"W oczekiwaniu na Wielkanoc"- dzieci z grupy "Króliczki"
Konkurs na filmik z życzeniami urodzinowymi z okazji 450-lecia Węgorzewa
Dzieci z grup „Króliczki”, „Pajacyki" i „Koguciki” brały udział w konkursie ogłoszonym przez Burmistrza Węgorzewa. Aby wziąć udział w konkursie należało przygotować filmik trwający do 4 minut z życzeniami urodzinowymi z okazji 450-lecia nadania praw miejskich Węgorzewu. Miło nam poinformować, że spośród 14 filmów komisja konkursowa przyznała grupie „Pajacyki” i grupie „Koguciki” wyróżnienie. Wszystkim dzieciom biorącym udział w nakręceniu filmików dziękujemy za duże zaangażowanie, a dla grup wyróżnionych w konkursie składamy gratulacje. Filmiki z życzeniami urodzinowymi ukażą się niebawem na stronie przedszkola. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Konkurs ogłoszony przez Burmistrza Węgorzewa - grupa "Koguciki"
Konkurs ogłoszony przez Burmistrza Węgorzewa - grupa "Pajacyki"
- 54
Konkurs ogłoszony przez Burmistrza Węgorzewa - grupa "Króliczki"
- 3
Tradycje i zwyczaje wielkanocne – dzieci z grupy „Pajacyki”
- 61
„Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne,
pięknie ozdobione, ale niezbyt mocne.
Pisanki, kraszanki całe w ornamentach,
uświetniły nasze wielkanocne święta”
Wielkanoc obok Bożego Narodzenia to najważniejsze święto w polskiej tradycji. W grupie „Pajacyki” czas oczekiwania na te święta upłynął na poznawaniu i kultywowaniu świątecznych zwyczajów i tradycji. Przedszkolaki przypomniały między innymi: tradycję święcenia palmy wielkanocnej, święcenia pokarmów w sobotę wielkanocną, różne metody ozdabiania pisanek (mazakami, włóczką, farbami) i kraszanek – wydrapywanie ostrym przedmiotem w skorupce jajka. Przedstawiono również dzieciom naturalne sposoby farbowania jajek: w łupinkach cebuli, w wywarze kurkumy, curry, soku z buraka. Dzieci dowiedziały się, jakie produkty powinny znaleźć się w świątecznym koszyku, co symbolizują oraz kiedy je spożywamy. Wielkanoc jest bogata nie tylko w tradycje i zwyczaje świąteczne, ale również w zabawy wielkanocne, które już w poniedziałek rozpoczynają się śmigusem – dyngusem. W przedszkolu dzieci bawiły się w zabawę „Polowanie na jajko” – sprawnie szukały ukrytych jajeczek w sali. Poznały również zabawę „Turlanie jajek” – która polegała na turlaniu z pochyłej rynienki i zbiciu pisanki. Był również „Pojedynek na jajka” – czyje jajko pęknie, ten wypada z gry – wygrywa ta osoba, której jajko pozostaje najdłużej całe. Wypróbowały także jedną z wielkanocnych tradycji – „śmigus – dyngus”. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Na koniec zajączek wielkanocny poczęstował dzieci czekoladowymi jajeczkami.
Wspólne wykonanie palm wielkanocnych - dzieci z grupy "Koguciki"
- 10
"MOJE MIASTO WĘGORZEWO" - Roksana Kuszczak - grupa "Koguciki"
"Najważniejszym jest okazywać wdzięczność za słoneczny blask i miłość,
za ciepło i czułość, których jest tak wiele w ludziach."W dniu 25 marca 2021 r., podczas rozdania nagród w konkursie dla dzieci i rodziców na napisanie wiersza z okazji 450 - lecia Węgorzewa, Roksanka Kuszczak z grupy "Koguciki" sprawiła wszystkim wspaniałą niespodziankę i przepięknie wydeklamowała autorski wiersz pt. "Moje miasto Węgorzewo", który wraz z rodzicami napisała na konkurs. W podzięce za uświetnienie tej uroczystości, dzieci z grupy "Koguciki" wraz z paniami, w dniu 26 marca 2021 r., złożyły Roksance serdeczne podziękowania i gratulacje za talent i odwagę, przekazując upominek w dowód wdzięczności. Dziękujemy i gratulujemy Roksanko.
1
Wiersz autorski z okazji jubileuszu 450 - lecia Węgorzewa - Roksana Kuszczak - grupa "Koguciki"
Wiersze nagrodzone i wyróżnione w konkursie przedszkolnym z okazji 450-lecia Węgorzewa
"Moje miasto Węgorzewo" - rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci i rodziców na napisanie wiersza z okazji 450-lecia Węgorzewa
- 2
"Kocham moje miasteczko położone nad rzeczką.
Rzeczka w słońcu się mieni a miasteczko w zieleni."
