21 lutego obchodzimy ważne święto – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) – coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego oraz w kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za język ojczysty i podnoszeniu świadomości językowej. Pierwsze obchody w Polsce zorganizowano 11 lat temu. Tegoroczne hasło święta brzmi: “Wysokiej jakości edukacja, język(i) nauczania a efekty edukacyjne”. Podkreśla ono znaczenie języka ojczystego dla jakości edukacji i różnorodności językowej oraz realizacji nowej Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. „Stąd musimy dbać o nauczanie języka i w języku, tym najbliższym każdemu człowiekowi po to, żeby dać mu możliwość zdobycia na tyle wysokiej edukacji, wiedzy i umiejętności, aby w pełni uczestniczyć w rozwoju społecznym”- mówi sekretarz generalny Polskiego Komitetu do spraw UNESCO prof. Sławomir Ratajski. Jego obchody mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, promocję wielojęzyczności, a także zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Prof. Ratajski tłumaczy, że chronimy języki po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej. Obchody tego ważnego święta w naszym przedszkolu miały na celu zwrócenie uwagi na potrzebę troski o język ojczysty, dbanie o jego rozwój i ...trwanie. Istotne jest bowiem nieustanne kształtowanie świadomości językowej małych Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Naszym gościem była pani Izabela Jachimek- logopeda, która w bardzo piękny sposób opowiedziała dzieciom, jak ważny to dla nas język, dlaczego musimy troszczyć się o naszą mowę ojczystą, pielęgnować ją. Jak piękny i bogaty jest język polski najłatwiej przekonujemy się, czytając polską literaturę. Pani Iza przeczytała dzieciom legendy "Wars i Sawa" oraz "Złota kaczka" Ponadto zwróciła również uwagę dzieci na fakt, iż piękno mowy ojczystej przejawia się także w sztuce teatralnej,muzyce, malarstwie.
Dzień Języka Ojczystego w naszym przedszkolu
Międzynarodowy Dzień Kota - grupa "Koguciki"
W dniu 17 lutego w naszym przedszkolu dzieci z grupy "Koguciki" obchodziły "Dzień Kota". Przygotowania trwały od samego rana, a panie starały się aby ten dzień był wyjątkowy. Dzieci upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół. Zajęcia miały na celu przybliżenie dzieciom historii kotów oraz zwrócenie uwagi na znaczenie kotów w życiu człowieka , jak również budzenie sympatii do nich.Zwrócono także uwagę na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Ponadto podejmowane działania dostarczyły dzieciom dużo radości ze wspólnego świętowania połączonego z pogłębianiem kontaktu z literaturą i udziałem w zabawach muzyczno- ruchowych o kotach.
"Zapusty" - grupa "Pajacyki"
Dzieci z grupy "Pajacyki" uczestniczyły w lekcji muzealnej, gdzie poznawały tradycje, obrzędy związane z zapustami.
Przedszkolaki miały okazję poznać historię zapustnego tygodnia, kiedy to w żadnym domu nie mogło zabraknąć słoniny, mięsa, Spożywano wówczas smażone na tłuszczu słodkie racuchy, bliny i pampuchy, a dopiero później delikatniejsze pączki, chrusty, róże z konfiturą. Dzieci dowiedziały się, iż Tłusty Czwartek był wstępem do hucznych zabaw, kiedy jedzono, tańczono, a po wsi chodziły zapustne korowody przebierańców ( niedźwiedź, koza, baba, bocian). Po zajęciach w MKL przedszkolaki rozpoczęły wesołe tańce w takt muzyki, utrwalały zapustowe obrzędy, przysłowia ludowe, uczestniczyły w zabawie "Pączek z niespodzianką", wysłuchały wiersza "Zapust, post". Po wspólnej zabawie nadszedł czas na poczęstunek. Nie zabrakło pączków, faworków. według jednego z przesądów, jeśli ktoś w Tłusty Czwartek nie zje ani jednego pączka- nie będzie mu się wiodło. Jedli wszyscy, więc chyba szczęścia wystarczy na cały rok. Poznawanie i kultywowanie tradycji to istotny element oddziaływań wychowawczych w przedszkolu.
Konkurs recytatorski "Ojczyzna w zimowej szacie" - eliminacje wewnętrzne
16.02.2017 r. w naszym przedszkolu odbyły się wewnętrzne eliminacje do I Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego "Ojczyzna w zimowej szacie". Konkurs odbył się w formie pięknej uroczystości kształtującej więzi z językiem ojczystym.
