24.10.2024 r.
Dzieci z grupy "Koguciki", na zaproszenie naszej katechetki pani Ani, wybrały się do Szkoły Podstawowej Nr 1 w Węgorzewie, aby obejrzeć wystawę poświęconą życiu oraz misji naszego Papieża Jana Pawła II. Przedszkolaki poznały różne ciekawostki oraz wiele interesujących informacji o tym, kim był Karol Wojtyła, czym interesował się jako młody człowiek i w jaki sposób został wybrany na Papieża. Dziękujemy pani Ani za ciekawą lekcję o Wielkim Człowieku – naszym rodaku.
Dzieci z grupy "Koguciki" na wystawie zadedykowanej Papieżowi Janowi Pawłowi II
- 7
"PRZYWRÓCIĆ KOLOR DZIECKU Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO" - na przykładzie najmłodszej sanitariuszki Róży Goździewskiej - grupa „Pajacyki”
- 17
24.10.2024 r.
W kolejnych działaniach realizowanych w ramach akcji "BohaterOn x Młode Głowy w Twojej Szkole 2024", dotknęliśmy trudnego tematu II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Przedszkolaki dowiedziały się, czym zajmowały się dzieci podczas wojny, w jaki sposób mogły pomagać dorosłym (sypały piasek do worków na barykady, przenosiły ważne wiadomości, listy, dostarczały pożywienia, niosły pomoc medyczną). Dzieci poznały historię najmłodszej sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim Różyczki Goździewskiej, która pomagała w szpitalu polowym. „Róża była zawsze bardzo uparta - koniecznie chciała pomagać w szpitalu. I pomagała, podawała rannym wodę, odganiała muchy, które były prawdziwą plagą... i przywoływała uśmiech na twarzach”. Przedszkolaki oglądały fotografie z czasu wojny, były czarno-białe, w odczuciu smutne. Na podstawie zdjęć Różyczki, pojawiały się wypowiedzi dzieci, iż mimo wojny dziewczynka się uśmiecha, co oznacza, że ludzie nie zawsze byli smutni. U Różyczki jest uśmiech, siła, nadzieja. Dzieci porównywały zdjęcia czarno-białe i kolorowe. Po otrzymaniu czarno-białej kartki komiksowej, realizowały zadanie „Przywrócić kolor dziecka z Powstania Warszawskiego”, a tym samym dać nadzieję, radość, wiarę… Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem zabrały się do działania i stworzyły piękne prace.
"Wizyta Harcerzy"- dzieci z grupy "Koguciki"
W środę 23 października w ramach akcji "BohaterOn x Młode Głowy w Twojej Szkole 2024" grupę "Koguciki" odwiedzili goście. Tym razem byli to harcerze. Podczas spotkania dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda ubiór harcerza i harcerki. Dowiedziały się czym się zajmują harcerze oraz jak spędzają czas podczas zbiórek. Ponadto "Koguciki" uczestniczyły w wielu zabawach przygotowanych przez harcerzy, które bardzo się im spodobały. Po spotkaniu niemal każde dziecko z grupy wyraziło chęć zostania harcerzem i harcerką, co oczywiście może świadczyć tylko o tym, iż było ono bardzo ciekawe i sprawiło dzieciom wiele radości.
21
"Czytamy z naszymi rodzicami" - dzieci z grupy "Koguciki"
Realizacja zagadnień promujących czytelnictwo wśród dzieci z zakresu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - edycja 2024.
Realizacja zagadnień pierwszego modułu Ogólnopolskiego Projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”- „Czytamy z Małym Misiem”.
W środę 23.10.2024 r. gościliśmy panią Dominikę – Mamę Różyczki. Pani Dominika przyjęła nasze zaproszenie do wspólnego czytania z Małym Misiem. Różyczka i Jej Mama zabrały nas do krainy Anny, Elzy i Olafa, czytając bajkę pod tytułem „Elza”. Wspólne czytanie bardzo umiliło nam przedszkolny poranek. Serdecznie dziękujemy pani Dominice i Róży za przyjemnie spędzony czas.
„Wizyta Harcerzy”- dzieci z grupy „Pajacyki”
23.10.2024 r.
