Dzieci przywitała księżniczka Kasandra z planety "Ceres". W jej wykonaniu dzieci wysłuchały wierszy: "Rakieta", "Słońce", "O gwiazdach", "Księżyc". Rozwiązywały zagadki dotyczące wiedzy o kosmosie, utrwalając nazwy planet. Bawiły się w "kosmiczne" zabawy - "Znajdź Ufoludka" i zabawy przy muzyce. Dzieci podczas zabawy "Księżycowy kamień" miały okazję w myślach wypowiadać życzenie trzymając "kamień" w dłoniach. Dziękujemy paniom z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej za zorganizowanie ciekawego spotkania.
"Lot książkopromem w kosmiczną przygodę" - zajęcia dzieci z grupy "Pajacyki" w bibliotece
- 14
III Międzyprzedszkolny Festiwal Piosenki Dziecięcej "Na ludową nutę"
„Czerwone jabłuszko po ziemi się toczy…”
III Międzyprzedszkolny Festiwal Piosenki Dziecięcej „Na ludową nutę” w wykonaniu dzieci z Przedszkoli Nr 1 i Nr 2 w Węgorzewie, odbył się 16 maja 2019 r. o 930 w Węgorzewskim Centrum Kultury. Organizatorami Festiwalu były Przedszkola Nr 1 im. Kubusia Puchatka i Nr 2 im. Misia Uszatka w Węgorzewie. Uroczystość rozpoczęły p. Teresa Matejko – dyrektor Przedszkola Nr 1 i p. Małgorzata Borejko – dyrektor Przedszkola Nr 2. Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Węgorzewa pan Krzysztof Kołaszewski, pani Małgorzata Stępniak pracownik Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, rodziny występujących dzieci. Osobami koordynującymi i prowadzącymi uroczystość były Joanna Rojek z Przedszkola Nr 1 i Izabela Jachimek z Przedszkola Nr 2. Nadrzędnym celem Festiwalu ,,Na ludową nutę” było rozwijanie poczucia przynależności narodowej i kulturowej u naszych wychowanków oraz ich współuczestniczenia w pielęgnowaniu tradycji. Festiwal poświęcony był polskiej twórczości ludowej. Osiem grup z obydwu Przedszkoli, zaprezentowało swoje umiejętności wokalne i taneczne. Dzięki małym artystom, zgromadzeni widzowie przenieśli się w świat polskiej twórczości ludowej, sięgając tym samym pamięcią do swego dzieciństwa. Usłyszeliśmy takie utwory jak: ,,Lipka”, „Grozik”, „Kaczuszka”, „Na mazurską nutę”, „Pofajdok”, „Lajkonik”. Uwieńczeniem Festiwalu było wręczenie przez p. Małgorzatę Borejko i p. Teresę Matejko dyplomów i czerwonych jabłuszek wszystkim dzieciom. Dziękujemy Dyrektorowi WCK p. Mirosławowi Błudzień za udostępnienie sali widowiskowej, sprzętu nagłaśniającego oraz pracownikom WCK za pomoc w realizacji Festiwalu. Prezentowane piosenki i tańce z różnych regionów Polski przygotowały nauczycielki poszczególnych grup z obydwu Przedszkoli, za co serdecznie im dziękujemy. Podziękowania składamy również wszystkim pracownikom Przedszkoli za przygotowanie barwnych strojów, dekoracji oraz rekwizytów, a w szczególności dziękujemy p. Mariannie Wojsznis, p. Janinie Szostak, p. Wiesławie Łapińskiej, p. Grażynie Grzeszuk za uszycie strojów. Dziękujemy wszystkim gościom za to, że byli razem z nami. Dziękujemy dzieciom za muzyczną ucztę dla ducha, która z pewnością zapadnie na długo w pamięci wszystkim obecnym na Festiwalu. Życzymy małym artystom dalszych sukcesów. Do zobaczenia za rok!
(Joanna Rojek, Izabela Jachimek)
Fotorelacja z III Festiwalu "Na ludową nutę"
- 127
Grupa "Króliczki"
Grupa "Króliczki"
Grupa "Pajacyki"
Grupa "Pajacyki"
Grupa "Pajacyki"
Grupa "Koguciki"
Grupa "Koguciki"
Warsztaty w Muzeum Kultury Ludowej - "Osikowy kwiat" - grupa "Króliczki"
14 maja dzieci z grupy "Króliczki" uczestniczyły w zajęciach rękodzielniczych, na których wykonały kwiatki z kolorowych, osikowych płatków. Oryginalne, wielobarwne kwiaty będą miłą niespodzianką dla mam. Za pomoc w ich przygotowaniu dziękujemy paniom Małgosi i Ani.
27
"W kosmicznej krainie" - "Koguciki" na zajęciach w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej
W dniu 14.05.2019 r. dzieci z grupy "Koguciki" na zaproszenie pań pracujących w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Węgorzewie były na spotkaniu pt. "Książkopromem wprost do gwiazd". Wchodząc do kosmicznej krainy - planety "Ceres", dzieci zostały przywitane przez mieszkającą tam księżniczkę Kasandrę. Po kosmicznym pozdrowieniu mieszkanka poznanej planety czytała dzieciom wiersze "Rakieta", "O gwiazdach", "Słońce", "Księżyc". Dzieci przy muzyce bawiły się w kosmiczne zabawy m.in. "Znajdź ufoludka" oraz rozwiązywały zagadki. Ciekawostką dla dzieci okazał się fakt, że księżyc nie świeci własnym światłem, a świeci odbitymi promieniami słońca. Dzeci w wielkim skupieniu wypowiadały w myślach życzenia, trzymając w dłoni "księżycowy kamień". Przedszkolaki podziękowały za miły pobyt kosmicznym pozdrowieniem.