Dzieci, w sposób wręcz doskonały, zostały przygotowane przez swoich rodziców do recytacji polskiej poezji. Odświętnie ubrane, wykorzystujące pomocne rekwizyty, na tle zimowej dekoracji, deklamowały wiersze przybliżające walory przyrodnicze i krajobrazowe naszego kraju.
Poziom prezentacji wybranych przez naszych wychowanków utworów poetyckich o tematyce zimowej, okazał się bardzo wysoki. W konkursie wzięły udział dzieci ze wszystkich grup wiekowych:
Grupa "Prosiaczki": Krzyś Rusinek, Basia Brzezińska, Tosia Traczyk, Tosia Dobkowska, Grześ Gierkowski, Mateusz Wysocki. Grupa "Króliczki": Jakub Milinkiewicz, Sara Satkiewicz, Ola Satława, Grupa "Pajacyki": Wojtuś Wróblewski, Franek Sulej, Maja Pucyk, Zuzia Wasilewska, Marysia Stępniak. Grupa "Koguciki": Wiktoria Półtorak, Kinga Rusinekk, Milenka Rogala, Mateusz Wojciechowski, Mateusz Kochan, Wiktoria Hołoweńko, Michał Mirosław, Laura Sulowska, Krystian Gaiński, Lenka Tumowska, Miłosz Eksterowicz, Filip Butrym. W komisji Konkursowej zasiadły: pani Marzena Kokocha - przewodnicząca komisji, pani Małgorzata Borejko - dyrektor przedszkola oraz pani Izabela Jachimek- logopeda. Do II etapu konkursu, który odbędzie się 23 lutego o godzinie 9.30 w WCK, komisja konkursowa wyłoniła 15 osób, a są to : Grześ Gierkowski, Tosia Dobkowska, Mateuszek Wysocki, Krzyś Rusinek - grupa "Prosiaczki", Kubuś Milinkiewicz z grupy "Króliczki, Franek Sulej, Maja Pucyk, Zuzia Wasilewska- grupa "Pajacyki", Wiktoria Półtorak, Laura Sulowska, Filip Butrym, Lenka Tumowska, Kinga Rusinek, Miłosz Eksterowicz, Wiktoria Hołoweńko- grupa "Koguciki".
Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i nagrody za udział w konkursie.
""Koguciki" na IX Zimowej Przedszkoladzie
15 lutego na Hali Sportowej odbyła się IX Zimowa Przedszkolada. Nasze "Koguciki", a także dzieci z innych przedszkoli w mieście, zmierzyły się w konkurencjach: toczenie śniegowej kuli, bieg ze śnieżynką na rakiecie od badmintona, przejście przez tunel śnieżny, skoki z kry na krę. Były również rzuty woreczkiem do celu oraz tor przeszkód. We wspólnych konkurencjach sportowych przedszkolaki przeżyły mnóstwo pozytywnych emocji. Wszyscy okazali się bardzo dokładni, wykazali się nie tylko sprytem, ale i precyzją. Przedszkolada zakończyła się wręczeniem medali, nagród oraz słodkim poczęstunkiem. Dzieci z grupy "Pajacyki" z całych sił dopingowały swoich starszych kolegów i koleżanki.
"Dzień wieloryba" - grupa "Prosiaczki" i "Króliczki"
"Króliczki" i "Prosiaczki" zgłębiały dziś swoją wiedzę na temat wielorybów.Wprowadzeniem do zajęć był wiersz Juliana Tuwima "Pan Maluśkiewicz i wieloryb". Przedszkolaki poznały najmniejszego na świecie podróżnika, który wyruszył na spotkanie z największym ssakiem świata - wielorybem.Uczestniczyły w zabawie muzyczno- ruchowej "Morskie stworki". Dzieci wysłuchały ciekawostek na temat życia tego zwierzęcia, obejrzały krótki film przyrodniczy. Z wielkim zapałem tworzyły również prace plastyczne związane z tematem.
