- Rada Rodziców
- KONWENCJA O PRAWACH DZIECKA
- Zarządzenie Burmistrza Węgorzewa w sprawie określenia terminów postępowania rekrutacyjnego
- Zasady rekrutacji
- Kryteria rekrutacji
- Określanie wysokości opłat
- Rekrutacja 2024/2025 - dokumenty do pobrania
- POTWIERDZENIE WOLI ZAPISU DZIECKA DO PRZEDSZKOLA - dokument do pobrania
- Potrzeby dziecka w przedszkolu
- Poradnik dla rodziców dzieci sześcioletnich i siedmioletnich
- Pasje i zawody naszych Rodziców
- Ciekawe linki
- Pomysły na czas w domu
- EKSPERYMENTY I DOŚWIADCZENIA
- Upoważnienie do odbioru dziecka
- ARTYKUŁY DLA RODZICÓW
Potrzeby dziecka w przedszkolu
- Kapcie o podeszwie uniemożliwiającej poślizg i mocno trzymające się na nodze.
- Zapasowe majteczki, rajstopy i podkoszulka.
- Mała poduszka /dla dzieci leżakujących, podpisana/.
- Szczoteczka do zębów, pasta i kubek /podpisane/.
Rodzice są zobowiązani do prania pościeli dzieci leżakujących, z której korzysta ich dziecko.
Jak przygotować dziecko na przyjście do przedszkola.
Przedszkole jest instytucją, która uzupełnia rodzinę. Ma ono pomóc dzieciom w tym, by poradziły sobie w życiu poza ramami rodziny. Udane włączenie do grupy przedszkolnej ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju kontaktów społecznych dziecka. Zmniejszenie do minimum stresu związanego z przekraczaniem przez dziecko progu przedszkolnego i wkraczaniem w obce nieznane środowisko jest przedmiotem wielu starań podejmowanych przez nauczycieli i rodziców.
Aby pomóc dziecku w pierwszych trudnych dniach pobytu
w przedszkolu warto pamiętać:
- Nie wolno straszyć dziecka przedszkolem, czy nauczycielami. W rozmowie o przedszkolu należy podkreślać jego dobre strony, nie odbierając dziecku prawa do własnej oceny życia przedszkolnego. Korzystną rzeczą jest przedyskutowanie postępowania w różnych, trudnych sytuacjach, które mogą się zdarzyć w przedszkolu. Dziecko powinno wiedzieć, że może w takich chwilach zaufać swojej pani.
- Chodzenie do przedszkola powinno być traktowane jako sprawa zupełnie naturalna i pewien atrybut dojrzałości, „podobnie jak rodzice chodzą do pracy, a rodzeństwo do szkoły – ty jesteś tak duży/duża, że możesz wreszcie chodzić do przedszkola”. W kwestii chodzenia do przedszkola należy być konsekwentnym i nie należy okazywać wahania. Przerywanie rytmu chodzenia do przedszkola kilkoma dniami „odpoczynku” u babci lub cioci przedłuża tylko okres adaptacji.
- Warto przeprowadzić rekonesans i trening przed właściwym chodzeniem do przedszkola. W tej kwestii nasze przedszkole proponuje wcześniejsze wizyty w placówce z dzieckiem w miesiącach poprzedzających przyjście w godzinach od 930 do 1100. Można w tym czasie zapoznać dziecko z pomieszczeniami przedszkola, innymi dziećmi i nauczycielami. Dziecko może w tym czasie uczestniczyć w zabawach swobodnych i zajęciach wraz z innymi dziećmi. Rodzice mogą otrzymać od dyrektora i nauczycieli odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące przyjścia dziecka do przedszkola.
- Rozstanie rodzica z dzieckiem w przedszkolu powinno odbywać się bez pośpiechu, ale i bez zbędnego przedłużania momentu rozstania. Najkorzystniej jest zostawić dziecko pod opieką nauczycielki, która najlepiej zorganizuje mu czas i zadba o to, by dziecko oswoiło się z przedszkolem i nawiązało nowe kontakty z rówieśnikami.
- W przypadku, gdyby dziecko miało bardzo duże trudności z pozostaniem w przedszkolu, rodzice mogą pozostać z dzieckiem przez pierwsze dni pobytu. Przedłużanie dni pobytu rodziców w przedszkolu jest nie wskazane, gdyż utrudnia dziecku nawiązywanie nowych kontaktów z rówieśnikami i niepotrzebnie przedłuża okres adaptacji.
- Czas pobytu dziecka w przedszkolu w pierwszych dniach powinien być dostosowany w miarę możliwości do zachowania dziecka. Warto telefonicznie skontaktować się z nauczycielem i uzyskać informację, jak dziecko zachowuje się w przedszkolu, czy istnieje potrzeba skrócenia mu dnia pobytu. Dobrym pomysłem jest zabranie do przedszkola ulubionej zabawki – przytulanki. Poprzez kontakt z bliskim przedmiotem, przypominającym dom, stwarza się dziecku poczucie bezpieczeństwa. Wspólna zabawa przyniesionymi zabawkami ułatwia nawiązywanie między dziećmi nowych znajomości.
- Warto dowiadywać się o różne sprawy dotyczące pobytu dziecka w przedszkolu: posiłki, czy dobrze się bawiło, jak wyglądają jego kontakty z rówieśnikami, czy umie współpracować w grupie, czy umie wykonywać polecenia, czy były jakieś problemy wychowawcze oraz jak radzi sobie podczas zajęć. Należy pamiętać, że przedszkole jest partnerem we właściwym kształtowaniu osobowości Państwa dziecka, że opinie i uwagi nauczycielek nie wynikają z negatywnego stosunku do wychowanka, lecz są przejawem troski o jego prawidłowy rozwój.