Czas wielkanocny, to także czas poezji. Zarówno gospodarze, jak również goście odwiedzający, znali wiele krótkich wierszy, w formie zaklęć, życzeń, powitanek, zaproszeń do świątecznych zabaw, które wybrzmiewały w tym okresie. Serdecznie dziękujemy pani Roksanie za prezentację tak cennego słowa naszym dzieciom.
Aktualności
„Dzień Poezji na ludowo” - dzieci z grupy „Króliczki”
- 1
"Zielganoc w mazurskiej chacie" - lekcja muzealna - dzieci z grupy "Koguciki"
19.03.2024 r. dzieci z grupy "Koguciki" odwiedziły Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, uczestnicząc w lekcji muzealnej o treści wielkanocnej "Zielganoc w mazurskiej chacie". Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały informacji dotyczących tradycji, zwyczajów i obrzędów związanych z Wielkim Postem i Świętami Wielkanocnymi. Serdecznie dziękujemy pani Roksanie za wspaniałą lekcję historii.
19
"Wielkanocny Baranek" - efekt pracy dzieci z grupy "Koguciki" na warsztatach ceramicznych w Muzeum Kultury Ludowej
20.03.2024 r.
A oto efekty naszej pracy na warsztatach w pracowni ceramicznej Muzeum Kultury Ludowej. Baranki Wielkanocne są już gotowe!
Naukobus - mobilne laboratorium z Centrum Nauki Kopernik w SP w Węgielsztynie
18.03.2024 r. grupy "Koguciki" i "Pajacyki" korzystając z zaproszenia pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Węgielsztynie, miały niecodzienną okazję uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych przez Centrum Nauki Kopernik z Warszawy "NAUKOBUS". Przygotowane atrakcje były perfekcyjnie dopasowane do wieku i zainteresowań dzieci. Każdy eksponat umożliwiał samodzielne poznawanie, odkrywanie, popełnianie błędów oraz zaspakajał naturalną dziecięcą ciekawość. Dzieci głośno wyrażały swoje emocje i śmiało komentowały to, co zaobserwowały. Zajęcia dostarczyły naszym przedszkolakom mnóstwo nowych bodźców, ciekawej wiedzy i niezapomnianych wrażeń. Serdecznie dziękujemy animatorom "Naukobusa" oraz pani Dyrektor SP w Węgielsztynie za zaproszenie.
NAUKOBUS W SZKOLE PODSTAWOWEJ W WĘGIELSZTYNIE - galeria zdjęć dzieci z grupy "Koguciki"
- 58
NAUKOBUS W SZKOLE PODSTAWOWEJ W WĘGIELSZTYNIE - galeria zdjęć dzieci z grupy "Pajacyki"
- 38
Warsztaty wielkanocne w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie - dzieci z grupy "Prosiaczki"
18 marca 2024 r. dzieci z grupy "Prosiaczki miały przyjemność uczestniczyć w warsztatach wielkanocnych w Muzeum Kultury Ludowej. Przedszkolaki samodzielnie malowały drewnianego kogucika. Dzieci pełne zaanagażowania wypełniały drewniany szablon przepięknymi kolorami farb. Zadowolone wróciły do przedszkola.
9
BROKUŁOWE WYZWANIE - dzieci z grupy "Koguciki"
15.03.2024 r.
Tym razem naszym warzywnym bohaterem był Brokuł Borys. W ramach projektu edukacyjnego "Witaminki" zgłębialiśmy wiedzę na temat właściwości, zastosowania oraz składników odżywczych brokułu i innych zielonych warzyw. Wykonaliśmy z Brokułem Borysem kilka zadań, przygotowaliśmy kanapki z przepyszną i zdrową pastą z awokado, jajkiem i kiełkami brokułu. Było smacznie!20
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie zaprasza
"WALC ZIMOWY ŚNIEŻYNEK Z WIATREM" - dzieci z grupy "Pajacyki"
Miło nam poinformować, iż dzieci z grupy "Pajacyki" zdobyły I miejsce w kategorii wiekowej 5-6 - latków w trzeciej edycji konkursu pt.: "Zima, ach to Ty" zorganizowanego przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgorzewie. Zapraszamy do obejrzenia przepięknego występu dzieci.