"Pajacyki" z wizytą w siedzibie LOKALNEJ GRUPY RYBACKIEJ "Wielkie Jeziora Mazurskie"
Dzieci brały udział w zajęciach wzbogacających wiedzę z zakresu ochrony środowiska. Miały okazję samodzielnie posegregować odpady, wrzucając kartoniki do odpowiednio posegregowanych pojemników. Wykonały również kolorowe rybki, które zostały umieszczone na przygotowanej siatce rybackiej. Przedszkolaki otrzymały na pamiątkę opaski odblaskowe z logo firmy, kolorowe długopisy i cukierki. Dziękujemy pani Dominice Brożewicz za zorganizowanie spotkania.
12
"Pajacyki" z wizytą w ZUOK w Spytkowie
Dzieci z grupy "Pajacyki" pojechały na wycieczkę zorganizowaną przez Mazurski Związek Międzygminny - Gospodarka Odpadami do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. Najpierw odbył się spacer ścieżką edukacyjną pod tytułem "Co się dzieje z naszymi odpadami?". Wycieczkę poprowadził wykwalifikowany pracownik. Dzieci zapoznały się z procesami unieszkodliwiania odpadów w sortowni, kompostowni i na kwaterze, a także ich dalszego wykorzystania (recykling). Dzieci dowiedziały się, że odpady to cenne surowce, które dzięki segregacji i przetwarzaniu mogą zamienić się w nowe przedmioty oraz wysłuchały porad o właściwym postępowaniu z odpadami w domu. Przedszkolaki brały również udział w warsztatach, podczas których uczyły się segregować śmieci. Samodzielnie wykonały "magiczne" motylki. Dzięki takim warsztatom, świadomości ekologicznej i właściwemu postępowaniu nasze Mazury pozostaną piękną i czystą krainą.
21
"Muzyczny czarodziej" - spotkanie z muzykami
Podczas dzisiejszego spotkania z muzykami z Agencji Artystycznej "Pozytywka" z Olsztyna, dzieci przypomniały sobie brzmienie i wygląd instrumentów: trąbki i skrzypiec. Dowiedziały się, że trąbka należy do rodziny instrumentów dętych blaszanych, a skrzypce to najmniejszy instrument należący do rodziny instrumentów smyczkowych. Przedszkolaki wzbogaciły wiedzę dotyczącą funkcjonowania orkiestry symfonicznej oraz poznały znaczenie pojęć z nią związanych: trąbka, dyrygent, skrzypce, symfonia, koncert, opera, balet.
19
"Wiosenne drzewko" - malowanie mokrą kredą na fizelinie - zajęcia kółka plastycznego
- 6
"Moje miasto - Węgorzewo" - wycieczka dzieci z grupy "Króliczki"
- 31
Nasze doświadczenia i eksperymenty - "Badanie wody zanieczyszczonej olejem" - grupa "Króliczki"
Przedszkolaki podczas zajęć kształciły świadomość ekologiczną oraz nawyki proekologiczne. Wypowiadały się na temat znaczenia wody w przyrodzie, podawały sposoby jej oszczędzania, poznały informacje na temat zanieczyszczeń zawartych w wodzie i ich wpływu.
Nauczycielka do miseczki wlewała czystą wodę, a następnie olej. Dzieci zaobserwowały, że olej utrzymuje się na powierzchni wody. Nastepnie nauczycielka zanurzała pióro w misce z cieczami i wyjęła je. Przedszkolaki zauważyły, że olej osadził się na piórze. Wspólnie z nauczycielką formułowały wnioski. Olej utrzymuje się na powierzchi, ponieważ jest lżejszy od wody. Pióro po wyjęciu z wody z olejem jest posklejane. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, iż rzeki, oceany, na których powierzchni pływają zanieczyszczenia oleiste, np. ropa naftowa, są niebezpieczne dla zwierząt, zwłaszcza ptaków. Ich pióra sklejają się i robią coraz cięższe, co uniemożliwia latanie, ptaki giną.
Święto Konstytucji i Dzień Flagi w Przedszkolu
"Trzeci Maj! Trzeci Maj!
Idzie wisna przez nasz kraj,
szumi las, szumi gaj.
Niech się święci Trzeci Maj!"
Majowe święto dla wszystkich Polaków jest dniem szczególnym. Trzeci Maj ustanowiono świętem narodowym - w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Drugi maj jest świętem flagi państwowej. W naszym przedszkolu także pamiętano o tym święcie, w przeddzień którego, odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzieci z grup "Koguciki" i "Pajacyki" ubrane w stroje, których kolory symbolizowały barwy narodowe naszego kraju, przedstawiły program artystyczny. Przedszkolaki zostały przygotowane przez panie Katarzynę Balsewicz, Grażynę Grzeszuk, Krystynę Kalich, Lucynę Szender, Grażynę Adamczuk. W wierszach i piosenkach o tematyce patriotycznej dzieci wyraziły swoją przynależność narodową oraz wykazały dużą wiedzę na temat symboli narodowych: godło, hymn narodowy, flaga państwowa. Wychowankowie naszego przedszkola szanują również tradycje ludowe i w związku z tym, dzieci z grupy "Pajacyki" zaśpiewały "Czerwone jabłuszko", zaś dzieci z grupy "Koguciki" zatańczyły "Krakowiaka".
Archiwum Aktualności
Nasze przedszkole otrzymało dyplom za udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterOn w Twojej Szkole 2025”. Akcja miała na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
BIERZEMY UDZIAŁ