Czesław JanczarskiZ okazji 450-lecia Węgorzewa nasze przedszkole ogłosiło konkurs dla dzieci i rodziców na napisanie wiersza nt. "Moje miasto Węgorzewo". Główne cele konkursu to kształtowanie tożsamości regionalnej, przynależności do miejsca zamieszkania, naszej wspólnoty i kultury, przybliżenie dzieciom historii naszego miasta, a także walorów przyrodniczych i krajobrazowych Węgorzewa i okolic. W konkursie wzięło udział 56 dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Powstały piękne i bardzo ciekawe utwory. Komisja konkursowa przyznała cztery miejsca główne oraz dziesięć wyróżnień. Wyniki uplasowały się w sposób następujący: I miejsce - Natalia Ciunowicz z grupy "Prosiaczki", II miejsce - Olena i Lubomir Huczak (Olenka z grupy "Koguciki", Lubek z grupy "Prosiaczki"), III miejsce - Wiktor Teclaw z grupy "Króliczki", IV miejsce - Szymon Rewak z grupy "Pajacyki". Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Wojciech Kuć z grupy "Pajacyki", Emilia Sobiesiek z grupy "Koguciki", Wojciech Kozerawski z grupy "Prosiaczki", Lena Hołoweńko z grupy "Pajacyki", Jan BÖhmer z grupy "Króliczki", Klara Maciejewska z grupy "Króliczki", Amelia Murawska z grupy "Koguciki", Natan Dworzecki z grupy "Króliczki", Monika Serkis z grupy "Króliczki", Dawid Satkiewicz z grupy "Koguciki". Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody. Pozostałe osoby biorące udział w konkursie również otrzymały dyplomy i nagrody. Serdecznie dziękujemy, a zarazem gratulujemy talentów dzieciom i rodzicom. Składamy serdeczne podziękowania pani Marzennie Supranowicz Staroście Powiatu Węgorzewskiego oraz panu Krzysztofowi Kołaszewskiemu Burmistrzowi Węgorzewa za przekazanie na rzecz konkursu materiałów promocyjnych dotyczących 450-lecia Węgorzewa. Dzięki Państwa wsparciu, znacząco wzrosła jakość nagród przyznanych dzieciom.
"Moje miasto Węgorzewo" - dzieci z grupy "Koguciki"
- 26
"Moje miasto Węgorzewo" - dzieci z grupy "Pajacyki"
- 20
"Moje miasto Węgorzewo" - dzieci z grupy "Króliczki"
- 2
"Moje miasto Węgorzewo" - dzieci z grupy "Prosiaczki"
- 22
Zakładamy zielony ogródek - dzieci z grupy "Pajacyki"
"Kiedy słonko mocniej grzeje, śnieg na polach wnet topnieje.
To odchodzi biała zima, ruch w ogrodach się zaczyna.
Przygotujcie więc doniczki, skrzynki, grabki lub słoiczki.
Gdy roślinki wykiełkują, parapet w grządkę zaczarują."
W dniu 23 marca dzieci z grupy „Pajacyki” założyły zielony ogródek w sali. Przed siewem i sadzeniem przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. „O żółtym tulipanie” M. Różyckiej, układały historyjkę obrazkową do opowiadania, wymieniały części roślin oraz warunki niezbędne do ich wzrostu. Oglądały przez lupę pączki na gałązkach agrestu, porzeczki, forsycji oraz nasiona i cebulę, z której wyrośnie szczypiorek. Następnie samodzielnie założyły hodowlę różnych roślin. Mamy nadzieję, że ciepłe promienie wiosennego słonka sprawią, iż w naszych doniczkach wkrótce się zazieleni.
42
ŚWIĘTO WIOSNY - grupa "Prosiaczki"
W poniedziałek 22 marca dzieci z grupy "Prosiaczki" obchodziły Święto Wiosny. Ubrane na zielono Maluszki bawiły się przy utworze "Wiosna" Vivaldiego, rozwiązywały zagadki dotyczące aktualnej pory roku, zapoznały się z tradycją topienia marzanny, tańczyły i śpiewały. Aby każdego dnia podziwiać budzącą się do życia przyrodę i obserwować wzrost roślin, Maluszki założyły w sali "zielony kącik". A w nim... szczypiorek, pietruszka, fasolka, rzeżucha i owies.
26
POWITANIE WIOSNY - dzieci z grupy "Króliczki"
- 35
"Kto lubi kolor zielony?"- zdrowe kanapki i koktajle przygotowywane przez dzieci z grupy "Koguciki"
- 22
"Zakładamy zielony ogródek w sali"- dzieci z grupy "Koguciki"
- 52
Archiwum Aktualności
Nasze przedszkole otrzymało dyplom za udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterOn w Twojej Szkole 2025”. Akcja miała na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
BIERZEMY UDZIAŁ