"O CZYM PRÓSZY ŚNIEG" - dzieci z grupy "Koguciki"
Miło nam poinformować, iż dzieci z grupy "Koguciki" zdobyły III miejsce w kategorii wiekowej 5-6 - latków w trzeciej edycji konkursu pt.: "Zima, ach to Ty" zorganizowanego przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgorzewie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z występu dzieci.
4
„Dzień Piekarza i Cukiernika”- dzieci z grupy „Króliczki”
15,03.2024 r.
Dziś w naszym przedszkolu odbył się Dzień Piekarzy i Cukierników. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca piekarza i cukiernika oraz jakie znaczenie mają dla nas te zawody. Poznały różne rodzaje pieczywa oraz składniki potrzebne do ich wypieku. Korzystając z przepisu, przygotowały ciasto na babeczki czekoladowe, które po upieczeniu przez nasze panie kucharki, smakowały wyśmienicie.35
"Piekarenka pana Jana" - zajęcia w grupie "Pajacyki"
Dzień Piekarzy i Cukierników obchodzimy 15 marca, ponieważ w tym dniu przypada wspomnienie ich patrona – św. Klemensa. Z tej okazji dzieci z grupy "Pajacyki" uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, podczas których dowiedzieły się, na czym polega praca piekarza i cukiernika oraz jakie znaczenie mają dla nas te zawody. Dzieci rozwiązywały zagadki, słuchały wiersza pt. "Piekarenka pana Jana" autorstwa Ewy Stadtmuller. Poznały także urządzenia i akcesoria potrzebne do różnorodnych wypieków. Dzieci miały również okazję wcielić się w rolę cukierników i przygotowały przepyszne babeczki posypane cukrem pudrem.
31
"Jak powstaje chleb?" - wycieczka do piekarni - dzieci z grupy "Pajacyki"
Kontynuując tematykę "Jak powstaje chleb ekologiczny" w ramach realizacji programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne" dzieci z grupy "Pajacyki" 14 marca 2024 r. wybrały się z wizytą do piekarni. Na miejscu miały okazję zaobserwować urządzenia, wyposażenie piekarni oraz proces powstawania chleba. Dzieci wykazały się wiadomościami dotyczącymi danej tematyki, które zdobyły podczas wcześniejszych zajęć. Na zakończenie wszyscy otrzymaliśmy słodkie upominki.
16
"Jak powstaje chleb ekologiczny" - zajęcia w grupie "Pajacyki" realizowane w ramach programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne"
13.03.2024 r.
"Jak powstaje chleb ekologiczny" to następne zajęcia, które odbyły się w grupie "Pajacyki" w ramach realizacji programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne". Dzieci podczas zajęć poznały kolejne etapy powstawania chleba. Począwszy od przygotowania pola, wysiewu zboża, zbioru dojrzałych kłosów, rozdzieleniu ziarna od słomy i dostarczeniu zboża do młyna. Gdzie ze zmielonego zboża powstaje mąka, po czym trafia do piekarni, gdzie piekarz upiecze pyszny chlebek. Podczas zajęć wykorzystywaliśmy różne środki przekazu począwszy od edukacyjnej książki z projektu, prezentacji multimedialnej, książek i ilustracji. Dzieci zapamiętały również, że podczas całego procesu należy wykorzystywać tylko naturalne środki, dzięki czemu otrzymamy smaczne i co najważniejsze zdrowe produkty.15
Teatrzyk Kamishibai - realizacja zagadnień promujących czytelnictwo wśród dzieci w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - edycja 2024
14 marca 2024 r. nasze przedszkole odwiedziła pani Agnieszka Krukowska z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgorzewie. Przedszkolaki już po raz kolejny miały okazję wysłuchać bajki z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai czytanej przez panią Agnieszkę i jak zawsze bardzo im się podobało. Tym razem na moment przenieśliśmy się na planetę Gburkoludków. Gburkoludki nie znały trzech ważnych słów, bez których trudno sobie wyobrazić zgodne i szczęśliwe życie. Dlatego ich wzajemne relacje były bardzo skomplikowane. Na szczęście, dzięki przybyszom z Ziemi, Gburkoludki nauczyły się używać zwrotów grzecznościowych: PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM. Serdecznie dziękujemy pani dyrektor, pracownikom, a w szczególności pani Agnieszce Krukowskiej z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgorzewie za organizację wydarzeń promujących czytelnictwo, w których możemy uczestniczyć.