Dokarmiamy ptaki zimą
Dokarmianie ptaków szczególnie w czasie zimy jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form ich ochrony. Dzieciom sprawia to ogromną radość, a jest ona tym większa, gdy widzą, że pokarm który wsypały do karmników, ptaki zjadły i trzeba go czy prędzej uzupełnić. 'Króliczki" z pomocą pani zrobiły także kule tłuszczowo- nasienne, a pan Jurek rozwiesił je na drzewach w ogrodzie przedszkolnym. Takie zajęcia uwrażliwiają dzieci, pobudzają zainteresowania ptakami. Dzięki naszemu dokarmianiu, skrzydlaci przyjaciele mają szansę przetrwać nawet najgroźniejszą zimę, a wiosną, w podziękowaniu pięknie zaśpiewać.
"Walentynki" w grupie "Króliczki"
"Można się dziwić- po co Walentynki w przedszkolu, przecież nie ma tu zakochanych..." Warto jednak mówić z dziećmi o uczuciach, szczególnie takich, jak: miłość, dobroć, radość, przyjaźń. Dobrą okazją do takich rozmów są także Walentynki. Przedszkolaki bardzo ładnie nazywały uczucia, a miłość określały tak: "Jak mama broni mnie przed strachami" - Ola, "Kiedy się kogoś baaardzo lubi" - Zuzia, " Jak się kogoś kocha od serca" - Olek, "Jak się opiekuje dziećmi to też miłość" - Sara, "Jak się kogoś kocha i bierze się ślub"- Dominika.
Kulig - grupa "Koguciki" i „Pajacyki"
Korzystając z zimowej pogody i sprzyjających warunków nasze przedszkolaki z grupy "Koguciki" i "Pajacyki" wybrały się na kulig. Oprócz przejażdżki saniami przez las było również ognisko i kiełbaski. Ponadto w leśniczówce przywitał nas miło pan leśniczy i opowiedział o konieczności dokarmiania zwierząt w okresie długiej i srogiej zimy. Przedszkolaki przygotowały zwierzętom pyszną ucztę i wraz z panem leśniczym udały się leśnymi ścieżkami do miejsc, gdzie zwierzyna przychodzi się posilić. Podczas spaceru dzieci oglądały i odgadywały tropy leśnych zwierząt. Był także czas na zimowe szaleństwo. Dzieci wróciły zmęczone, ale radość w ich oczach była bezcenna. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w opiece na dziećmi. Była to baaardzo udana wyprawa.
"Od kołysanki do arii" - spotkanie z muzyką
Spotkanie z muzykami z Agencji Artystycznej "MAT" rozpoczęło się tym razem od konkursu wokalnego z piosenką "Instrumenty". Zdolności wokalne zaprezentowały Oliwia, Julia i Milena. Następnie dzieci miały możliwość obejrzeć, usłyszeć bajkę słowno- muzyczną z udziałem swoich kolegów, koleżanek, gdzie zgłębiły swoją wiedzę na temat instrumentu, jakim jest nasz głos. Poznały rodzaje głosu damskiego (sopran alt), a także męskiego (tenor, bas) i wysłuchały ich brzmienia.Dowiedziały się co to jest muzyka wokalna, aria, opera. Losy bohaterów bajki tak się układały, że przedszkolaki miały możliwość wysłuchania utworów o charakterze operowym, jazzowym, ludowym ,folkowym i innych. Rolę wiodącą miał tu oczywiście głos. Młodzi wykonawcy prezentowali się solo, jak i w duecie. Na zakończenie odbył się "Turniej Wiedzy o Muzyce". Zwyciężczynią została Julia Kozij z grupy "Pajacyki".
Moje miasto - Węgorzewo
W ramach realizacji tematu kompleksowego "Moje miasto" przedszkolaki podejmowały szereg aktywności, między innymi wybrały się na spacer i podziwiały piękno przyrody w zimowej szacie. Wspólnie z nauczycielką rozmawiały o walorach naszej miejscowości. Dzieci wysłuchały legendy o Węgorzewie, a także obejrzały prezentację multimedialną zatytułowaną "Spacerkiem po Węgorzewie". Powstały też piękne, grupowe prace plastyczne ukazujące nasze miasto w okresie zimy, a także pocztówki o Węgorzewie, które dzieci samodzielnie projektowały. "Koguciki" z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach i zgłębiały wiedzę na temat miejscowości , w której żyją.