W ramach akcji "BohaterOn x Młode Głowy w Twojej Szkole 2024" do naszego Przedszkola przybyli harcerze 1 GZ „Troskliwe Misie”, druhna Julia Grochala i druhna Kornelia Zoborowska. Dzieci powitały się po harcersku ze swoimi starszymi koleżankami. Wiele z Nich pierwszy zetknęło się z najważniejszymi tradycjami, odznakami, strojem harcerzy. Był śpiew harcerskich piosenek, zabawy. Każdy przedszkolak miał możliwość przekonać się, że jest to świetny sposób na poznawanie tradycji, drugiego człowieka, a także spędzania wolnego czasu. Bardzo dziękujemy naszym przemiłym i wyjątkowym gościom za wartościowe spotkanie. Czuwaj!29
Dzieci z grupy „Koguciki” wzięły udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego „BohaterON x MŁODE GŁOWY w Twojej Szkole 2024”.
21.10.2024 r.
Podczas zajęć przedszkolaki wysłuchały opowiadania Magdaleny Górskiej „Niezwykła piosenka”, które w piękny sposób mówiło o tym, jak bardzo ważna w trudnych czasach Powstania Warszawskiego była nadzieja, otucha, prawdziwa przyjaźń. Na podstawie ilustracji i obrazków dzieci zapoznały się z elementami ubioru powstańczego. Dowiedziały się również, jakie role w Powstaniu Warszawskim mogli pełnić jego najmłodsi uczestnicy. Na zakończenie zajęć dzieci zgodnie z własnym wyborem pokolorowały obrazki przedstawiające bohaterów opowiadania lub narysowały kadr z życia kamienicy i jej podwórza, widziany oczami kota Alojzego.9
"BohaterON x Młode Głowy w Twojej Szkole 2024" - grupa "Pajacyki"
- 27
Dnia 22 października grupa "Pajacyki" włączyła się do akcji "BohaterOn x Młode Głowy w Twojej Szkole 2024". Celem tej akcji jest wprowadzenie naszych przedszkolaków w świat historii Polski oraz uczczenie bohaterów Powstania Warszawskiego. W oparciu o scenariusz pani Patrycji Karykowskiej - "Każdy z nas może walczyć o wolność, ale nie każdy w taki sam sposób" oraz opowiadanie Magdaleny Górskiej pt. "Niezwykła piosenka", dzieci poznały młodych bohaterów - Mańka, Rózię i Zosię - którzy odnajdują sposób na walkę z okupacyjną rzeczywistością, tworząc piosenkę dla powstańców. Podczas zajęć rozmawialiśmy o sile przyjaźni i nadziei w tych trudnych czasach, zapoznaliśmy się z funkcjami, jakie pełnili najmłodsi w czasie powstania, wiemy, że walka o wolność to nie tylko walka z bronią w ręku. Na zakończenie dzieci kolorowały obrazki przedstawiające kadr z życia kamiennicy widziany oczami kota Alojzego.
W trosce o odbiorców na początku scenariusza znalazł się „Kwadrans dla MŁODYCH GŁÓW” – wskazówki i zadanie od psycholog Joanny Szulc, ekspertki projektu „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”.
Spacer z wężem - dzieci z grupy "Prosiaczki"
21.10.2024 r.
Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. W tym tygodniu pogoda jest naprawdę wyjątkowa. Nie brakuje promieni słońca i ciepłego podmuchu wiatru. Maluszki korzystając z pięknej aury, wybrały się z zaprzyjaźnionym wężem na pierwszy spacer w pobliże przedszkola i podziwiały piękno jesiennej pogody.1
Miło nam poinformować, iż otrzymaliśmy dwa certyfikaty za zrealizowanie działań w ramach projektu edukacyjnego "Witaminki"
21.10.2024 r.
Certyfikat za zrealizowanie "Ziemniaczanego Wyzwania" w ramach projektu edukacyjnego "Witaminki"
Certyfikat za zrealizowanie "Cukiniowego Wyzwania" w ramach projektu edukacyjnego "Witaminki"
"WRACAMY DO KORZENI - KORZYSTANIE Z ENERGII WCZORAJ I DZIŚ"
18.10.2024 r.
W naszym Centrum Ekologicznym zostały posadzone kolejne rośliny.8
DZIEŃ CHLEBA - dzieci z grupy "Króliczki"
Realizacja zadania z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała".