4
Kuratorium Oświaty w Olsztynie udzieliło nam wsparcia finansowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na rok 2024
Miło nam poinformować, iż Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, działając z upoważnienia Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, po zapoznaniu się z oceną formalną i merytoryczną wniosków przedłożonych przez Zespół ds. oceny wniosków organów prowadzących, podjął decyzję o udzieleniu nam wsparcia finansowego w kwocie 3 000,00 zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na rok 2024.
"Piramida zdrowego stylu życia dla dzieci" - spotkanie z panią intendentką
12.03.2024 r.
Zgodnie z wytycznymi wynikającymi z udziału w programie edukacyjnym "SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE", grupa "Pajacyki" 12.03.2024 r. przystąpiła do realizacji kolejnego działania "Piramida zdrowego stylu życia dla dzieci". W tym celu zaprosiliśmy do nas panią Marzenkę - intendentkę naszego przedszkola, która wyjaśniła dzieciom czym jest owa piramida oraz jakie produkty i w jakich ilościach powinny się na niej znaleźć, jak również, że aktywność ruchowa, zdrowy styl życia oraz regularne picie wody jest najważniejszą jej częścią. Następnie dzieci wybierały samodzielnie kolejne produkty, które z pomocą pani umieszczały na kolejnych stopniach piramidy. Po zakończonych działaniach podczas tworzenia "Piramidy żywieniowej" dzieci miały dokładny obraz jak ona wygląda oraz których produktów i w jakich ilościach powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi, aby był zdrowy. Zwieńczeniem zajęć było przygotowanie przez dzieci pysznej sałatki owocowej ze zdrowych i ekologicznych owoców, którą zajadały z wielkim apetytem. Serdecznie dziękujemy pani Marzence za przygotowanie i przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć.44
Międzynarodowy Dzień Pisarzy w grupie "Koguciki"
Realizacja zagadnień promujących czytelnictwo wśród dzieci z zakresu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - edycja 2024.
12.03.2024 r.
Książka bawi, uczy, rozwija wyobraźnię oraz przekazuje podstawowe wartości. Głównym celem obchodów Międzynarodowego Dnia Pisarzy, które przypada 3 marca, było rozbudzenie czytelniczych zainteresowań wśród dzieci. Przedszkolaki zapoznały się z portretami wybranych pisarzy polskich i ich literaturą, dowiedziały się kim jest pisarz i jak powstaje książka. Miały również okazję, jak za dawnych czasów, pisać prawdziwym gęsim piórem. Po wysłuchaniu wiersza pt. "Smutna książeczka" dzieci zgodnie ustaliły zasady korzystania z książek i nawiązując do jednej z zasad "używaj zakładki", ochoczo przystąpiły do tworzenia własnej - zakładki "myszki".33
"Poznajemy zawód pisarza" - zajęcia zrealizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. - edycja 2024.- dzieci z grupy "Pajacyki"
"Pisarz bardzo lubi ciszę,
Wtedy dobrze mu się pisze.
Teraz już nie skrobie piórem,
Tylko stuka w klawiaturę."12 marca dzieci z grupy "Pajacyki" podczas zajęć poznały zawód pisarza. Dowiedziały się kim jest pisarz i jaka jest droga książki od autora do czytelnika. Oglądając przygotowaną wystawę przedmiotów potrzebnych pisarzowi do pracy (pióro z atramentem, maszyna do pisania, długopisy, laptop), mogły zobaczyć czym pisali pisarze dawniej a czym piszą w obecnych czasach. Dzieci zapoznały się także z portretami wybranych pisarzy polskich: Cz. Janczarskim, M. Konopnicką, W. Chotomską i ich literaturą. Z pewnością niezwykłym doświadczeniem dla dzieci była próba pisania gęsim piórem maczanym w atramencie. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wcieliły się w rolę ilustratorów. Powstały piękne prace plastyczne - ilustracje do znanych bajek.
43
Archiwum Aktualności
Nasze przedszkole otrzymało dyplom za udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterOn w Twojej Szkole 2025”. Akcja miała na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
BIERZEMY UDZIAŁ