Międzynarodowy Dzień Pizzy - grupa "Prosiaczki"
9 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Nie mogliśmy być obojętni wobec tego święta, ponieważ większość dorosłych i dzieci bardzo lubi ten przysmak wywodzący się z Włoch. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przygotowywały wspólną pizzę: smarowały sosem pomidorowym, nakładały ulubione składniki, tarkowały i posypywały serem. Podczas oczekiwania na konsumpcję, zgłębiały tajniki tego dania, a gdy wokół zaczął roznosić się wspaniały zapach, przedszkolaki usiadły do stolików i już za chwilę ze smakiem zajadały swoją pizzę.
Doświadczenia ze śniegiem i lodem - grupa "Króliczki"
Zima..., a z nią szereg pytań. Na niektóre "Króliczki" postanowiły znaleźć odpowiedź. Nic tak dobrze nie pomaga zrozumieć zjawisk zachodzących w przyrodzie, jak eksperyment. Zima to świetna pora na przeprowadzanie doświadczeń związanych ze śniegiem i lodem. Dzieci poznały różne stany skupienia wody,oglądały schemat obiegu wody w przyrodzie. "Króliczki" napełniały kolorowe balony wodą, następnie wystawiały je na mróz. Kolejnego dnia przedszkolaki obserwowały, co się stało z wodą pod wpływem zimna, wymieniały się spostrzeżeniami, wyciągały wnioski.
Zabawy na śniegu w ogrodzie przedszkolnym - grupa "Koguciki"
My się chłodu nie boimy, podskoczymy, zatańczymy.
Dalej, dalej całą grupą łap za rączki, kręć się w kółko!
W kotka, w myszkę, przez boisko, przestraszymy złe wietrzysko.
Niech przed zimnem nikt nie tchórzy, to wyrośnie zdrów i duży.
My się zimy nie boimy, a właściwie to bardzo się cieszymy, że do nas przyszła i że możemy poszaleć trochę w ogrodzie przedszkolnym. Koguciki całkowicie oddają się zimowej zabawie. Wykazują się niezwykłą pomysłowością w szaleństwach na śniegu. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.
Teatr Rodzica i ... "Księżniczka na ziarnku grochu"
Dawno, dawno temu żył sobie młody Książę, który chciał pojąć za żonę prawdziwą Księżniczkę. Jednak jak to w baśniach bywa, nigdzie nie mógł znaleźć odpowiedniej kandydatki na żonę. Pewnej nocy, gdy nad królestwem rozszalała się burza, do bram pałacu zawitała zbłąkana dziewczyna, podająca się za Księżniczkę. Aby przekonać się o prawdziwości słów, mądra Królowa użyła pewnego podstępu....Jaką rolę odegrało ziarenko grochu, ukryte pod stertami puchowych pierzyn...?
Pełna uroku, koloru, tańca, muzyki baśń przeniosła dzieci w świat Króla, Królowej i ich syna- Księcia. Dowcipne dialogi, nieoczekiwane zwroty akcji, wspaniałe stroje, dekoracje, ale przede wszystkim cudowni RODZICE- AKTORZY...to wszystko spowodowało, że mali widzowie z wielkim przejęciem i zaciekawieniem obejrzeli widowisko. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom oraz pracownikom przedszkola.
Bal karnawałowy w grupie "Pajacyków" i "Kogucików"
"Jest karnawał.
W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara, strojów pięknych co nie miara.
Niech się bawią duzi, mali,
zgromadzeni na tej sali..."W dniu 20 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal. Wszystkie dzieci już od rana oczekiwały na zabawę. Zaraz po śniadaniu przedszkolaki włożyły swoje stroje i wokół pojawiły się wróżki, księżniczki, aniołki, batmani, kowboje, policjanci, strażacy i inni bohaterowie znanych bajek. Dzieci miały piękne stroje. Pani Grażynka dobrej zabawy pożyczyła i w muzyczną podróż przez świat zaprosiła. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestniczyli we wspólnych zabawach, konkursach, a skoczna muzyka zachęcała do tańca. Zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci. Miłą niespodzianką okazał się występ "Teatru Rodzica" ze wspaniałym przedstawieniem pt.: "Księżniczka na ziarnku grochu". Pojawił się też długo wyczekiwany gość- Św. Mikołaj, który obdarował dzieci upominkami.
Bal dostarczył przedszkolakom wielu pozytywnych wrażeń, dużo radości i dobrej zabawy, kolejny już za rok...
Archiwum Aktualności
Nasze przedszkole otrzymało dyplom za udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterOn w Twojej Szkole 2025”. Akcja miała na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
BIERZEMY UDZIAŁ