10.04.2024 r.
Grupa "Koguciki" wzięła udział w jednym z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych poświęconych tematyce ekologicznej, organizowanym przez markę "Kubuś". Podczas realizacji pierwszej misji "Na tropie zmian klimatycznych" dzieci nauczyły się:
- czym są pogoda i klimat, jakie są między nimi różnice,
- co to sa zmiany klimatyczne,
- jak można temu przeciwdziałać,
- co każdy z nas może w takim razie zrobić.
Kubusiowi Przyjaciele Natury - "Misja przedszkole - Na tropie zmian klimatycznych" - dzieci z grupy "Koguciki"
- 50
Pocztówka z Kamienia Pomorskiego
Nasze przedszkole już po raz kolejny nawiązuje współpracę z innymi przedszkolami z terenu całej Polski w celu realizacji idei wymiany pocztówkowej. Dzięki temu przedsięwzięciu dzieci uczą się życzliwości i otwartości na świat. Wysyłanie pocztówek to doskonały sposób na uatrakcyjnienie edukacji przedszkolnej, a także na promocję naszego regionu. Tym razem to my otrzymaliśmy kartkę z pozdrowieniami od dzieci z Przedszkola nr 2 w Kamieniu Pomorskim. Z wielką radością odwzajemniliśmy się dzieciom, które sprawiły nam tak miłą niespodziankę i wysłaliśmy im pozdrowienia na kartce pocztowej przedstawiającej nasze piękne miasto.
„Poczytaj nam Mamo, poczytaj Tato”- spotkanie z panią Małgorzatą w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”- dzieci z grupy "Króliczki"
04.04.2024 r.
Realizacja działania promującego czytelnictwo wśród dzieci w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0-edycja 2024. Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie, jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. Wspólnie z Rodzicami rozpoczynamy akcję "Poczytaj nam Mamo, poczytaj Tato". Przedsięwzięcie polega na tym, iż chętni Rodzice wchodzą do grupy i czytają dzieciom. Jako pierwsza odwiedziła nas mama Anastazji, pani Małgosia. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały bajki zatytułowanej "Barbie weterynarz", oglądały kolorowe ilustracje i odpowiadały na pytania związane z treścią utworu. Dziękujemy za poświęcony czas i czekamy na kolejnych Rodziców.4
Zakładamy „Zielony ogródek” w sali - dzieci z grupy "Pajacyki"
- 26
"Na parapecie skrzynek bez liku, trochę nasionek, trochę słoików.
Każdy przedszkolak sadzi i sieje, i co dzień patrzy, co się tam dzieje."
4 kwietnia dzieci z grupy "Pajacyki" aktywnie uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych, których celem było założenie zielonego ogródka w sali przedszkolnej, wzbogacenie wiedzy dotyczącej hodowania wybranych roślin oraz praca zespołowa. Przed przystąpieniem do pracy przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. "O żółtym tulipanie" M. Różyckiej, na podstawie którego poznały warunki, jakie potrzebują rośliny do wzrostu. Następnie przyglądały się zgromadzonym przedmiotom (doniczki, pojemniki, słoiki, łopatki), a także nasionom i cebulkom. Po dokładnym omówieniu i pokazie poszczególnych czynności, dzieci samodzielnie siały rzeżuchę i sadziły cebulkę. Założyły również hodowlę fasoli, kładąc nasiona na gazie w słoiku z wodą, co pozwoli dzieciom obserwować ich kiełkowanie i wzrost. Odtąd każdego dnia będziemy wypatrywać pierwszych kiełkujących roślin.
2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
WESOŁYCH ŚWIĄT!
Wiosenne dekoracje naszego przedszkola i ozdoby wielkanocne
Miło nam zaprezentować piękne dekoracje, które własnoręcznie wykonała pani Grażynka Adamczuk. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ukazujących talent pani Grażynki.
14
"W pogoni za wielkanocnym zajączkiem"- dzieci z grupy "Prosiaczki"
"Skacze drogą zając, skacze po cichutku,
przykucnął pod płotem, hop i już w ogródku,
kic, kic, kic cichutko, skrada się do domu."
W ramach realizacji cyklu zajęć o tematyce świątecznej, w czwartek 28 marca 2024 r. dzieci z grupy "Prosiaczki" poszukiwały wielkanocnego zająca i kolorowych jajek, sprytnie poukrywanych w ogrodzie przedszkolnym. Była to zabawa podsumowująca wielkanocne działania Maluszków. Radości nie było końca.
Warsztaty Wielkanocne w grupie „Koguciki”
27.03.2024 r.
Przed nami radosny czas Świąt Wielkanocnych. Aby umilić oczekiwanie na spotkanie z wielkanocnym Zajączkiem, zaprosiliśmy do wspólnej zabawy naszych rodziców. Dzieci zaprezentowały krótką inscenizację i wręczyły rodzicom gliniane baranki wykonane na warsztatach muzealnych. Przedszkolaki wspaniale bawiły się przygotowując wspólnie ze swoimi rodzicami oraz rodzeństwem stroiki wielkanocne. Efekt finalny był zachwycający. Gotowe stroiki były przepiękne i bardzo pomysłowe. Dziękujemy serdecznie za wspaniale spędzony czas w miłej atmosferze.44
"Święta Wielkanocne" - dzieci z grupy "Koguciki"
"Bajeczka wielkanocna" - dzieci z grupy "Koguciki"
"Wielkanocne życzenia" - dzieci z grupy "Koguciki"
Wiersz "Na wielkanocnym stole" - dzieci z grupy "Koguciki"
Wielkanocne pisanki – pokaz tradycyjnego ozdabiania pisanek wykonywanych metodą batiku szpilkowego
"Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne,
Pięknie ozdobione, ale niezbyt mocne.
