotowaną wystawę przedmiotów potrzebnych pisarzowi do pracy (pióro z atramentem, maszyna do pisania, długopisy, laptop), mogły zobaczyć czym pisali pisarze dawniej a czym piszą w obecnych czasach. Dzieci zapoznały się także z portretami wybranych pisarzy polskich: Cz. Janczarskim, M. Konopnicką, W. Chotomską i ich literaturą. Z pewnością niezwykłym doświadczeniem dla dzieci była próba pisania gęsim piórem maczanym w atramencie. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wcieliły się w rolę ilustratorów. Powstały piękne prace plastyczne - ilustracje do znanych bajek.
43
Robimy sok owocowo-warzywny - zajęcia z realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne" - dzieci z grupy "Pajacyki"
08.03.2024 r.
Za nami kolejne działanie z zakresu programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne". Tym razem nasze działania skupiły się na zdrowotnych właściwościach, jakie może nam przynieść spożywanie owoców i warzyw ekologicznych. Zanim przystąpiliśmy do przygotowania soku dzieci segregowały owoce i warzywa, słuchały jakie zawierają cenne składniki dla naszego zdrowia oraz wskazywały, w jaki sposób powinny być uprawiane, aby były zdrowe i bezpieczne. Kolejne zadania dla dzieci polegały na umyciu rąk i produktów oraz wyciskaniu soku pod czujnym okiem pań. Oczywiście sok wyszedł nam znakomity.20
Zajęcia z realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne" - grupa "Pajacyki"
Wraz z nadejściem marca grupa "Pajacyki'' rozpoczęła realizację zadań wynikających z przystąpienia do udziału w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Skąd się biorą produkty ekologiczne" organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas pierwszych zajęć dzieci dowiedziały się, co to znaczy "ekologiczny''. Na czym polega ekologiczna uprawa roślin, ekologiczna hodowla zwierząt oraz jakie produkty zaliczamy do ekologicznych. Ponadto dzieci wskazywały produkty ekologiczne wśród różnych produktów, zapoznały się z filmem edukacyjnym. Zdobyte wiadomości pomogą dzieciom w przyswajaniu kolejnych treści przewidzianych w programie.
11
DZIEŃ KOBIET w grupie "Prosiaczki"
08.03.2024 r.
Dzień Kobiet to święto, które poświęcone jest wszystkim kobietom na świecie. W tym dniu chłopcy przygotowali wiele niespodzianek dla swoich koleżanek z grupy oraz pań. Dziewczynki zostały obdarowne słodkimi upominkami i pięknymi kartkami z życzeniami.6
DZIEŃ KOBIET w grupie "Koguciki"
"Dzisiaj dzień piękny, uroczysty! Taki dzień raz się w roku zdarza,
gdy 8 Marca z gwarem wiosny wytryśnie z kartek kalendarza.
Tak, to wspaniałe, wielkie Święto, więc śpieszą chłopcy i panowie
z bukietem życzeń w barwach kwiatów – Uśmiechnąć się do Wszystkich Kobiet."W piątek 8 marca obchodziliśmy piękne święto – "Dzień Kobiet". Chłopcy przygotowali dla dziewczynek i pań miłe niespodzianki, wręczyli kwiaty i złożyli przepiękne życzenia. Dzieci znakomicie bawiły się podczas wspólnego pieczenia babeczek. To był bardzo przyjemny i "słodki" dzień. Dziękujemy chłopcom i rodzicom za miłą atmosferę i pamięć.
19
DZIEŃ KOBIET w grupie "Króliczki"
8 marca to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. W tym szczególnym dniu wszystkie kobietki otrzymały serdeczne życzenia, kwiaty i słodkie upominki. Serdecznie dziękujemy.
8
DZIEŃ KOBIET w grupie "Pajacyki"
- 32
W piatek 8 marca dzieci z grupy "Pajacyki" świętowały Dzień Kobiet. Czas zajęć wyglądał nieco inaczej niż zawsze. Chłopcy przygotowali swoim koleżankom i paniom niespodziankę - zdrowy, owocowy smakołyk. Nadziewali jabłuszka żurawiną i posypywali cynamonem. Tak przyszykowane przysmaki powędrowały do pieczenia a później gościły na pięknie udekorowanym stole przy wspólnym poczęstunku. Dziewczynki w tym szczególnym dniu wygladały naprawdę wyjątkowo. Wcieliły się w rolę księżniczek, wybierając odpowiednią stylizację spośród dostępnych elementów garderoby. Chłopcy jak na prawdziwych dżentelmenów przystało zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste 100 lat, złożyli życzenia, wręczyli kwiatki i zaprosili do wspólnej tanecznej zabawy. Przy słodkim poczęstunku dzieci rozmawiały na temat Dnia Kobiet i umiejętności uszanowania czyjegoś święta. Delegacja chłopców w imieniu całej grupy złożyła życzenia wszystkim paniom pracującym w przedszkolu. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pamięć, życzenia i upominki, które umiliły nam ten dzień.
2
Otrzymaliśmy zaświadczenie o zrealizowaniu modułu "Misiowy ZABAWOWNIK"
06.03.2024 r.
6 marca Europejski Dzień Logopedy
"Logopeda ćwiczy z nami nad głoskami, wyrazami,
żeby "r" wibrowało, aby "sz" zaszumiało.
Byśmy piękną mowę mieli i wyraźnie mówić chcieli."
Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy społeczność przedszkolna złożyła życzenia i podziękowania za codzienną pracę pani Izabeli Jachimek.2
"MISIOWY ZABAWOWNIK MIĘDZYPOKOLENIOWY" - grupa "Koguciki"
5 marca 2024 r. grupa "Koguciki" zrealizowała kolejny moduł projektu edukacyjnego "Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury". Tym razem bawiliśmy się w zabawy mamy, taty i dziadków. Z pomocą naszych rodziców stworzyliśmy "Misiowy zabawownik międzypokoleniowy", który zawiera propozycje zabaw z dokładnymi opisami ich reguł. Wiele radości sprawiło skakanie na skakance, gra w gumę, Zośkę, zabawa jojo czy wiatraczkami. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyło się dawne "kino domowe" - wyświetlanie bajki z rzutnika. Dziękujemy rodzicom za pomoc w stworzeniu "skarbnicy" fantastycznych zabaw.
15
"Wybitni kompozytorzy" - spotkanie z muzyką
05.03.2024 r.
Bohaterami kolejnego spotkania z muzyką, które odbyło się 5 marca 2024 r., byli wybitni twórcy muzyki: Jan Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart i Ludwig van Beethoven. Dzieci poznały budowę oraz brzmienie skrzypiec. Wysłuchały utworów muzycznych charakterystycznych dla w/w kompozytorów. W sali rozlegały się także dźwięki fortepianu i organów. Przedszkolaki wzbogaciły słownictwo o pojęcia muzykolog, filharmonia, kompozytor. W konkursie wiedzy o muzyce udział wzięli: Natalia Ciunowicz i Michał Górniak z grupy "Koguciki" oraz Marta Marchlewicz z grupy "Prosiaczki". Zwyciężczynią została Natalia. Gratulujemy.13
"Warsztaty ceramiczne w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie"- dzieci z grupy "Króliczki"
Przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach ceramicznych, podczas których powstały gliniane baranki. Prace dzieci wypalone i oszkliwione trafią do Ich domów i zapewne będą piękną, wielkanocną ozdobą.
19
Archiwum Aktualności
BIERZEMY UDZIAŁ