„Być dobrym jak chleb”
18 października dzieci z grupy "Króliczki" obchodziły Dzień Chleba. Przedszkolaki podczas zajęć dowiedziały się w jaki sposób powstaje chleb, poznały składki potrzebne do pieczenia chleba. "Króliczki" na moment zamieniły się w małych piekarzy i aktywnie uczestniczyły w pieczeniu chleba. Na koniec przyszedł czas na degustacje różnych gatunków chleba. Świeży, ciepły chlebek najbardziej smakuje przedszkolakom z miodem i dżemem.20
"Jesienne przetwory" - zajęcia w grupie "Pajacyki"
- 28
W piątek 18 października tematem zajęć w grupie "Pajacyki" były "Jesienne przetwory". Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób możemy przechowywać, przetwarzać owoce i warzywa, by w zimą móc korzystać z bogactwa witamin w nich zawartych. Podczas zajęć przedszkolaki rozpoznawały, nazywały owoce i warzywa oraz podawały nazwy przetworów z nich zrobione. Następnie sprawdziły jak przebiega proces fermentacji kapusty w kamionkowym garku zrobionej przez dzieci dzień wcześniej. Głównym punktem zajęć było wspólne zrobienie kompotu z jabłuszek. Dzieci obserwowały etapy pracy i aktywnie brały udział w przygotowaniu kompotu. Na początku umyły jabłka, następnie przyglądały się jak należy owoc obrać i pokroić. Kolejnym krokiem było umieszczenie kawałków jabłka w słoikach, zasypanie cukrem, zalanie wodą i pasteryzacja. Słoiczki kompotu zasiliły grupową spiżarnię w kąciku przyrody. Na zokończenie dzieci wykonały pracę plastyczną "Przetwory - lato zamknięte w słoiku".
"Jesienny Spacerek Literacki" - dzieci z grupy "Koguciki"
17.10.2024 r.
Realizacja zagadnień promujących czytelnictwo wśród dzieci z zakresu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - edycja 2024.
Realizacja zagadnień pierwszego modułu Ogólnopolskiego Projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”- „Czytamy z Małym Misiem”.
Korzystając z pięknej słonecznej pogody wybraliśmy się na "Jesienny Spacerek Literacki", podczas którego razem z naszym Małym Misiem "Pacusiem" przeczytaliśmy bajkę J. Tajc - "Jarzębinka". To było bardzo miłe spotkanie z literaturą na świeżym powietrzu.6
Realizacja kolejnego zagadnienia Ogólnopolskiego Projektu Promującego Zdrowe Nawyki Żywieniowe - Kapusta Kama i dzieci z grupy „Pajacyki”
17.10.2024 r.
Przedszkolaki poznały różne gatunki kapusty, jej pochodzenie, walory smakowe i odżywcze. Wskazywały potrawy z kapusty. W dalszej części zajęć, dzieci przystąpiły do kiszenia kapusty. Pomagały w szatkowaniu, w przygotowaniu marchewki, sprawdzały czy kapusta jest już dostatecznie słona, no i oczywiście mocno ubijały ją w glinianym garnku. Reszta dokona się już sama w kąciku przyrody, pod okiem czujnych obserwatorów. Nie możemy doczekać się degustacji naszej, jakże bogatej w składniki odżywcze, kapusty kiszonej.39
Praca plastyczna "Mój dom" - dzieci z grupy "Prosiaczki"
17.10.2024 r.
"Mój dom" - praca plastyczna grupy "Prosiaczki" przedstawiająca domki zbudowane z figur geometrycznych.11
Eksperymenty w grupie "Koguciki"
Montaż, oprawa graficzna i muzyczna filmu oraz publikacja na youtube.com - Danuta Milinkiewicz
Odnawialne źródła energii - eksperymenty z wykorzystaniem pomocy naukowych w grupie "Koguciki"
W czwartek 17 października dzieci z grupy "Koguciki" uczestniczyły w zajęciach dotyczących "Odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii z wykorzystaniem pomocy naukowych". Podczas zajęć miały okazję dowiedzieć się, na czym polega różnica między terminem energii odnawialnej, a energii nieodnawialnej i co do nich zaliczamy. Posłużyły temu zebrane ciekawostki, ilustracje oraz prezentacja multimedialna. W dalszej części zajęcia dzieci przy wykorzystaniu pomocy naukowych miały okazję zaobserwować, w jaki sposób można wykorzystać energię słoneczną oraz siłę wiatru. Zajęcia wzbudziły ogromne zainteresowanie. Dzieci poprzez bezpośrednią oberwację komentowały zaobserwowane działania i same wyciągały wnioski, rozbudzając ciekawość otaczającym nas światem.
13
Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom i Dzieciom za piękne życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Dyrektor i Pracownicy
Przedszkola Nr 2 im. Misia Uszatka w Węgorzewie
Archiwum Aktualności
Nasze przedszkole otrzymało dyplom za udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterOn w Twojej Szkole 2025”. Akcja miała na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
BIERZEMY UDZIAŁ