Pisanki, kraszanki, całe w ornamentach,
Uświetniły nasze wielkanocne święta."Tradycją Świąt Wielkanocnych jest ozdabianie jajek. 26 marca 2024 r. dzieci ze wszystkich grup w przedszkolu poznały różne rodzaje ozdobionych jajek: kraszanki, drapanki, wyklejanki, ażurowe, pisanki. Utrwaliły również symbole wielkanocne: baranek, kurczaczek, zajączek. Dowiedziały się w czym kiedyś barwiono jajka: łupinki cebuli, marchew, burak, szpinak i jakie wtedy powstawały kolory jajek. Z uwagą obserwowały sposób wykonania wzorków szpileczką maczaną w wosku, a następnie malowanie w farbie. Po wyjęciu z farby powstały kolorowe wielkanocne pisanki, którymi dzieci były zachwycone. Ozdabianie jajek na Święta Wielkanocne jest tradycją ludową przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
15
"Wystawa Gaików i Marzanek" - dzieci z grup "Prosiaczki" i "Króliczki"
25.03.2024 r.
Wynoszenie ze wsi Marzanny i wnoszenie do niej Gaika były obrzędami nierozłącznymi, uzupełniającymi się wzajemnie i miały ogromne znaczenie jako akt pożegnania (czy wręcz wygnania zimy), wraz ze wszystkimi jej bolączkami oraz inauguracja i powitanie wiosny. Obecnie zwyczaj ten ma już jedynie zabawowy charakter i został w większości przejęty przez najmłodszych. Warto jednak mieć także świadomość dawnych tradycji i ich pochodzenia, ponieważ zawsze wiążą się one z warunkami i sposobem życia naszych przodków, którzy byli tu przed nami, i o których pamięć warto zachować. Dziękujemy Pani Ewo za oprowadzenie po wystawie, a tym samym przybliżenie naszym przedszkolakom zwyczajów związanych z pożegnaniem Zimy i powitaniem Wiosny.12
„Gaik” dzieci z grupy „Króliczki” zdobył I miejsce na 45 Święcie Wiosny 23 marca 2024 r.
W ramach obchodów 45 Święta Wiosny zorganizowanego przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie został rozstrzygnięty Regionalny Konkurs na Gaik i Marzankę. Miło nam poinformować, że grupa „Króliczki” otrzymała I miejsce w kategorii „Gaik”. Gratulujemy. Organizatorom konkursu dziękujemy za dyplom i nagrody.
"Marzanka" dzieci z grupy "Koguciki" zdobyła II miejsce na 45. Święcie Wiosny
23 marca 2024 r. w ramach 45. Święta Wiosny zorganizowanego przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie został rozstrzygnięty Regionalny Konkurs na Gaik i Marzankę. Miło nam poinformować, że grupa "Koguciki" w kategorii - "Marzanka" zajęła 2 miejsce. Serdecznie gratulujemy! Dziękujemy organizatorom konkursu za dyplom i nagrody.
1
"Dzień Poezji" w grupie "Pajacyki" - realizacja działania promującego czytelnictwo wśród dzieci w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - edycja 2024
W Dniu Poezji - 21 marca 2024 r. grupa "Pajacyki" zapoznała się z kluczowym słowem tego dnia, czym jest poezja oraz ze sławnymi poetami. Zwłaszcza tymi, którzy pisali wiersze dla dzieci. Na zakończenie dzieci miały okazję bezpośredniego udziału w zabawach polegających na słuchaniu czytanych przez nauczyciela wierszy. Przedstawiały je za pomocą gestów i ruchu wykorzystując zgromadzone stroje, przebrania i rekwizyty. Nasze działania spotkały się z wielkim zainteresowaniem i dużą dawką śmiechu.
11
„Dzień Poezji" - realizacja działania promującego czytelnictwo wśród dzieci w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - edycja 2024 - dzieci z grupy „Prosiaczki” i „Króliczki”
22 marca 2024 r. dzieci odwiedziła mama Frania z grupy „Prosiaczki” pani Ewa Błaszko - etnograf Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, która przeczytała przedszkolakom wiersze Jana Brzechwy. Serdecznie dziękujemy.
5
"Czytamy z naszymi rodzicami" – spotkanie z panią Marią w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury"
22.03.2024 r. Realizacja działania promującego czytelnictwo wśród dzieci w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - edycja 2024
"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."
(Wisława Szymborska)
Dzieci z grupy "Koguciki" bardzo lubią i cenią sobie spotkania z rodzicami, podczas których z uwagą słuchają ulubionych bądź nowych bajek, historii i opowiadań czytanych przez mamę lub tatę. Tym razem gościliśmy panią Marię – mamę Lusi, która zaprezentowała kilka humorystycznych opowiadań Renaty Piątkowskiej. Utwory wybrane przez panią Marię wszystkich wprawiły w doskonały nastrój i wywołały uśmiech na twarzach. Serdecznie dziękujemy Lusi oraz jej mamie za mile spędzone chwile z ciekawą lekturą.5
Archiwum Aktualności
BIERZEMY UDZIAŁ